• SvenskEngelsk

    saras måbra-tråd keeps going stronger

    Hej flickor, nya & gamla i denna "tråd"
    Ska jag verkligen behöva presentera mig själv, IGEEEEN, för typ 11:e ggn..hihi, Ok!..I´ll do it!
    Sara, född 1982, mamma sedan -04, RESER jämnt, pratar bara engelska privat, STORT intresse i HÄLSA och skönhet. Har gått ner 50 kg ( alla frågar HUR, om jag gjort Gastric Bypass, stavas det så ? hihi, osv men svaret är ENKELT, jag har kämpat ENSAM, utan alla konstiga metoder som finns i vår värld, så säg inte att det INTE går, för FASEN att det gör, KÄMPA om ni vill nå ett mål för bättre livskvalite ) Jag TALAR för eget sunt förnuft och motion. Visst hänger skinnet även på mig, men då jag gick ner i vikt besökte jag aldrig ett GYM, utan GICK bort mina kilon kan man säga, varav allt löst skinn överallt.

    Vi är ett gäng tjejer som hängt i min tråd i 2 år nu, och DET  är en WOW känsla, alla har haft ups & downs, men likförbannat så hittar vi åter till tråden och tar oss vidare på lagom nivå. Så sluta klaga på allt, LEV istället och gör något åt det som går att göras ÅT!...
    Tråden är öppen för att ge varandra support i livet, för att peppa varandra då det är tufft, för att berätta om våra dagar, mattips, träningstips, ( boktips..hihi ) mm!
    Jag började slutet av sept igen på allvar att ta tag i kroppen, då med hjälp utav HOPPREP och löpning, så nu hoppar många i tråden, KUL!!!...verkligen bra träning hemma för er som har svårt att komma ut på promenad/till gym/ löprunda.

    Nu kör vi 3 månader till, nästa tråd kommer i mars, då är det snart sommar!
    Kämpa på tjejer! Fokusera på att måbra, det gör jag nu, och jag har aldrig kännt sådan här livskvalite! NÅGONSIN!

    Puss på er! / S


    Go girls
    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2008-01-24 23:47
    Till er alla som vill/måste/försöker/har försökt/ gett upp osv med att gå ner i vikt:

    SLUTA att sitta på läktaren och titta på erat eget liv, se till att vara mitt på plan och medverka, BESTÄM över erat liv.
    Har du verkligen bestämt dig för att måbra/gå ner i vikt/ sluta röka osv, ELLER; förhandlar du fortafarande och säger det för att det "Låter bra" ?

    Jag kommer aldrig kunna hjälpa någon utav er, förräns NI HAR BESTÄMT ER, DÅ, kan man klara allt, innan dess kan jag tyvärr inget göra!

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2008-02-03 18:09
    Hej Hej..En liten reminder:
    UPPSKATTA DET NI HAR, i livet, även små saker som foton av barnen, er favorit lampa, en god middag ni åt igår, era vänner, och lixom NJUT av det, för att MÅBRA
    SNÄLLA, jag säger det igen, LETA INTE EFTER FEL HOS ANDRA!

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2008-02-27 23:48
    Man är kompetent då man kan behålla lugnet även då något går dåligt!

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2008-03-24 22:48
    Tjejer
    Nu är det mars
    NY tråd igen då jag är åter

    Älskar er alla så mkt på ett litet vis

    TACk för allas stöd igenom alla svåra tider i över 2 år, TACk....

    PUSS

    kämpa på
  • Svar på tråden saras måbra-tråd keeps going stronger
  • Nillalalala

    Kaya: Korvosten finns på hemköp i charken, till exempel Jag vet inte riktigt om den heter "korvost", fråga efter rökt ost så förstår de nog. När jag var liten så fanns det en osthandlare i våran "by" och han brukade alltid ta hem lite mer "exotiska" ostar, det var perfekt - jag tyckte inte om kött när jag var liten

  • Monchichii

    Lite bilder kommer här, satt och kollade i går och hittade dom här bilderna och så la jag in några nya bilder på mig som är tagna i går. Bilderna är klickbara.

    Runt nyår 2006somras.JPGI somras

     misan5.JPG
    misan7.JPG

  • MagdaA

    Monsa: du är så himla fin! å det är verkligen skillnad. tycker du ser så busigt söt ut på sista bilden


    Ebba har fått en lillebror! Vår Älskade Alexander är här!
  • Betty the Boop

    Vilken underbar start på dagen jag har haft idag!
    Först lämnade jag tjejen på dagis, lilleman var hemma med mormor.
    Sen åkte jag till min kompis som jag har haft jättedåligt kontakt med efter
    jag fick barn. Vi har varit bästisar hela livet.
    Vi gick ut på promenad , uppför jättebranta backar, typ 90% lutning och sen ner igen.
    Wow vilken utsikt över Vättern det var uppför backarna.
    Sen gick hem till henne och fikade med kaffe, smörgåsar och nypressad apelsin jos.
    Underbart! Träning o egentid i ett. Skrattande

  • SvenskEngelsk

    Bra Nilla!!!!!!!!

    tack Anneli!

    FIKAT med en supergod lättare morotskaka!
    YUMMI!!!!!!

    Tur ja frusit in den, annars hade ja klämt hela långpannan!!!!!!!!!!

  • Monchichii

    Betty, vart i Huskvarna och kämpat upp för backarna eller? Härligt att komma iväg, längtar!

    Haha, min man fick putta mig hela vägen när jag var gravid och vi skulle upp för värsta backen för att prata med vigselförättaren Var bara i v. 14 kanske men jag hade så ont av foglossning. Kommer ju inte ihåg vad backen heter nu bara, typiskt.

  • J J

    Monchi: Instämmer med alla.. du är suoerfin coh det syns verkligen skillnad på korten. det riktigt glänser om dig på de nya korten tycker jag!

  • Annelie024

    Monsa, vilken skillnad på bilderna, du är jättefin!! Håller med Magda om att du ser busigt söt ut...hihi.

    Magda, ska lägga ut receptet om det är gott.

    Ska iväg och handla lite mat och blöjor och sånt nödvändigt sen när mannen går på gymnastik med flickorna.

    Ska nog träna vid 20-tiden. Är ganska mör i benen efter två dagars träning på ct:n i högt tempo. Men man kan ju köra ett lite lugnare pass.

    ÅÅÅh, jag är så sugen på att åka till Ikea. Men det är inte så lönt just nu tycker jag för vi flyttar om mindre än tre månader och det är bättre att vänta tills vi har flyttat känns det som. Men det kliar i fingrarna, det ska bli så kul att inreda något annat. Till råga på allt så flyttar vi 3 dagar innan min 30-årsdag, så det lär inte bli någon fest de första veckorna. Sambon fyller 30 i juni så vi ska nog slå ihop våra kalas och fira oss båda i maj någon gång, när vi har kommit i ordning.

Svar på tråden saras måbra-tråd keeps going stronger