Ännu en tråd som handlar om samma sak, där okunniga människor får fortsätta att sätta skräck i andra med lika bristande kunskaper. För sorgligt. Att ni inte tröttnar, alt. letar upp andra, liknande trådar istället för att ständigt skapa nya.
Som om det finns något nytt under solen?
En kamphund används till kamp. En Pitbull är inte per automatik en kamphund. Även Pitbulls måste tränas för att bli kamphundar, alt falla i helt fel händer, precis som vilken ras som helst. Bristande tillsyn/ansvar är inte en fråga om ras, utan en fråga om ägaransvar och det brister och har brustit i alla tider, oavsett vilken ras som för tillfället är på modet för idioter att skaffa.
En hund är en blandras om det inte finns papper på att den är registrerad. Det finns bara ett par hundra renrasiga Pitbulls i Sverige och dessa förekommer mycket sällan, för att inte säga aldrig, i incidenter. De hundar som media skapar rubriker om är inga renrasiga hundar som det bara slagit slint för, glöm det.
En Pitbull är, precis som Amstaff och staffe, avlad för att inte bita människor. En hund som i piten vände sig mot sin dogman kunde inte plåstras ihop och alltså inte heller fortsätta slåss, så dessa hundar uteslöts ur avel. Det är så man har lyckats skapa raser som anses mer lämpade för barnfamiljer, såsom staffen ex.
Att en hund av pitbulltyp är den som förekommer på alla inklippta bilder bredvid notiserna beror på att tidningarna köper, eller prenumererar på bilder från bildbyråer, eller tror ni på allvar att journalisterna lyckas klippa bilder på alla hundar som är inblandade i olyckor?
TS undrade varför vallhundar och varghybrider låg så högt på listan. Vallhundar är avlade för viss skärpa och en understimulerad vallhund är inte rolig att ha att göra med. Vargar flyr hellre än biter, men kan den inte fly så biter den. Svårare än så är det inte och skulle alla veta vad det är för hund och vilken ras det är dom har i kopplet så skulle alla också veta hundens styrkor och svagheter och då skulle kanske alla dessa listor med bitstatistik vara ett minne blott, vad vet jag.