• Bellabimba

    Tror du på Darwins evolutionsteori?

    Detta stod att läsa p åAftonbladets hemsida, och 86% hade svarat ja, resten nej.

    Men hur kan man i moderna Sverige INTE tro på evolutionsläran? Är den inte tillräckligt "sexig"?

    ? "Orsaken är att Darwins teori har politisk kraft, säger Fredrik Sjöberg (Aftonbladet). Att religiösa människor backar inför det naturliga urvalet är kanske inte så förvånande. Darwins värld är blodig, styrs av blinda krafter och har inget mål. Där finns ingen plats för några gudar, och människan är bara en djurart bland andra."

    Jag blir alltid lika irriterad då människor förkastar evolutionsläran därför att den inte passar in i deras rosa-fluffiga sockersöta dröm om ett himelskt liv bortom detta och en snäll farbror Gud som tar hand om oss alla.

  • Svar på tråden Tror du på Darwins evolutionsteori?
  • Eisa
    Eisa skrev 2009-02-02 22:38:10 följande:
    Menar du svenska läkare eller alla läkare i hela världen?
    menade forskare
  • Eisa
    Quintus Zebra skrev 2009-02-02 22:34:33 följande:
    Ts; Tror jag på Darwins evolutionsteori? Nja! Darwin var både genial och före sin tid. Och evolutionsteorin är en väldigt användbar förklaringsmodell, men jag är skeptisk mot den precis som mot annat annat. Inget är heligt. Blind tro på evolutionen är lika illa som blind tro på religion. Kritiskt tänkande är alltid positivt...Självklart tror jag att arter utvecklas, att människan och människoaporna har gemensamma släktingar i historien, o.s.v.Om man vill se exempel på evolution kan man ju bara som sagt titta de arter som har kortast livstid och får flest avkommor och därför evolverar fortast (t.ex. bakterier som blir resistenta mot mediciner eller de "skadeinsekter" som på kort tid blivit resistenta mot bekämpninsmedel)Jag är dock mer skeptisk till förklaringarna bakom evolutionens "mekanismer". "Nya" ekologer har upptäckt att naturen har en förmåga att återhämta sig efter katastrofer betydligt snabbare än man tidigare har trott. Om evolutionen är helt beroende av naturligt urval så borde utvecklingen gå mycket långsamare, för lyckade mutationer verkar vara allt för ovanliga.Själv är jag förtjust i Lynn Margulis endosymbioshypotes, som går ut på att utvecklingen bland annat drivs frammåt av symbios mellan microorganismer i våra celler. Och hon var den första som med sin hypotes lyckades förklara hur det kommer sig att vi har organismer i våra celler som tidigare har varit "självständiga" organismer.Sen är jag också förtjust i James Lovelocks Gaia-teori, men även den har fortfarande flera stora brister...
    Åh vilket intressant inlägg! Och du har så rätt i att man faktiskt måste vara kritisk mot vetenskapen också, vad skönt att någon säger det. Det tyder på dynamiskt tänkande.
  • Quintus Zebra

    Tussiluskan skrev 2009-02-02 17:34:12 följande:


    "Varför människan har ett inre system där man vill vara odödlig."Evolutionsläran förklarar detta genom att de som vill leva kämpar för att överleva och överlever därför i högre grad än de som inte vill leva. De organismer som inte har en överlevnadsinstinkt överlever helt enkelt och därmed förs inte deras gener vidare. Hela evolutionen hänger ju på att individen/organismen har överlevnadsinstinkt.
    Överlevnadsinstinkten är extremt intressant. Den verkar existera hos ALLA levande organismer, även de allra minsta. Men att det nåonsin har funnits organismer utan överlevnadsinstinkt är väl bara en gissning från din sida, eller?

    Jag tycker detta kanske är den största gåtan i evolutionsteorin. Evolutionen är beroende av arters vilja att fortplanta sig, av överlevnadsinstinkten och av våra fantastiska gener. Därför är det svårt att tänka sig att dessa fenomen har tillkommit genom evolution, eftersom evolutionen inte funerar utan dem. Var kom de ifrån? Jag har pluggat ekologi, biologi och har hittils inte hittat svar på denna fråga, men det är mycket möjligt att jag har missat nåt. Upplys mig gärna. Ny kunskap är det bästa jag vet.

