• Tania

    BF Juli-07 Nr3


    Välkomna hit!

    Hoppas alla kommer att trivas i nya tråden.



    Våra undertrådar:
    BF-listan:
    www.familjeliv.se/Forum-11-230/m17772988.html
    Vilka är vi?:www.familjeliv.se/Forum-11-230/m17774543.html
    Fotoalbum:www.familjeliv.se/Forum-11-230/m17774649.html
    Länkar:www.familjeliv.se/Forum-11-230/m17774597.html
    Inköp frågor, tips & råd:www.familjeliv.se/Forum-11-230/m17774499.html



    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2007-04-23 16:52:22:
    Länk till nya BF-listan:

    www.familjeliv.se/Forum-11-230/m19908857.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2007-05-05 21:23:35:
    Länk till receptbanken:
    www.familjeliv.se/Forum-11-230/m20371462.html
  • Svar på tråden BF Juli-07 Nr3
  • Hallonfot

    Jessa6: Vad skönt att du har varierande jobb i alla fall. Då kan du stressa upp på ena jobbet och varva ner på det andra.

    Min mamma ringde precis och frågade om vi ville äta lunch där. Toppen! Ett stressmoment mindre idag. Ska ändå jobba hemifrån i eftermiddag och städa (några arbetskamrater följer med hem på tisdag) så jag har att göra ändå.

  • Jessa6

    Gott med mat hos mamma!! Vi ska till svärmor vid halv fyra och äta våfflor *smaskens*

  • mrsbygg

    jag vill oxå jobba! skulle vilja sitta i en kassa å bara tjäna lite pengar..
    men nope, för det första finns d inga kassajobb, för det andra anställer dom inte gravida, för det tredje är jag sjukskriven så ja kan juh endå inte jobba..
    bra störande att vara pank. men jag vet att det komemr bli bättre efter sommarn.
    men det är såååå lång tid kvar dit.

    hehe saga är söt, jag fråga henne igår om hon ville ha en syster eller bror...
    och hon är fortfarande helt bestämd på att ha en lillasyter
    frågade även va dom skulle heta!
    Får hon en syster ska hon heta Tio blir det en bror ska han heta Två..
    kanon haha..då har vi våra namn beskymmer avklarat

  • Hallonfot

    Mammab: Tio var ju ett jättesött namn!

  • Prinsessan Zelda

    mammab

    ni får väl döpa bebben till tio eller två i andranamn

    en kompis till mig kallade sin bebis i magen för pucken, så nu heter hon puck i andranamn


    bli biten: www.monstersgame.se/&vid=21051681
  • Halvblod

    Nej, nu blir det storstädning här hemma...solen skiner och man vill bara ha det rent och snyggt
    Ikväll kommer mamma och pappa och hjälper till att mäta balkongen så att vi kan sätta upp nät så att katterna och hunden kan springa ut och in (minde hår i lägenheten då,,,hehehe)
    Sen ska jag nog äntligen gå in och beställa min vagn från tyskland, för nu vill ja ha hem den och köra runt med min låtsasbebis här i lägenheten

    Tittar in under dagen!
    Ha en bra dag tjejer!...och ni som jobbar få ta det lite lugnt!

  • Hallonfot

    Nu ska jag dra mig hemåt. Ska försöka avklara vattning och dammning på nedervåningen innan det är dags att åka iväg och äta lunch.

    Ha en skön söndag tjejer!

  • mrsbygg

    här skulle oxå behövas städas men jag har varken ork eller lust..
    imorrn ska man tvätta, jippi..som tur är så är det inte så mycket tvätt!

    våffeldagen idag juh!! måste iväg å köpa våffelmix sen så d blir våfflor till middag

  • godis råttan

    Hej!
    Jag har inte skrivit på 100 år ungefär, men jag har följt er och era växande magar tjejer. Tiden har verklgen gått fort! Nu är det vår och inte alls långt kvar till sommaren.
    Jag mår bra, lever i kaos dock. Vi har rivit ut köket och satt upp nytt. Inte helt klart än, men det närmar sig... Ska kakla färdigt idag, det blir jättefint!

    Kram på er!

  • zandrisen

    Håhå, att han en datafri dag när man hänger i den här tråden är minsann ingen lek, har precis läst igenom 14 sidor!!!

    Morriz, va fan menar din chef??? "Tagit fel"???? Om du inte är med i facket så kan du ändå ta kontakt med dem (kan ju bli medlem nu!) och och berätta vad som hänt, det finns nåt som heter "muntligt avtal" (so andra redan påpekat) som torde vara tillämpligt i denna fråga. Beviset har du ju i intyget han lämnat till FK. Att dessutom uppmana till bedrägligt beteende (som är ett brott som kan innebära polisanmälan och åtal) iom att han menar att ni ska ljuga för FK, är bara heeelt galet! Fy vad arg jag kan bli av sånt här, hoppas det löser sig för dig!


    Jonali, hurra för framgångarna med bebisens pappa!


    Mjukis, skööönt att allt var så bra med lilltösen!


    Nena72, jobbigt med sjukskrivningen som ej blivit godkänd! Väntar själv på besked från FK nu, men tror (eller hoppas snarre) inte att det ska bli nåt problem... Men nu för tiden vet man ju aldrig, känns verkligen inte tryggt att vara beroende av FK!Fot i munnnen


    Tbmh, spännande med frisyrbeslutet! Jag har också alltid haft långt hår, men börjar seriöst tröttna ur nu... Beror nog på att hormonerna gjort håret sprött och slitet, får se om jag är lika modig som du i slutändan... Fast när det gäller sånt är jag en fegis... Synd på volvon nu när allt var klart! Hoppas ni hittar en annan, ännu finare!


    Nathalie009, åh stackars din lilla tjej, och stackars dig som inte fick sova!Hoppas det går över snart!


    Solstraalen, nej men fy vad jobbigt med din mage! Nu får du nog nästan ta kontakt med vården, sådär ska det ju inte vara...


    Zelda, angående roliga namn så har ett par bekanta döpt sin son till "Krysset" i andranamn, detta då dom kallade magen för det efter att dom äntligen fick ett kryss på gravtestet efter många års försök... Gulligt tycker jag!


    Nu har jag shoppat till Lilleman! Har bytesmarknad 2 ggr per år där jag bor, och igår var det dags! Har shoppat en hel ikea-kasse med jättefräscha kläder till både Lilleman och storasyster för 625 kr, heeelt klart värt det! Lämnade in lite grejjer för försäljning också, b la vår gamla vagn, ska skicka dit maken om nån timme för att kolla om det blev nån förtjänst... Ska ta mig för att fota lite av de finsate grejjerna sen, så att ni får se mina fynd

    Strålande solsken och fågelkvitter ute, vill så gärna ut och påta i trädgården, fast det blir svårt med tanke på rullstolen... Blääää vad trött jag blir! Ska iaf rulla ut och sitta i solen sen, det är då en sak som är säker!

Svar på tråden BF Juli-07 Nr3