Karlstad BF 06/07 (forts.)
Fortsätter på Karlstad BF Jan 2007 som Kotten startade, den förra blev ju avstängd för svar...
Fortsätter på Karlstad BF Jan 2007 som Kotten startade, den förra blev ju avstängd för svar...
Mjodå, det börjar bli måttlig roande att höra att den och den sprack sådär mycket, den där fick ta sugklocka och det känns kan jag lova. För att inte glömma hon den där som kom in och fick vänta 48 timmar innan bebisen va ute. Ja ujujuj, du har mycket kul att se fram emot *hånfullt skratt*.
Vad ska man svara? Ehrm, tack jo jag har insett det. Nu känns det bättre ![]()
Magen är allas egendom, är de inte och tar på den så kommenteras det hejvillt. Sambon och svärmor tycker magen är liten och att jag inte gått upp så mycket. Mamma säger jämt "OJ va stoor du har blivit!". De i klassen trodde mig inte när jag sa att jag var i sjunde månaden, de trodde mer på femte. Syrran gick upp 25 kg under sin graviditet (jag ligger på +8kg nu ungefär), men ändå säger hon att hon minsann inte var lika stor som jag är nu... Pfft, mej spelar det ingen roll, jag hoppas bara jag kommer i mina favoritjeans nångång igen ![]()
Jag har ju gått upp 5 kilo nu. Tycker inte att det är så farligt, men det är många precis som ni säger, som verkar tycka att det är helt okej att framföra sina mer och mindre roliga kommentarer om mitt och magens utseende. Oftast tar jag det med en klackspark, men ibland blir jag som ett åskmoln.
det är värre när de kommenterar vad jag hur MYCKET jag äter.![]()
Än så länge har jag inga problem med folk jag känner som klappar mig på magen, me skulle det komma fram en okänd, tror jag att jag skulle explodera!
Snart helg, bara 1,5 timme kvar ![]()
Trevlig helg alla!
Om vi inte skriver något under helgen. Kan nog bli att man kikar in här en stund under helgen. Jag har inte så mycket annat för mig ju.
Snart i v 36!!!!!! På söndag. Vilken seger i så fall. Hoppas...
Hallo
Nillan81
Skoj, vi har samma BF dag, vi får se om vi syns på BB. Spännande!
Jag håller med er fullständigt, jättejobbigt med alla som kommenterar magens storlek, och som ni säger oftast tar man det med en klackspark, men när man har en dålig dag, då blir man både arg och lessen! Jag var mobbad i mellanstadiet för att jag var tjock så det är inte alls kul nu när halva jobbet med flera kallar mig tjockis titt som tätt eller gud vad stor du är. Kommentarerna haglar! Undrar om de tror att jag ska tycka det är roligt eller...de tänker nog inte alls...
Nu är det iallfall helg! Gött mos!
Jag bestämde mig till slut efter allt velande att ringa till BM i Skåre (det är ju ändå inte sååå långt från F-haga, halvvägs in till K-d typ..) och pratade med Birgit (?), och ni hade rätt, hon verkade helt underbar! Och jag fick en tid hos dem mycket tidigare än jag fått hos F-haga trots att det är mycket tätare inpå nu! Så det känns faktiskt riktigt bra, nu har ångesten över mvc-besök börjat släppa! Undrar förresten om det blir föräldragrupper för oss som redan har barn..? Vissa landsting har tydligen det, men har inte hört något om hur det är inom LiV..?!
Och vad gäller Gripen så hade jag gäääärna gått där! Min underbara BM från första graviditeten flyttade precis dit i september så det var den allra första mvc som jag ringde för att förhoppningsvis kunna gå hos istället! Tyvärr fick jag just det svaret att Gripens mvc har så överfullt just nu att inte ens de som faktiskt tillhör dem får plats!
Ceha: Ellen var ju född v 36+?, hur gick det för amningen för er?
Har snart kommit in i v 36 och vi pratatde jag och min man om hur mogna barnen är nu´. Känns som om vi kommit en bra bit längre än vad vi trodde. Ska väl inte ropa hej än men i morgon går jag ju faktiskt in i v 36. Det trodde vi aldrig.
Hur länge låg ni kvar? Jag vet att jag läste att ni låg på 11:an ett tag, men bortsett från det???
JO nu så har den klassiska kommentaren kommit också...
-När ska du ha?
-I Januari...
-Men gud va stoooor du är!
Man tackar.
Catja3: he he...känner igen det där. *djup suck*
Karlstad: Kommit ngn bebis än??? *nyfiken*
Hur är det med alla er andra? Själv räknar jag ned; går hem från jobbet 6/11....bara 12 pass kvar.
Har inte fått så många kommentarer om storlek än men igår tyckte ngn att jag fått rundare ansikte.Däremot har jag hört ca 50 ggr att jag kommer få en pojke (pojkmage).
Kotten:Det låter härligt med nedräkning!Jag har sparar lite semesterdgr och blir kvar fram till jul om jag mår bra.
Hejsan!
Var på UL igår, himla rolig upplevelse! Känndes lite svårt att förstå att den lilla människan man såg röra sig på bilden låg i min egen mage! Men känndes lite lättande att få se att den var där och rörde på sig och att allt var som det skulle. Är i v.20 och BF blev inte flyttat utan det är fortfarande den 10 Mars!