Anonym (osis) skrev 2017-05-03 11:44:46 följande:
Folk relationer är i regel så trassliga så de knappt själva förstår vad de håller på med och vill. Att en utomstående då ska fatta känns som en riktig överkurs.
Folk ljuger både för sig själv och andra. Och saknar självinsikt. Börja med att ta ansvar för sig själva istället för att kräva att andra ska ta ansvar.
Det är ju sällan så enkelt att en kvinna (eller man) medvetet på pin kiv "någons" man (eller kvinna). Det bara blir så. Säg två kollegor exempelvis som blir kära. De båda kommer från dödfödda relationer där allt bara lunkat på med båda mer eller mindre olyckliga. Det klart separation och skilsmässa kommer som en chock för deras partners. Men skilsmässan är ett faktum och ingenting blir ju bättre att alla låtsas som ingenting och lägger sina liv på paus tills skilsmässan formellt gått igenom. Sörja måste man ju i vilket fall förr eller senare.
Eller säg den kvinna som träffar en gift karl på krogen som kanske inte ens har ringen på sig. Himla märkligt om folk skulle behöva kräva registerutdrag för ons. Och säg att ett ons skulle utvecklas. Ska kvinnan som inte ens visste någonting från början hållas ansvarig? Blir bra märkligt.
Ofta är det ju så att någon som vänstrar redan checkat ut från relationen (eller aldrig ens checkat in). Varför med näbbar och klor hålla fast vid en person som inte vill längre??
Ja givetvis är ju alla relationer jättetrassliga enligt männen som gillar att knulla runt bakom frugans rygg, absolut.
Japp folk borde ta ansvar för sig själva, i det ingår även vad man gör mot andra. Eller har du missat att en av anledningarna till att det är en bra ide att inte knulla upptagna är just att slippa solka ner sig i andras skit och därmed kunna se sig själv i spegeln utan att kräkas i munnen, men vissa kanske gillar sånt, typ inte förstår sitt eget värde utan tar vad som helst, vad vet jag.
Ingenting "blir bara så", det är ju inte så att man bara råkar ramla på en erigerad kuk liksom, det krävs lite medvetenhet och beslutsfattande på vägen. Saker blir som de blir för att folk väljer det. Att skylla sina medvetna beslut på att "det bara blev så" är bara fjantigt.
Givetvis kan man inte klandras för något man inte är medveten om. Men du verkar tycka det är ok vare sig man är medveten om det eller ej.
Tvärtom, den som vänstrar gör det oftast för att han / hon INTE vill dumpa sin partner utan vill äta kakan och ha den kvar, annars hade de dumpat först och knullat fritt sen. Så fort man måste välja så kryper man tillbaka till frun / mannen med svansen mellan benen och säger sig vara enormt ångerfull.
Du har helt rätt att såna personer ska man helst inte hålla fast vid, men för att kunna dumpa krävs det ju att man vet om det vilket kanske inte är så lätt när både den otrogna och dess sidekick gör sitt bästa för att hålla det hemligt, eller hur?