• LillaLulla

    STORA tatueringstråden!

    Dagligen poppar det upp lite diverse trådar om tatueringar, så jag tänker att det vore roligt att samla dem alla på ett ställe. Här på effell finns det också några riktiga tatueringsproffs, så kanske vi nybörjare kan få lite råd av er här? (Rättare sagt: Det vi EGENTLIGEN vill se är en rejäl catfight om vilken salva som är bäst eller liknande! )

    Folk som undrar varför i helvete man alls skaffar sig en tatuering är också välkomna. Men det är inte tänkt att hela tråden ska gå ut på det, så variera er lite också.

    Välkomna!

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2008-01-06 15:29:18:
    www.bmeink.com/
    www.gaddad.se/
    www.tattoo.se/

    - Där finns det hur mycket bilder som helst att dreggla över och inspireras av.

    www.myfonts.com/
    www.dafont.com/

    - Olika typsnitt på text.

    ...sedan är ju google också ett bra verktyg om man vill hitta nåt!

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2008-02-03 22:14
    Trådstartaren bestämmer: Man får prata om piercingar här också. Så.

  • Svar på tråden STORA tatueringstråden!
  • LillaLulla

    MalinSofia - på dafont.com finns det ju nåt som ser ut som arabiska bokstäver, fast med "normala" bokstäver ändå... Svårt att förklara! Jag prövar att länka, men om det inte funkar så gå in på dafont.com och klicka på Themes och sedan "arabic" och skriv in texten du vill gadda in i den lilla rutan!

    www.dafont.com/theme.php&page=1&nb_ppp_old=10&text=sofia&nb_ppp=10&psize=m&classt=pop

  • Fragile Angel
    S N A F U skrev 2008-01-10 12:50:32 följande:
    Ha, ha, ha, Fragile Angel är inte så ensam om sin gaddning som hon tror, jag har en likadan, på gränsen mellan ryggen och midjan. Ja visst ja, det är samma unge som gjort den, vår gemensamma dotter. Ds.
    Men jag var FÖRST (lipar)...
    Just because I'm paranoid doesn't mean theyr'e not after me
  • Liloot

    Nu är min första tatuering gjord

    Ska ladda upp bild senare idag. Är jätte nöjd!!


    Are you going to the grave with unlived life in your vains?
  • LillaLulla

    Fragile Angel skrev 2008-01-10 13:12:03 följande:


    Men jag var FÖRST (lipar)...
    Jaja, så säger de alla.

    Chattade en gång med en tjej som ansåg att hon minsann var först med streckgubbe-som-klipper-könshår-tatueringen.
  • S N A F U
    LillaLulla skrev 2008-01-10 16:29:28 följande:
    Fragile Angel skrev 2008-01-10 13:12:03 följande: Jaja, så säger de alla. Chattade en gång med en tjej som ansåg att hon minsann var först med streckgubbe-som-klipper-könshår-tatueringen.
    FA bara retas för att jag är gift med henne.
    Go east, tell me when you get there!
  • Fragile Angel
    LillaLulla skrev 2008-01-10 16:29:28 följande:
    Fragile Angel skrev 2008-01-10 13:12:03 följande: Jaja, så säger de alla. Chattade en gång med en tjej som ansåg att hon minsann var först med streckgubbe-som-klipper-könshår-tatueringen.
    Men det är sant, jag var före maken .
    Just because I'm paranoid doesn't mean theyr'e not after me
  • Fragile Angel
    Mina tatueringar:


    Höger överarm

    Vänster överarm Denna ångrar jag att jag gjorde Fundersam.

    Vänster skuldra

    Vänster ankel Denna ångrar jag att jag gjorde Fundersam.

    Höger ankel (monogram)

    Höger fot

    Höger fot
    Just because I'm paranoid doesn't mean theyr'e not after me
  • LillaLulla

    Fragile - skitcoola nallebjörnar! Varför ångrar du ängeln?

    SNAFU - jo jo, jag vet.

  • LillaLulla

    Fragile - förresten, hur gamla är de där tatueringarna? Färgen ser ju nästan ny ut! Min makes hundtatuering ser rätt illa ut, fast den är också åtta år gammal och gjord av en mindre seriös tatuerare...

  • Lindilididda

    ååååh! hittade er!

    Jag har bara en tatuering, den är så tråkig och vanlig så jag iss inte ens säga

    Vill göra en till, har funderat av och an i flera ååååår vad för nån jag ska laga nere på vristen.

    Det enda jag nu vet är att jag vill att den ska symbolisera kärleken/bandet/alltmöjligt till min son som föddes i november!

    Först hade jag tänkt gadda in namnet eller födelsedatumet, men har ingen lust att gadda in 15 namn om det blir så... Nån med förslag??

Svar på tråden STORA tatueringstråden!