• Anonym (Hungrig ofta.)

    Hur ofta äter ni under en arbetsdag?

    Jag är en man på omkring 30 år plus/minus tre år.

    Flera ggr i veckan tränar jag dessutom på gym långa pass på typ 3 tim. Jag äter ofta och mycket.

    Just nu har jag gått från att vara sjukskriven heltid till att jobbar fyra timmar tre dagar i veckan.

    Idag såg mina tider ut enligt följande:

    07.30 vakna

    07.45 äta fiberhavregrynsgröt gjord på 1 dl havregryn samt 1 ägg och havremjölk

    Duscha

    Omkring 8.30-09.00 hungrig åt lite av gårdagens mat, lax.

    09.30 gick hemmifrån

    10.00 äta 2 1/2 banan

    10.15 framme på jobbet

    11.40 lunch, quorngryta och fullkornsris

    14.30 åka hem

    15.00 äta havregröt igen med havremjölk och två ägg

    16.00 träna på gym i tre tim

    Runt 17.30-18.00 köper två bananer och äter på gymmet

    19.30 äta quorngryta och fullkornsris

    Sitta vid datorn/tv:n

    22.00 äta två knäckebrödskivor med jordnötssmör utan tillsatt socker osv. och några ostskivor.

    22.30 äta mer quorngryta och fullkornsris

    Duscha

    23.30 äta en dl havregryn blandat med lite vatten, ej kokat till gröt .

    23.50 lägga sig i sängen för att sova.

    Även fast jag åt enligt ovan så var jag extremt hungrig både vid 11-tiden, runt 13-14, från 17-19.30 och även en del senare på kvällen också.

    Hur ser era mattider ut? hur ofta äter ni under en hel dag? brukar ni bli hungriga mellan måltiderna? hur gör ni om ni blir hungriga på jobbet när ni kanske inte kan/får äta? Ser det ut som att jag äter tillräckligt?

    Jag kan även lägga till att jag oftast brukar börja svettas enormt så fort jag äter för lite eller väntar för länge med att äta/hoppar över eller slarvar med maten/måltiderna.

    Jag är fullt frisk och lider inte av några sjukdomar. Läkarna har kollat både sköldkörteln, diabetes osv. inget är fel.

    Jag väger 67-68 kg utan mat i magen och cirka 69--70 kg med fullproppad mage. Min längd är 173.5.

    Någon som har något att säga ang. detta?

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2018-09-11 11:44
    Efter att jag skrev denna tråd vaknade jag vid 3-tiden och var utsvulten. gick upp och åt en portion (1 dl råa) fiberhavregröt med ett ägg och havremjölk. Sen vaknade jag vid 6-tiden igen och åt en knäckebrödskiva med jordnötssmör och ost. Igen vid 8-tiden vaknade jag och åt samma havregrynsgröt med ägg och havremjölk.Sov vidare till typ 10.30 innan jag sedan gick upp.

    Nu håller jag på att laga mat. Renskav, färsk spenat, broccoli blandat med till en gryta med två äggulor i och kryddor med fullkornsris till detta. Får se hur mycket jag äter av det.

  • Svar på tråden Hur ofta äter ni under en arbetsdag?
  • Tiina87
    bullen1984 skrev 2018-09-12 06:00:56 följande:

    Du äter väldigt mycket kolhydrater. stillsätt mer proteiner så kanske du blir lite mättare. Byt ut alla dessa bananer, bananer är massa fruktsocker i som gör dig hungrigare, och att äta så många bananer ger inte så mycket i hälsoaspekt. 

    satsa på en rejäl smoothie morgon och kväll med alproyouhurt och vegansk protein, 1 banan, jordnötssmör, havregryn och bär. 

    Varför tränar du så mycket när du är sjukskriven? Klarar du att hänga 3 timmar på gymmet varje dag, borde du väl kunna jobba? 


    Träning är väldigt bra när man är sjukskriven och det r absolut inte samma sak som att jobba.
  • Anonym (Hungrig ofta.)
    Anonym (För mycket gröt) skrev 2018-09-12 10:06:51 följande:

    Du äter ju en väldig massa snabba kolhydrater, det står man sig ju inte på. Massor med gröt och massor med bananer. Dra ner på det och ersätt med protein och fett som man står sig på.


    Gröten åt jag idag mest för att det inte fanns något annat vettigt hemma. Redan vid 10.30/11.00 typ var jag vrålhungrig igen.
  • Anonym (Hungrig ofta.)
    Anonym (För mycket gröt) skrev 2018-09-12 10:06:51 följande:

    Du äter ju en väldig massa snabba kolhydrater, det står man sig ju inte på. Massor med gröt och massor med bananer. Dra ner på det och ersätt med protein och fett som man står sig på.


