• Anonym (FlisanLisa)

    Hur berätta om otrohet?

    Goda råd är dyra har jag förstått.

    Sambo sedan några år och barn finns i bilden.

    Min sambo har kanske inte riktig funnits där eller så har jag känt med osedd, och i i augusti hörde en av mina tidigare kärleken av sig på sociala medier. Var inget annat är avstämningar då och då om hur livet levde och hur allt var.

    I slutet av oktober så träffades vi för ett kort möte och på något sätt så hände det som inte fick hända. Ångrade mig direkt efteråt och har mått skit sedan dess. Min sambo han anar inget men jag våndas varje dag. Kontakten med tidigare kärleken är bruten, är ju min sambo och familj jag vill ha, och ha kvar. Men kan inte leva med att hålla det inom mig.

    Hur fasiken berättar jag, och har familjen i behåll?

  • Svar på tråden Hur berätta om otrohet?
  • Anonym (Nnf)
    Blueskillen skrev 2021-03-24 04:57:18 följande:

    Vi är flera här som känner att det är något som inte riktigt stämmer.


    Ja, jag får väl bara strunta i den personen
  • Anonym (Nnf)
    Anonym (Ditt ansvar) skrev 2021-03-23 22:02:38 följande:

    Men jag gör ju mitt bästa och jag försöker verkligen vara noga med vem som är vem och jag funderar t ex hur och varför du citerar något som jag och Molly skrev direkt till varandra?

    Det var bl a då jag blev förvirrad om du kanske väljer att vara anonym ena gången och väljer något annat en annan gång?

    Men jag har aldrig trott att Molly skulle skriva i samma tråd med flera olika nick däremot kanske du eller din kompis känner till någon som gör det och hur det hänger ihop med trådens ämne "Hur berätta om otrohet"? Och jag undrade bara om du kanske då blandade ihop dina egna inlägg om du ena gången valde vara anonym och andra gånger väljer använda ditt officiella nick/profil?

    Jag erkänner att jag blev lite förvirrad och då tyckte jag att det var bäst att erkänna min förvirring så du fick en ärlig chans förklara och ställa tillrätta. Om du nu vill och om det går att förklara? Och förklara gärna så jag kan förstå hur dina resonemang hänger ihop med trådens ämne "Hur berätta om otrohet"?


    Jag har varit abonym hela tiden och skrivit i samma nick. Vad pratar du om? Rullar du upp ser du våra inlägg. Vi har länge diskuterat om man ska berätta såant eller inte. Det kan du själv se om du kollar.
  • Anonym (Ditt ansvar)
    Anonym (Nnf) skrev 2021-03-24 06:59:21 följande:
    Jag har varit abonym hela tiden och skrivit i samma nick. Vad pratar du om? Rullar du upp ser du våra inlägg. Vi har länge diskuterat om man ska berätta såant eller inte. Det kan du själv se om du kollar.
    förstår inte vad du menar och vad du eventuellt vill?

    Om du har möjlighet får du väl försöka igen,
    men då måste du åtminstone försöka vara lite mera konkret och tydlig.
  • Anonym (Nnf)
    Anonym (Ditt ansvar) skrev 2021-03-24 07:26:19 följande:

    förstår inte vad du menar och vad du eventuellt vill?

    Om du har möjlighet får du väl försöka igen,

    men då måste du åtminstone försöka vara lite mera konkret och tydlig.


    Är tydlig. Bara för jag citerade andra inlägg för att göra dig uppmärksam förstår du inte eller? Rulla upp och kolla så det du när du slutade svara mig. Inte så svårt.
  • Anonym (Nnf)
    Anonym (Ditt ansvar) skrev 2021-03-24 07:26:19 följande:

    förstår inte vad du menar och vad du eventuellt vill?

    Om du har möjlighet får du väl försöka igen,

    men då måste du åtminstone försöka vara lite mera konkret och tydlig.


