Anonym (Brutaldumt) skrev 2021-03-03 14:24:44 följande:
Jag tycker det är helt orimligt att man har ett äktenskap som är så skevt att det är tal om tvång, vägran, lurendrejeri och tjafs om dittochmitt.
Har TS tydliggjort att hon TVINGATS ta hela ansvaret för avkomman, FÖRVÄGRATS möjligheten att skaffa sig en egen utbildning och inkomst samt MISSGYNNATS av sin elaka, elaka, penisbestyckade kapitalistmoderat till man?
För det jag läser är att vi här har en kvinna som surar ihop för att hennes planer på att blåsa maken gick i stöpet, helt på grund av hennes bristande förmåga att genomföra ens en så enkel manöver.
Om det visar sig att maken våldshärskat där hemma och aktivt forcerat in denna arma kvinna i en så trist position, då kan jag möjligen förstå frestelsen. Men det är hur en rent förutfattad mening skapad av alla manshaterskor i tråden.
Blåsa mannen? Hon har 7 000 kr, han har miljoner...
Självklart har hon lov att ha sparade pengar fast hon är gift, och hon har ingen skyldighet att berätta för mannen.