• Sheltielife

    Prata symtom INNAN bim

    Det kanske finns fler än jag som uppskattar att prata om olika symtom i väntan på bim dagen, för att få tiden att gå och så man kan dagdrömma lite om att de kanske finns ett frö som gror i oss just i denna stund! :)

    Att över analysera symtom gör oss självklart varken mer eller mindre gravida ;) MEN i denna väntan kan de vara ganska kul att prata om sådant här så man fördriver tiden!

    Jag är på äl +5 och försök nummer 1 till syskon och har hitills fått ömma bröstvårtor vilket jag inte brukar ha såhär tidigt i väntan på mens och som jag även hade sist jag blev gravid och då redan på äl+4. Har även fått uppstötningar några gånger vilket jag hade förra gången jag va gravid direkt efter ägglossning så hoppas ju att de betyder något denna gången med! Har även känt mig varm (nästan febrig) och varit rosig om kinderna vilket jag också minns att jag va sist! Även ökad aptit! Spännande och se om symtomen utvecklas, om jag får mer eller om något försvinner! Och för att klargöra så mina symtom jag känner av är helg östrogen och progesteron baserat då de inte hunnit utsöndras hcg såhär tidigt efter ägglossning ;D

    Har bim den 11/1

  • Svar på tråden Prata symtom INNAN bim
  • FruW85

    Jag "får" inte testa innan den 25e, men idag har jag mått så illa att jag på riktig trott att jag ska spy.. Hur ska jag klara av att vänta över en vecka till? Blir knäpp snart.. Det känns som någon ber mig vänta ett år..


  • DrömlivetiHD
    Joannajoanna skrev 2019-01-15 20:37:09 följande:

    åh uppdatera när du tagit ett digitalt oxå :D


    Skönt o få det bekräftat :)

  • Joannajoanna
    FruW85 skrev 2019-01-16 19:35:07 följande:

    Jag "får" inte testa innan den 25e, men idag har jag mått så illa att jag på riktig trott att jag ska spy.. Hur ska jag klara av att vänta över en vecka till? Blir knäpp snart.. Det känns som någon ber mig vänta ett år..


    varför måste du vänta?
  • Joannajoanna
    DrömlivetiHD skrev 2019-01-16 20:08:09 följande:

    Skönt o få det bekräftat :)


    iiiih Grattis :D
  • Joannajoanna
    FruW85 skrev 2019-01-16 19:32:50 följande:

    Äh, du är inte töntig. Tror det är många som känt sådär..att det går så himla lätt för "alla andra" och att man själv jobbar i motvind. Och tiden går ju så himla långsamt!

    Nu finns ju chansen fortfarande den här månaden, så jag håller verkligen tummarna för dig :)


    jag hoppas fortfarande att chansen finns. med mina tidigare graviditeter har ja testat på bim och inte fått superstarka streck.
  • ballerinakakaoreo

    Min förra graviditet slutade tyvärr i ett missfall i v. 10 men mina symptom bara 2 dagar efter ägglossningen DÅ var bland annat svullna bröst med ömma bröstvårtor, ökad törst, konstiga drömmar och molvärk.

    Nu är vi igång igen och jag är på ÄL+5 och det har småhuggit och dragit i tjejmagen hela dagen, livmodern känns typ "öm". I 2-3 dagar har jag varit smått illamående på morgonen och här om natten drömde jag att jag svepte en 1,5 L flaska med Trocadero utan att bli mindre törstig och när jag vaknade svepte jag 2 stora glas vatten. Jag tycker mig känna lite svullna bröst och bröstvårtorna är lite känsligare än vanligt. Jag stirrade mig blind på tester förra månaden men det var negativt, så jag hoppas stenhårt på ett plus denna månaden men har lovat mig själv att testa om mensen uteblir och inte innan för då blir jag dum i huvudet, men det är ju så svårt att låta bli ;) 

  • Tigerkvinna

    Är på ÄL+2 idag och har sån jäkla molvärk, känns så ömt i hela livmodern inte upp mot äggstockarna. Vart så öm så att när vi hade sex imorse gjorde det nästan ont när han kom för långt in...


    Och jag som aldrig ens har mensvärk :p 


    Första konstaterade ÄL på ett år så det är kanske bara såhär det ska kännas efter ÄL men hoppas ju på att det förbereds för en liten där inne. 

  • Anonym (Mys 4/1)
    DrömlivetiHD skrev 2019-01-16 20:08:09 följande:

    Skönt o få det bekräftat :)


    Grattis <3 :)
  • Anonym (Mys 4/1)
    DrömlivetiHD skrev 2019-01-16 20:08:09 följande:

    Skönt o få det bekräftat :)


    Grattis <3 :)
  • Anonym (Ge aldrig upp :))

    Grattis till er som pussat och håller tummarna för er som väntar ?

    Hoppar in här med ett lång inlägg men en fundering på slutet :)

    Har en lång historia bakom med 10 års försök med både IVF 6 st (2mf) och sedan annan alternativ hjälp. De har inte funnit något direkt fel men den alternativa visade väldigt lågt progesteron som jag då har tillfört kroppen de senaste 3 åren och för ett år sedan blev vi spontan gravida men då vi inte trodde på testerna testade jag med 5 olika test alla positiva men tyvärr negativa 2 dagar senare så ett till mf. Men iom att vi blev gravida på egen hand kontaktade jag fertilitetskliniken och fick möjlighet att få hjälp men ägglossning tabletter Letrozol, först i några månader och sedan lade de till ovitrelle då det aldrig bekräftat att jag haft ägglossning tidigare och lh testerna visar lite som de vill. Som ni känner igen så lever man ju livet med 2 veckor i taget ägglossning - mens.

    Men nu till symtom då jag nu vet att jag haft ägglossning senaste 3 månaderna då vi fått kolla med ultraljud hur det är på g och en gång även efter. Så har jag denna gång ett nytt symtom vilket jag blir fundersam om någon känner igen sig i och jag har väldig värk i svanken sedan äl + 3 är nu på öl + 7, har även haft några hugg på vänster sida. Någon annan som känner igen sig? Jag har aldrig känt så här tidigare där av funderingen.

    Tacksam för svar!

Svar på tråden Prata symtom INNAN bim