Anonym (Suck 5) skrev 2017-10-11 11:45:04 följande:
Dom har också ett ansvar. Jag hjälper inte inbrottstjuvar bryta sig in hos min granne. Man blir inte kär i en främling, man blir kär efter att ha fullföljt flera steg.
Steg 1: stå och flina och vara mottaglig för flirt, flirta tillbaka.
2: Ta alla chanser att lägga handen på hans arm, ta en promenad ihop, söka hans blick osv. Besvara ALLT med rodnande kinder och världens största flin.
3: Sitta och lyssna på rent skitsnack om hans egen fru om och om igen och bara lyssna och bekräfta att hon låter hemsk och att det är synd om honom.
4: Besvara sms eller skicka själv. Mycket smileys och hintar.
5: Den sexuella otroheten.
Man är inte kär innan steg 1, då är dom bara attraktiva i ens ögon. Om jag agerade enligt dom här stegen med alla killar jag tycker är lite söta eller som ler mot mig skulle jag säkert också ha fjärilar i magen tillslut men då har jag ju skapat det själv. "Älskarinnorna" blir inte bara bortrövade på en vit häst en dag i kön till kaffeautomaten, dom är med och bygger fram möjligheten till otrohet från start. Normala människor hajjar till när en upptagen man flirtar och tycker det är obehagligt.
Exakt, det är ju inte så att man halkar på ett bananskal på väg till fikarummet och så åker kläderna av och man bara råkar landa på en kuk. Det krävs många många medvetna beslut innan man kommer dit. Att bara snacka om himlastormande känslor är ju bara löjligt, den sortens känslor blir inte så stora om de inte matas.
I slutändan tror jag det handlar om värderingar. Människor som gett sig fan på att inte hamna där TS är nu kommer stoppa det redan vid första steget innan det blir ett problem, människor som har lite flytande värderingar som de anser kan böjas och töjas beroende på vad som känns bäst för stunden är förmodligen de som inte kommer dra i handbromsen utan haka på "the joyride" och se var den leder.