BF September 2018
Hej :) Tänkte att vi som har BF i September 2018 kunde samlas här och utbyta våra erfarenheter och prata om våra liv som nu växer i magen! Grattis till er alla som plussat och lycka till.
Hej :) Tänkte att vi som har BF i September 2018 kunde samlas här och utbyta våra erfarenheter och prata om våra liv som nu växer i magen! Grattis till er alla som plussat och lycka till.
Tänkte berätta strax före vi outar det på sambons födelsedag den 18e. Då vi ska låta dottern bära en "storasyster" tshirt och hennes storebror en "storebror" tröja.... Se vem som säger något först?
Tänkte berätta det på fredagskvällen eller lördagsmorgonen innan så sonen går i samma skola som tre av sina kusiner, risk för nyhetsspridning hehe
Så sent som möjligt. Helst väntar vi till efter RUL. Har en 12-åring som lär bli rätt chockad över beskedet att hans dagar som ensambarn är räknade.
Vi tänkte nog berätta efter kub. Men det är svårt att hålla sig. :)
Okej, ja då är ju båda helt medvetna om vad ett nytt syskon i magen betyder.
Min äldsta blir 4 i mars och minsta är 1 år och 3 månader.
Vi tänkte vänta med att berätta så långt som möjligt, storasyster har frågat om fler småsyskon ett tag. Men vi planerade inte denna graviditet så vi trodde nog inte det skulle hända så snabbt. :)
Tack för ditt råd. Jag har klurat en del på hur vi ska göra, men tror nog att lillebror får en tröja med jag ska bli storebror på. Vart köper du ifrån?
Om två timmar har jag mitt första vul. Dags att kika om där finns ett litet hjärta som slår =) vecka 6+6 idag.
Kul sätt att berätta på. Vi gjorde liknande när vi skulle berätta om andra barnet. Då fick storasyster ha en tröja där det stod ?jag ska bli storasyster oktober 2016?.
Var tänkte ni köpa tshirts nu?
Om två timmar har jag mitt första vul. Dags att kika om där finns ett litet hjärta som slår =) vecka 6+6 idag.
Vad kul. Vilken tid har du ultraljudet? Mysigt att få se sin böna. Ska du gå själv? Min sambo har alltid förljt med på allt men nu är hans jobb längre bort o på onsdag får jag gå själv till första ultraljudet :-/
8:15 har jag tid. Ja jag går själv denna gång, sambon ville följa med men han är ensam chef på jobbet idag då de andra är sjuka etc. Så de va kaos där =/
Men 20e februari följer han med på ul!
Man ser ju inte så mycket såhär tidigt så för mig gör det inte så mycket att gå själv hehe
Om hjärtat slår idag så tänkte jag ringa och boka tid för inskrivning hos bm =) har egentligen inte nå brottom då jag bara går in i vecka 8 imorgon, men behöver lite piller och råd från henne haha.
Tråkigt att du ska behöva gå själv =/