• Lindchen

    Dyrt att äta nyttigt!

    Vi är en familj på två vuxna, två barn och en katt. Vi sätter av 4000:- varje månad till mat, hygien och hushåll.

    Har länge försökt att äta nyttigt, dvs mycket sallad och grönsaker, bra kött och inga hel- eller halvfabrikat, men det är så dyrt! 4000:- räcker knappt till per månad.

    Hur gör ni andra?

    Ps. Ska kanske tillägga att vi har blöjbarn och att lilkillen äter några burkar mat i veckan...

  • Svar på tråden Dyrt att äta nyttigt!
  • Miss Lau

    rött och guld skrev 2008-02-02 19:10:00 följande:


    precis vad jag har sagt hela tiden, folk äter för stora portioner, det är därför det kostar så mycket i matkostnad varje månad.då kommer här en riktig chock för dig:30dagar för 2 personer för 460kr.tillsätt bara ris,potatis eller pasta.det är inget svärt att leva för 1000kr i mat per månad.storpack med 10st kotletter kostar 80-100kr.är man två är detta 5st middagar.100/5=20kr per middag,dvs 10kr per person.köttfärs storpack finns oftast för 29,90kr/kg.1kg ger 5middagar=100gram per person.potatis är billigt och på det kan du göra mos,steka,gratäng,soppor.1kg potatis kostar just nu 6,90krhur många potatisar det går på ett kilo beror ju på storleken förstås.när jag gör mos till oss 2 använder jag 5st medelstora och det räcker gott och väl.tillägg:om du köper 4storpack med kött för 100kr/st så har du mat för 20 dagar till 2personer för 400kr.lägg därtill 2kg köttfärs för 60kr så har du 10 middagar till.30st middagar för 460kr till 2personer!!!!
    Fast den menyn låter varken speciellt varierad eller som om den består av mat som är ekologisk/närproduerat. Och det måste ändå tillkomma en massa för frukt och grönt!
  • Mozarts Nachtmusik
    rött och guld skrev 2008-02-02 19:10:00 följande:
    precis vad jag har sagt hela tiden, folk äter för stora portioner, det är därför det kostar så mycket i matkostnad varje månad.då kommer här en riktig chock för dig:30dagar för 2 personer för 460kr.tillsätt bara ris,potatis eller pasta.det är inget svärt att leva för 1000kr i mat per månad.storpack med 10st kotletter kostar 80-100kr.är man två är detta 5st middagar.100/5=20kr per middag,dvs 10kr per person.köttfärs storpack finns oftast för 29,90kr/kg.1kg ger 5middagar=100gram per person.potatis är billigt och på det kan du göra mos,steka,gratäng,soppor.1kg potatis kostar just nu 6,90krhur många potatisar det går på ett kilo beror ju på storleken förstås.när jag gör mos till oss 2 använder jag 5st medelstora och det räcker gott och väl.tillägg:om du köper 4storpack med kött för 100kr/st så har du mat för 20 dagar till 2personer för 400kr.lägg därtill 2kg köttfärs för 60kr så har du 10 middagar till.30st middagar för 460kr till 2personer!!!!
    men man bör nog ha med lite mer variation...
    inte skoj eller bra i längden o bara äta så enformigt. lägg till grönsaker, baljväxter och fågel/fisk
    Det går fortfarande att äta billigt, fast inte så enformigt
    julmust is the shit!
  • rött och guld
    Lindchen skrev 2008-02-02 19:30:19 följande:
    TS här...Lillkillen äter oftast vår mat, men inte alltid. Vi försöker göra storkok och fryser in, tar med resterna till lunch på jobbet. Att dryga ut med baljväxter är ett bra knep som vi använder oss av då och då, men är inte så poppis hos vår treåring. Däremot är vi nog ganska dåliga på att äta fisk så ofta. Är kanske inte heller alltid på observant på säsongsvaror. Ska absolut försöka bättra mig på de punkterna. Tack för tipsen!Rött och guld, jag har svårt att tänka mig en månad på bara kotletter och köttfärs. Man vill ju ha lite variation också. Bra tips dock för den som kan tänka sig det upplägget.
    variation? visst kotletter i storpack,karrekotletter i storpack,blandfärs i storpack, nötfärs i storpack,lövbiff i storpack,tjocka revbenspjäll,fläsk i storpack....det finns lite att välja av...
  • rött och guld
    Linda1976 skrev 2008-02-02 19:34:40 följande:
    Men man vill väl ha tillbehör också... grönsaker, såser osv....?
    sås gör du själv av mjöl,mjölk och sky,grönsaker som gurka,morot,parika,majskolvar eller frysta grönsaksmixar.
  • Miss Lau

    rött och guld skrev 2008-02-02 22:46:30 följande:


    variation? visst kotletter i storpack,karrekotletter i storpack,blandfärs i storpack, nötfärs i storpack,lövbiff i storpack,tjocka revbenspjäll,fläsk i storpack....det finns lite att välja av...
    Kött, kött, kött.... Äter ni inget annat?
  • rött och guld
    Miss Lau skrev 2008-02-02 19:42:41 följande:
    rött och guld skrev 2008-02-02 19:10:00 följande:
    Fast den menyn låter varken speciellt varierad eller som om den består av mat som är ekologisk/närproduerat. Och det måste ändå tillkomma en massa för frukt och grönt!
    jodå mjölken är från gårdar på västkusten,marmeladen från gotland,mjölet från järna i stockholm.
    är du nyfiken på vad vi äter så för jag sedan en vecka tillbaka matdagbok och skriver in i min blogg vad vi ätit under veckan!
    www.ekonomisktsinne.blogg.se
  • Ch Belair

    rött och guld : Ni äter en alldeles för ensidig kost. Vart komer fisken in ex.? Vad äter ni till frukost? Lunch? Dricker ni bara vatten?

  • rött och guld

    Mozarts Nachtmusik skrev 2008-02-02 22:29:50 följande:


    men man bör nog ha med lite mer variation...inte skoj eller bra i längden o bara äta så enformigt. lägg till grönsaker, baljväxter och fågel/fiskDet går fortfarande att äta billigt, fast inte så enformigt
    är olika slags kött enformigt?
    tjocka revbenspjäll, kassler,kotlett,korv,karrekotlett,lövbiff,stekt fläsk, falukorv,kyckling,köttbullar,biffar
  • Ch Belair

    Alltså 5 medelstora potatisar till mos? För två pers? Jag undrar hur lite ni äter?!!

  • rött och guld
    Miss Lau skrev 2008-02-02 22:49:08 följande:
    rött och guld skrev 2008-02-02 22:46:30 följande:
    Kött, kött, kött.... Äter ni inget annat?
    nä, vi är inga vegetarianer...

    exempel på en middag:

    ugnstekt falukorv med hammagjort potatismos,lingon och inlagd gurka till det,mjölk att dricka.
Svar på tråden Dyrt att äta nyttigt!