    Och precis som någon annan påpekade så behöver ju dessa frågetecken inte betyda att evolutionsteorin inte stämmer. Bara att den ännu inte är perfekt.
  • AstraTrillian

    Quintus Zebra skrev 2009-02-02 22:34:33 följande:


    Ts; Tror jag på Darwins evolutionsteori? Nja! Darwin var både genial och före sin tid. Och evolutionsteorin är en väldigt användbar förklaringsmodell, men jag är skeptisk mot den precis som mot annat annat. Inget är heligt. Blind tro på evolutionen är lika illa som blind tro på religion. Kritiskt tänkande är alltid positivt... Självklart tror jag att arter utvecklas, att människan och människoaporna har gemensamma släktingar i historien, o.s.v. Om man vill se exempel på evolution kan man ju bara som sagt titta de arter som har kortast livstid och får flest avkommor och därför evolverar fortast (t.ex. bakterier som blir resistenta mot mediciner eller de "skadeinsekter" som på kort tid blivit resistenta mot bekämpninsmedel) Jag är dock mer skeptisk till förklaringarna bakom evolutionens "mekanismer". "Nya" ekologer har upptäckt att naturen har en förmåga att återhämta sig efter katastrofer betydligt snabbare än man tidigare har trott. Om evolutionen är helt beroende av naturligt urval så borde utvecklingen gå mycket långsamare, för lyckade mutationer verkar vara allt för ovanliga. Själv är jag förtjust i Lynn Margulis endosymbioshypotes, som går ut på att utvecklingen bland annat drivs frammåt av symbios mellan microorganismer i våra celler. Och hon var den första som med sin hypotes lyckades förklara hur det kommer sig att vi har organismer i våra celler som tidigare har varit "självständiga" organismer. Sen är jag också förtjust i James Lovelocks Gaia-teori, men även den har fortfarande flera stora brister...
    Snabb evolution motsäga inte av evolutionsteorin även fast Darwin inte kunde föreställa sig det (faktiskt det enda där han var fel ute). Naturlig selektion verkar på variation, och variation kan uppkomma på flera sätt. För det mesta finns variationen redan i en population men annars kan även genflöde (migration) bidra till ökad variation (förutom mutationen såklart). Jag jobbar med just snabb evolution.

    "Blind tro på evolutionen är lika illa som blind tro på religion" Där håller jag verkligen inte med. Evolution är så sjukt välstuderat och i princip varenda forskande biolog (seriös) lutar sig på just evolutionsteorin. Det är så välbelagt att man kan kalla det fakta. Religon å andra sidan.....ge mig ett enda evidens
  • Quintus Zebra

    Eisa skrev 2009-02-02 22:42:21 följande:


    Åh vilket intressant inlägg! Och du har så rätt i att man faktiskt måste vara kritisk mot vetenskapen också, vad skönt att någon säger det. Det tyder på dynamiskt tänkande.
    Tack
  • Quintus Zebra
    AstraTrillian skrev 2009-02-02 22:56:04 följande:
    Överlevnads instinkt är aslätt att förklara. Tänk "själviska genen".
    Visst, Richard Dawkins är ingen främling för mig. Men vart kommer den ifrån? Fanns den själviska genen från början. Har den tillkommit genom evolution? Hur fungerade evolutionen i så fall innan den själviska genen existerade?
  • AstraTrillian

    En gen som gör att dess organism kommer vilja fortplanta sig (och därmed leva så länge, dvs överleva) kommer bli den mest framgångsrika genen på en gång. Alltså kommer den bli supervanlig mha naturlig selektion. Och vi som har den (allt från amöba till människa) vill leva.

  • Eisa
    Quintus Zebra skrev 2009-02-02 22:52:12 följande:
    Tussiluskan skrev 2009-02-02 17:34:12 följande: Överlevnadsinstinkten är extremt intressant. Den verkar existera hos ALLA levande organismer, även de allra minsta. Men att det nåonsin har funnits organismer utan överlevnadsinstinkt är väl bara en gissning från din sida, eller?Jag tycker detta kanske är den största gåtan i evolutionsteorin. Evolutionen är beroende av arters vilja att fortplanta sig, av överlevnadsinstinkten och av våra fantastiska gener. Därför är det svårt att tänka sig att dessa fenomen har tillkommit genom evolution, eftersom evolutionen inte funerar utan dem. Var kom de ifrån? Jag har pluggat ekologi, biologi och har hittils inte hittat svar på denna fråga, men det är mycket möjligt att jag har missat nåt. Upplys mig gärna. Ny kunskap är det bästa jag vet. Och precis som någon annan påpekade så behöver ju dessa frågetecken inte betyda att evolutionsteorin inte stämmer. Bara att den ännu inte är perfekt.
    Jag förstår inte riktigt hur du menar och tänker.

    De organismer som finns, finns ju på grund av överlevnadsinstinkten. Den råkade finnas hos vissa organismer och det är de som därför hållit sig kvar.

    Jag vet inte om det funnits organismer utan överlevnadsinstinkt men det är väl rimligt att tro det.
  • AstraTrillian

    Eisa skrev 2009-02-02 23:12:02 följande:


    Jag förstår inte riktigt hur du menar och tänker. De organismer som finns, finns ju på grund av överlevnadsinstinkten. Den råkade finnas hos vissa organismer och det är de som därför hållit sig kvar. Jag vet inte om det funnits organismer utan överlevnadsinstinkt men det är väl rimligt att tro det.
    Precis, helt okrångligt. Jätte basic Darwin.
Svar på tråden Tror du på Darwins evolutionsteori?