    1 gång per dag är väl inte för mycket att äta gröt. Om jag sedan byter ut gröten kl 15 idag mot kvarg.
  • Tiina87
    Anonym (Hungrig ofta.) skrev 2018-09-12 12:17:51 följande:

    Gröten åt jag idag mest för att det inte fanns något annat vettigt hemma. Redan vid 10.30/11.00 typ var jag vrålhungrig igen.


    Det är ju för att du endast äter tomma kalorier i form av kolhydrater och inte fett och proteiner.
  • Hilde3000
    Anonym (Hungrig ofta.) skrev 2018-09-12 12:21:11 följande:

    1 gång per dag är väl inte för mycket att äta gröt. Om jag sedan byter ut gröten kl 15 idag mot kvarg.


    Nej, det är inte för mycket med gröt en gång per dag om man håller sig mätt på det. Det gör ju inte du så varför inte välja något annat som du faktiskt blir mätt av eller komplettera åtminstone gröten med något slags protein.
  • Anonym (Mycket)

    Hej. Jag tränar inte mer än promenader, men är också ofta sugen/hungrig. Jag äter dock frukost 1 macka eller två ägg. Kaffe

    Lunch: 1 port mat med grönsaker, ofta lite för mycket mat då jag blir PROPPMÄTT. Dricker vatten

    Middag: samma som Lunch. Vatten.

    Brukar äta något på kvällen.. tyvärr ofta för onyttiga saker. Men annars två mackor eller knäckebröd/ölkorv eller babybel ost. Det upplevs mycket för många.. men jag äter inte ens mellanmål?

    Du borde äta mat med mer fett och protein, inte nödvändigtvis vispgrädde men hellre det än matgrädde. Raps/olivolja eller riktigt smör. Kyckling, lax, torsk, kött och mer sällan korv och köttfärs eller halv/helfabrikat.

    Försök med lite större portion, eller lägg till en avokado vid huvudmålen. Ät några ägg fler till frukost och kandke ett rejält mellanmål med makrill och ägg, eller avokado och knäckebröd och ägg. Grönsaker som mättar bra är enligt mig: broccoli, blomkål, morötter, vitkål och till exempel wokgrönsaker. Drick ordentligt med vatten!

    Proteinshake efter träning? Eller kanske mellan frukost och lunch sen mellan lunch och middag? Då kan du även äta en avokado eller ett ägg tex, till shaken. Både mättar och bra när du tränar sådär mycket.

    Försök att minska på småätande och ät mer vid varje måltid.

  • Anonym (Hungrig ofta.)

    Åt stor måltid till lunchen vid 11.40 och är vrålhungrig nu. Blir att äta direkt när jag kommer hem.

  • Anonym (olja)
    Anonym (Hungrig ofta.) skrev 2018-09-12 14:43:40 följande:
    Åt stor måltid till lunchen vid 11.40 och är vrålhungrig nu. Blir att äta direkt när jag kommer hem.

    Provade du råden du fått här om att ha mer fett och proteiner i maten?
  • Anonym (Hi)

    Kan bara diabetiker få hypoglykemi o hur vet man att man har det?! Kan ett blodprov visa?

  • Anonym (Hungrig ofta.)
    Anonym (olja) skrev 2018-09-12 14:56:36 följande:

    Provade du råden du fått här om att ha mer fett och proteiner i maten?


    Har inte hunnit köpa mera olja än. Oljan hemma är slut, tänkte handla om ett par tim

    Nu åt jag kl 15 ett kokt ägg och en hel bukt á 500 g Lindahls vaniljkvarg 0,2% fetthalt utan tillsatt socker. Är proppmätt nu i alla fall ä. Sen får vi se när jag blir hungrig igen troligtvis rätt snart.

    Förresten under dessa 4 timmar som jag har varit på jobbet har jag mellan målen, alltså när jag gar varit som mest hungrig svettast mer än jag gör om jag är tre timmar på gymmet och tränar stenhårt. Då brukar jag alltså nästan precis innan jag går hemmifrån till gymmet ha ätit mig proppmätt.

    Kanske har jag bara hög förbränning/ämnesomsättning?

    Hög ämnesomsättning betyder väl att man förbränner mycket även i vila? Hög förbränning är väl om man utför en aktivitet och då förbränner mycket? Eller har jag fel?
Svar på tråden Hur ofta äter ni under en arbetsdag?