• Ninis

    Gemensamma promenader i Gustavsberg - del 2

    Vill Du hänga med på barnvagnspromenader i Gustavsberg?

    Varje tisdag kl 11:00 träffas vi vid anslagstavlan utanför Gustavsbergs kyrka. Vi brukar gå ca 30 min - 1 timme och avslutar sedan med lunch på någon restaurang i närheten.  Vid dåligt väder hittar vi på något annat tillsammans, t ex lunch i Mölnvik, Forum Nacka eller något liknande. Håll utkik här i tråden på förmiddagen samma dag vi träffas så bestämmer vi plats och aktivitet när det är dåligt väder.

    Alla är hjärtligt välkomna!!!

    BABYCAFÉ (För föräldrar med barn under ett år)

    Gustavsbergs församlingsgård
    Måndagar:
    10.00–12.00 (7-10 månader)
    Torsdagar:
    13.00-15.00 (1-6 månader)

    ÖPPEN FÖRSKOLA
    För mamma/pappa och barn tillsammans. schema ht 2006

    Gustavsbergs församlingsgård
    Tis: 9.00–13.00
    Ons: 12.30–15.00
    Tors: 9.00–12.30

    Tiderna kommer från Svenska Kyrkan, Gustavsbergs församlings hemsida www.svenskakyrkan.se/gustavsberg/barn.htm

    Kommunens Öppna förskola  (ligger vid Markörplan)

    Öppettider:
    Tisdagar: 13.00 - 15,30 (babygrupp 0-6 mån)

    Torsdagar: 8.30 - 12.00 (Öppen verksamhet)
    13.00 - 15.30 (Babygrupp 6-12 mån)

    Fredagar: 8.30 - 13.00 (Öppen verksamhet)

    www2.varmdo.se/Resource.phx/plaza/publica/inv...

    Kommunens öppna förskola
    www2.varmdo.se/Resource.phx/plaza/publica/inv...  Babycafé (öppnar 11 november 2006) Adress: Orions väg 1 (Mölnvik)Ligger närmast sjön, bredvid den nyöppnade Hund- och Kattbutiken.

    Öppettider:
    mån-fre 10-16
    lördag  11-15


    * Stolt mamma till Engla född 7 mars 2006 *
    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2006-11-27 16:16:34:
    Fr o m tisdagen den 28 november har vi en ny mötesplats. Vi träffas numera utanför biblioteket (Runda huset) eftersom det är en mera central mötesplats. (Alltså mötesplatsen vid kyrkan gäller inte längre).
  • Svar på tråden Gemensamma promenader i Gustavsberg - del 2
  • Charlott29

    För oss blir det coop för att det är så nära. Skulle kännas konstigt att åka till andra sidan gustavsberg för att handla när man kan gå till coop på 5 minuter
    Har dessutom också med mera kort... hmmm... man får nog komplettera med Ica när man är i krokarna, man är ju ändå där någon dag/vecka om man inte är för lat

  • Hjärtevännen

    Man kan ju passa på när man besöker Babycafét


    Lycklig mamma till Victor född 10/4 2006
  • Carina75

    God morgon!

    Tycker inte heller Coop är så bra. Vi skulle köpa Hipps vanliga havregröt från 4 mån för några dagar sedan. Jag sprang runt som en tok och letade i hyllorna. Tillslut fick jag fråga en anställd och då visar det sig att de har gröten ouppackad, tillsammans med en hel massa annan barnmat, på en pall i en annan del av varuhuset.

    Idag ska vi på babycaféet i G-berg. Nathalie är väl bara tillåten några veckor till eftersom hon är 6 mån nu. Snart spelar hon i den äldre ligan på måndagar istället. Synd att det är så dum tid på förmiddagen då bara.

  • Ninis
    Hjärtevännen skrev 2006-11-16 09:06:59 följande:
    Angående mat och Coop... Vi har väntat på Banangröten i en vecka.. Samma var det förut med ersättningen Nan 2... Tog evgiheter innan det kom in nytt!!Gillar ICA  i Mölnvik , men oftast blir det Coop eftersom vi har Medmera kort! Kanske dags att byta till ICA......hmmmm Lycklig mamma till Victor född 10/4 2006

    Precis så tänker vi oxå, byta från Medmerakort till Icakort. Men Icakortet är inte gratis att ha. Vi kollade upp det för ett tag sedan. Kommer inte ihåg hur mycket kortavgiften var.


    Japp, jag passade på att gå till Ica i tisdags innan vi besökte babycaféet.


    * Stolt mamma till Engla född 7 mars 2006 *
  • Amanda

    Jag har både Ica-kort och Medmera-kort.

    Ica-kortet är gratis (har ingen kredit kopplat till mitt) utan drar det bara för att samla poäng och få hem "medlemscheckar" som man sedan kan handla för (samma som på Coop).

  • Chrizzy

    jag betalar inte heller för mitt icakort men jag kan betala med det med men bara på ica

  • Hjärtevännen
    Amanda skrev 2006-11-16 09:48:04 följande:
    Jag har både Ica-kort och Medmera-kort.Ica-kortet är gratis (har ingen kredit kopplat till mitt) utan drar det bara för att samla poäng och få hem "medlemscheckar" som man sedan kan handla för (samma som på Coop).
    Då skulle man ju kunna ha både och.... Skrattande

    Carina75: Är det sant!!! VAr inte maten uppackad! Då står säkert min gröt på lagret Flört... ska till Coop när sambon kommer hem. Då ska jag nog fråga om det inte står på hyllan!
    Lycklig mamma till Victor född 10/4 2006
  • NicoleSthlm

    Haha min sambo jobbar på Coop så e det något ni saknar eller vill ha upp-packat så säg till så fixar jag!! Skrattande


    Mamma till Emilia 060707
  • Carina75

    Nicole: Kanon! Då vet vi vem vi kan vända oss till när gröten är slut i hyllorna Skrattande

  • Hjärtevännen

    Nicole: Gröten var på plats idag SkrattandeSkrattande


    Lycklig mamma till Victor född 10/4 2006
Svar på tråden Gemensamma promenader i Gustavsberg - del 2