    Sen, sluta anklaga folk för att använda flera nick? Är det du själv kandke som gör det så du tror att alla andra med gör det.
  • Anonym (Nnf)
    Anonym (Ditt ansvar) skrev 2021-03-24 07:26:19 följande:

    förstår inte vad du menar och vad du eventuellt vill?

    Om du har möjlighet får du väl försöka igen,

    men då måste du åtminstone försöka vara lite mera konkret och tydlig.


    Eller äh, du tycker ju man ska vara tyst om otroheter. Så det var inget. Ingen mening att diskutera. För vi tycker väldigt olika där eftersom vi diskuterat ganska länge om detta innan. Tyckte det var mest taskigt att när jag gav mina exempel slutar du svara. Istället för att säga du inte fattar kan du ju kolla efter det själv. Men jag har skrivit enbart i detta nicket. Så hitta inte på saker.
  • Blueskillen
    Anonym (Nnf) skrev 2021-03-24 06:57:55 följande:

    Ja, jag får väl bara strunta i den personen


    Trepart-samtal från en och samma källa. Uppenbart och mycket tråkigt att sådant förekommer. Har förstört mycket.

    Låg moral.
  • molly50
    Anonym (Ditt ansvar) skrev 2021-03-23 20:33:26 följande:
    Nejdå,du har inte varit otydlig. Du har i flera inlägg skrivit att sannolikheten för att otroheten aldrig kommer fram är väldigt stor.
    Hur menar du att man ska tolka det på något annat sätt?
    Ok, du begick ett misstag och du skrev fel. Bra av dig ändå att erkänna det och att rätta till det.
    Tyvärr skriver du fel igen när du använder order väldigt, som jag väl inte har använt?
    Tyvärr är det flera (eller en och samma?) i tråden som ofta skriver fel men vägrar att erkänna det och vägrar att rätta till det.
    Om jag får be om det så skulle jag önska att du ska tolka mindre och vara noggrannare med att citera korrekt och kommentera det jag faktiskt har skrivit i stället för att göra egna antaganden och tolkningar om vad du tror att jag menar.

    Jag tycker att man,som förälder,har en skyldighet att lära sina barn att behandla andra med respekt. Att vara ärlig mot sin livspartner och andra människor i sitt liv.
    I det första är vi helt och hållet överens. I det andra håller jag med om att det är en god strävan men tyvärr finns det i verkligheten knappast en enda människa som alltid är helt ärlig i allt.
    Historien och verkligheten är också full av berättelser där det har varit bra, och hade varit att föredra, att man inte var helt ärlig i allt och i alla sammanhang. Det tror jag du kan hålla med om?

    Det finns gånger då jag kan tycka att det är rättfärdigat att inte berätta om en otrohet. Och det är om ens partner uttrycklogen har sagt att h*n inte vill veta. Inte annars.
    Se där, vi är i stort överens.
    Men under livets gång händer det nästan alla att man ställs inför situationer som man inte i förväg har diskuterat eller träffat överenskommelse om med sin partner. I sådana fall har man att fatta sitt eget beslut på det bästa sätt man förmår.
    Jag respekterar att du skulle vilja veta men du måste också respektera att jag och flera med mig, i denna tråden och i andra trådar, har tydligt redogjort för att vi INTE vill att vår partner ska berätta och vi har beskrivit varför vi tycker så. Oavsett om vi i förväg uttryckligen har sagt det eller inte.

    Visst kan det bli så att han inte förlåter. Men jag tror att sannolikheten är större om TS berättar på en gång istället för att vänta för länge.
    Och kan de lösa saken sinsemellan så behöver barnen inte bli inblandade överhuvudtaget.
    Har du något att säga emot det?
    Nej, jag kan inte rakt av hålla med dig om den sannolikheten. TS har i förutsättningarna sagt att det inte kan komma fram om hon inte berättar, alltså uppstår inte frågan om att förlåta eller inte förlåta.
    Och min åsikt är ju att hennes sambo, som alla, inte mår dåligt av något han inte vet.
    Du säger nedan att barnen kan märka sådant. Hur ska du ha det? De kan märka sådant när det ger dig rätt men tvärtom så kan de inte märka sådant? 

