Anonym (Högerradikal) skrev 2017-04-28 19:52:13 följande:
Tyvärr är den här tråden full av personer med låg moral som tycker det är ok med otrogna män och kvinnor.
Du har helt fel i att det bara är kvinnan som hängs ut.
Mannen är ett otroget svin och kvinnan en äcklig slampa, hur svårt kan det vara att förstå det?
Vet inte om det är så många som propagerar för att det är ok med otrohet.
Däremot är vi flera som påtalat snedkopplingen som TS gör att kombinera "slampa" och "mamma". Det HAR ingenting med en persons föräldraförmåga att göra hur hens barn blivit till, oavsett om en tycker att det skedde genom en moraliskt felaktig handling eller inte. Dessutom reagerar jag och några andra på att ansvarsfokuset så ensidigt läggs på kvinnan.
Därför blir TS, genom sitt försök till nyord, och likaså du, med din kommentar om att "en kvinna som ligger med en gift man är en slampa och förtjänar att behandlas som en sådan" bara ytterligare två i raden av personer som fokuserar er avsky på kvinnan istället för på den man som de facto brutit sina löften.
Och du kanske kan förklara det som TS inte klarade av; varför mannen slipper undan med att vara "ett otroget SVIN" medans kvinnan är en "ÄCKLIG SLAMPA".
Båda två är med på otroheten. Men medans han slipper undan med att bara likställas ett djur (och därmed kan sägas vara fri från ansvar -för djur går ju på instinkter och har ingen moralisk kompass) så är hon, enligt dig, både "äcklig" OCH har en låg sexualmoral.