• Lindchen

    Dyrt att äta nyttigt!

    Vi är en familj på två vuxna, två barn och en katt. Vi sätter av 4000:- varje månad till mat, hygien och hushåll.

    Har länge försökt att äta nyttigt, dvs mycket sallad och grönsaker, bra kött och inga hel- eller halvfabrikat, men det är så dyrt! 4000:- räcker knappt till per månad.

    Hur gör ni andra?

    Ps. Ska kanske tillägga att vi har blöjbarn och att lilkillen äter några burkar mat i veckan...

  • Svar på tråden Dyrt att äta nyttigt!
  • rött och guld
    astalacasta skrev 2008-02-02 23:30:44 följande:
    rött och guld skrev 2008-02-02 23:26:47 följande:
    Om man köper ekologiskt och närproducerat kött av bra kvalitet är det bra kött.Om man köper kött som är superbilligt är det troligen inte kött av god kvalitet.
    så du ratar allt svenskt kött som inte är kravmärkt? du va en underlig prick du..
  • Linda1976
    rött och guld skrev 2008-02-02 23:37:13 följande:
    jo jag kan indelningen utantill, men vi äter inte fisk och skaldjur!
    Jag hör detta. MEN: Faktum kvarstår. Du sa att "man ska äta vitt eller rött kött varje dag". Ska man? Varför då?
    Det finns ingen mening med livet, det handlar om att hitta ett sätt att stå ut // Magnus Betnér
  • rött och guld
    Linda1976 skrev 2008-02-02 23:30:45 följande:
    rött och guld: Skulle vara intressant med ett svar på ovanstående.
    MÅSTE du köpa mjölk och äpplen,vem har tvingat digg till det? ENBART DU SJÄLV!
  • Linda1976
    rött och guld skrev 2008-02-02 23:38:02 följande:
    så du ratar allt svenskt kött som inte är kravmärkt? du va en underlig prick du..
    vettig skulle jag säga.
    Det finns ingen mening med livet, det handlar om att hitta ett sätt att stå ut // Magnus Betnér
  • IntravenösFylletös
    rött och guld skrev 2008-02-02 23:11:30 följande:
    Ch Belair skrev 2008-02-02 23:04:44 följande: det handlar inte om snålhet, det handlar om hur mycket man BEHÖVER äta, varför tror du så mångaär överviktiga både här i sverige och USA? jo FÖR STORA PORTIONER!
    eller för att de äter för ensidig kost...
    Fruntimmer är som madrasser mä hôl i
  • Miss Lau

    rött och guld skrev 2008-02-02 23:35:53 följande:


    Mozarts Nachtmusik skrev 2008-02-02 23:29:42 följande:
    japp, töm din frys TOTALT.köp sedan (om ni är 2st)4st storpack med kött,typ kotletter(10st i varje storpack) för 100kr/paket= 400kr och du har 20st middagar.köp oxå 2kg köttfärs för 29,90kr/kg och dela upp i 200g`s paket och frys in(100g/person)och du har 10middagar till.det du behöver köpa till är dryck,grönsaker,pasta/ris/potatis och du kan komponera bra middagar.
    TS vill ha tips på bra mat och bra kött. Jag undrar var man kan köpa bra kött till de priser du anger?
  • rött och guld
    Miss Lau skrev 2008-02-02 23:32:09 följande:
    rött och guld skrev 2008-02-02 23:28:23 följande:
    Så du tycker alltså att om jag superstorhandlar för 3000 kr den sista januari och sen bara handlar för 1000 spänn under februari så har vår matkostnad varit 1000 kr för februari? Jag håller inte med om resonemanget.
    för det första om du handlar för 3000kr den sista januari bör du klara dig minst februari och halva mars på det, så du slipper handla i februari!
  • Linda1976
    rött och guld skrev 2008-02-02 23:38:46 följande:
    MÅSTE du köpa mjölk och äpplen,vem har tvingat digg till det? ENBART DU SJÄLV!
    Vad är det för jävla sandlådenivå?

    Oavsett: MAT måste jag köpa. Jo, jag orkar inte odla grönsaker, föda upp djur och fiska i havet själv.

    Och oavsett vilken mat jag väljer - vad gör det mig till ett offer för konsumtionshysterin för att jag försöker i möjligaste mån välja miljö-och människovänliga varor?
    Det finns ingen mening med livet, det handlar om att hitta ett sätt att stå ut // Magnus Betnér
  • Mozarts Nachtmusik
    rött och guld skrev 2008-02-02 23:35:53 följande:
    Mozarts Nachtmusik skrev 2008-02-02 23:29:42 följande: japp, töm din frys TOTALT.köp sedan (om ni är 2st)4st storpack med kött,typ kotletter(10st i varje storpack) för 100kr/paket= 400kr och du har 20st middagar.köp oxå 2kg köttfärs för 29,90kr/kg och dela upp i 200g`s paket och frys in(100g/person)och du har 10middagar till.det du behöver köpa till är dryck,grönsaker,pasta/ris/potatis och du kan komponera bra middagar.
    och det kallar du nyttig mat?

    ja vill ha mer grönt o mer baljväxter för att de ska kännas nyttigt.
    100gr köttfärs är lite om man inte gör ex en köttfärssås med tomater, morötter etc.
    även så, 2 kg köttfärs räcker här till 5 omgångar  mat, som i sin tur räcker till middag + matlådor till jobbet.

    hursomhelst
    --> det blir mer än 460 kr för de 30 middagarna, och det är inte nyttigt.
    säger inte att de är onyttigt, men med nyttig mat så räcker det inte med lite frysta grönsaker.

    dessutom  =) vill du göra de billigare så köp inte kotletter i 10 pack, köp kotlettrad
    julmust is the shit!
  • Miss Lau

    rött och guld skrev 2008-02-02 23:40:05 följande:


    för det första om du handlar för 3000kr den sista januari bör du klara dig minst februari och halva mars på det, så du slipper handla i februari!
    Varför inte svara på min fråga istället?
Svar på tråden Dyrt att äta nyttigt!