Vad är sladdbarn
för er?
för er?
Under tiden jag skrev min uppsats kom svaret in från Kusin Knase!
Nu har vi då plötsligt det som vi kallar FAKTA.
Språkrådet är (till skillnad från Beckah82) Sveriges officiella språkvårdsorgan.
Det finns alltså inget fast antal år och Beckah82 hade alltså fel vilket hon säkert ödmjukt inser och medger.
Om nu inte Kusin Knase har hittat på hela dialogen med Språkrådet förstås!
Men den som tvivlar kan ju lätt själv kontakta språkrådet och få det verifierat...
gazpacho: Ojoj, vilken tid och energi DU lägger ner då..!
Jo, vi är säkert många som inser att Beckah kanske både larvar sig och är ironisk etc men det är lite synd om hon ska få stå oemotsagd. Redan alldeles i början av tråden efterfrågar jag källor då hon är så otroligt hånfull mot alla oss som verkligen vill veta svaret på detta av nyfikenhet. Och så slår jag upp det i massor av böcker, vilka jag dessutom redovisar, men hittar inget, så fakta fanns redan tidigare men det hjälpte ju inte ett spår. Jag tror dessutom inte för ett ögonblick att det gör det nu heller men är det någon som helt uppenbart ljuger i en tråd måste man ju få svara emot för att inte alla som läser i tråden ska tro på det hon säger. Dessutom är jag språkligt intresserad och jobbar med språkfrågor, varför jag var uppriktigt intresserad av definitionen.
Ja, jag rycktes visst med...
Tänkte bara skriva 3 rader från början, men det blev mer och mer intressant att fundera, skriva och diskutera kring! Speciellt när man som jag ramlade in i det hela med "friska ögon".
Innan jag visste ordet av hade det blivit en mindre avhandling...
gazpacho: Där ser du hur det är...!
gazpacho: Eftersom du är alldeles ny här så vet du ju inte om att det inte hör till ovanligheten att Beckah "vet lite bättre än alla andra". Så det är förmodligen därför du inte reagerar som andra.
gazpacho:
![]()
Håller med zazla, men det vet du väl redan beckah? ![]()
Ja jag vet...missförstådd till döden...tur att det inte är så IRL (där jag förvisso är precis lika bra på att prata men inte är missförstådd)