• Cirrus

    Sytråden spinner vidare - Grön rulle

    Var köper ni andra fleece? Skulle vilja ha tips på bra kvalitet såklart men även gärna till vettigt pris.

  • Cirrus
    GOBLIgobli skrev 2008-07-02 11:40:28 följande:
    S&S polarfleece har jag köpt de gånger färgerna inte funnits här på Furulunds (tror de har samma kvalitet). "All" fleece noppar sig förr eller senare, frågan är hur fort och på vilket sätt och där tycker jag att S&S är helt ok. Den blir inte "trådnoppig" om du förstår hur jag menar, bara av att man tar på det, utan det utseendet kommer vid tvätt.
    Men då tycker du S&S har bra kvalitet för det priset (kommer inte ihåg exakt vad det var men helt okej). Jag fick med mig en bit från Ohlssons i förra veckan och granskade den inte så noga. Antracitgrå som känns tjock och fin men den skiner igenom lite när jag håller upp den. Jag vill ha fleece som känns bra som enda lager, inte som foder. Har sytt av S&S fleece och tyckte den kändes bra men inga av plaggen har använts av mina barn så jag vet inte efter tvätt.

    Färgmässigt vill jag alltid ha brunt och jag tycker det är svårt att hitta en bra brunfärg. Oftast drar de liiite för mycket mot rött för min smak.
  • Cirrus
    GOBLIgobli skrev 2008-07-02 18:41:26 följande:
    Ja, jag tycker den är bra, har iofs bara sytt cozysar av dem och då är de med dubbel fleece. Faktiskt vet jag inte ens var man skulle kunna få tag på fleece av annan kvalitet, framför allt i så många färger som S&S har.Jag har bara rött i den drömkvalitet som jag önskar ALL fleece var i och den köpte jag på Syfestivalen.
    Vet du vad det var för fabrikat på den från Syfestivalen? Pris?
  • Cirrus
    Botilda skrev 2008-07-02 20:33:39 följande:
    Bibbi tar 30 kronor per tvillingnål. Billigaste jag vet, kvalitetsnålar - och som så många andra vittnat om - toppenservice! Nu har hon dessutom min nya favvonål, smal stretchtvillingnål.
    Såg att du skrev om den smalare tidigare. Den har jag aldrig prövat. Hur kommer det sig att du föredrar den framför t ex Schmetz 4.0? Använder du alltid den smala?
  • Cirrus
    Botilda skrev 2008-07-03 08:08:02 följande:
    Cirrus, jag använder den smala för att jag tycker att det blir snyggt, helt enkelt. Framför allt på kantband och när man stickar ner muddar, men också för att fålla tajts. I går kväll fållade jag dock en vid kjol och då var den bredare snyggare. Och nu fick jag lust att prova den extrabreda (fast nån sån har jag inte)... Ombyte förnöjer
    Måste testa den smalare vid tillfälle, det var dock så precis att jag fick ett paket skickat från Bibbi i förra veckan. En annan gång då..
  • Cirrus
    GOBLIgobli skrev 2008-07-03 11:37:30 följande:
    Ingen aning tyvärr men de tog 60kr/m för den. Det var samma säljare som några här köpt windstopper av och de säljer endast på mässor vad jag förstod.Apropå den fleecekvaliteten så har jag sett samma på vissa fleecejackor av märket 8848 Altitude, ett lite dyrare sportmärke. Den har liksom en nååågot "glittrig" lyster och är riktigt tjock och härlig.
    Då borde det vara kvalitet. Det var ju ett bra pris också. Jag känner till sportmärket, bor ju i sportjackegalningarnas område
  • Cirrus
    mian71 skrev 2008-07-03 16:43:55 följande:
    Idag har jag varit på Jofotex och gjort av med på tok för mycket pengar.. och titta vad jag fick med mig hem!! Nu ska här rockas elefanter istället!!Johnny bar ut några rejäla kartonger som skulle postas för att flytta hem till några som hade förbeställt. Kanske någon här som får leverans inom kort?
    Hurra, då hoppas jag att det är på gång till mig *spåna spåna*
  • Cirrus

    småkottarna: om du har en s k fuskoverlock så använd den, ser ut såhär

    // // //
    //_ _//_ _//

  • Cirrus

    Blev inte så bra det där, sömmen gör två diagonala stygn två gånger innan den går rakt osv

  • Cirrus
    Småkottarna skrev 2008-07-03 22:43:43 följande:
    Japp den har jag och den brukar jag använda för att snygga till efter raksömmen på insidan. *asg* Ska testa den ordentligt nu då!
    Testa den, jag använde den jämt innan jag skaffade min overlock. Raksöm stretchar ju ingenting, i sådana fall är förstärkt raksöm ett bättre alternativ, det är två korta raka stygn som blir lite sneda. Det som är bra med fuskoverlocken är att du syr ihop och kastar i ett.
Svar på tråden Sytråden spinner vidare - Grön rulle