    TS har sökt hjälp hos en terapeut.
    Och hon beskriver att hon har ångest och mår dåligt.

    Du vet,barn är inte dumma utan kan se om en förälder mår dåligt.
    Och då kan de börja ställa frågor.
    Även sambon kan ju se om TS går och grubblar över något
    Tycker du att TS ska ljuga sambon och barnen rakt upp i ansiktet då med?
    TS har sökt hjälp hos terapeut vilket är bra och hjälper henne sortera ut sina känslor och hon har en kunnig person att bolla med. Det hjälper henne att inte känna ångest och må dåligt.
    Självklart är barnen inte dummare än att de kommer märka av krisen och katastrofen om hon berättar.
    Men om hon kan hantera det själv på så sätt att livet går vidare helt opåverkat så märker de givetvis ingenting. Vilket ju enligt tidigare resonemang och sannolikhetsbedömning förekommer rätt ofta i förhållandevis många förhållanden, eftersom otrohet trots allt inte är särskilt ovanligt och inte alls alltid kommer fram.
    Och samma sak då gällande att klara av att inte gå och grubbla eller att åtminstone klara av att inte visa det. Många klarar uppenbarligen av det, eller hur?

    (Sista raden förstår jag inte riktigt, hon har väl inte ljugit dem rakt upp i ansiktet?)
    Ordet väldigt var kanske fel. Men om du läser igenom dina egna inlägg så ser du att du upprepade gånger har skrivit att sannolikheten för att otrohet aldrig kommer fram är stor.
    Då undrar jag vad du grundar det påståendet på?
    Det har du hittills inte svarat på vad jag har kunnat se.

    Ja,visst kan man ställas inför situationer man man inte vet hur man ska hantera då man inte har pratat med varandra om sådana saker.
    Men därför tycker jag att en bra kommunikation är A och O i ett förhållande.
    Jag tycker att man ska försöka sträva efter att vara ärliga mot varandra i möjligaste mån.
    Det finns saker man kanske inte behöver vara helt ärlig om. Men dit hör inte otrohet.
    Varför tycker du att det är så viktigt att sopa otrohet under mattan?
    Det har du heller inte svarat på.
    Det handlar ju inte om respekt för sin partner och sina barn utan det handlar ju bara om att skydda sig själv.
    Och det är väl egoistiskt?

    Ja,självklart finns de som klarar av att gå och hålla en livslögn för sig själva.
    Men alla gör inte det.
    Och det är sådant som barn kan märka.
    Om barnen är små så tycker jag inte att man behöver berätta några detaljer för dem som de nog ändå inte förstår.
    Men är barnen större så tycker jag att man kan berätta.

    Hur vet du att det aldrig kommer att komma fram i TS fall? För att TS har skrivit det?
    Hur många otrogna tror du inte har varit säkra på att det aldrig skulle komma fram,men som ändå blivit avslöjade?

    Att inte berätta för sin partner om sin otrohet är ju att låta sin partner leva i en lögn.
    Dvs att ljuga.
  • Blueskillen
    molly50 skrev 2021-03-24 08:45:36 följande:

    TS,hur går det?


    Det är en ointressant fråga som du har ställt nu flera gånger. Hur det går och vad hon väljer att göra är helt irrelevant för oss. Hon har bett om och fått råd och har fått det i mängder. Det är kränkande att du upprepade gånger ställer denna fråga. Jag är övertygad att hon återkommer om hon vill. Släpp det.

    Hon har inte gjort några inlägg på över en vecka så jag tror att hon har fått tillräckligt.

    Nu ska du också försöka släppa den här kroken som har kroka sig fast långt in idig och försöka gå vidare.

    Denna tråd är död sedan länge på frågan TS ursprungligen ställde. Det är bara du som har bombarderat den ni i en vecka med något som inte har tillfört tråden något.

    Släpp det. Gå vidare.
Svar på tråden Hur berätta om otrohet?