• närtvåblirtre

    Flera unga gravida? :)

    Har just plussat, den 25/6. Är i vecka 6. (5+4).
    Vi är huuur lyckliga som helst. :D
    Har bf enligt fl den 22/2-2010. Vilket är två dagar före min 20års dag :) Kanske får världens bästa födelsedags present? :)

    Kanske ska tillägga att jag är 19år och killen är 21år. :)

    Vore roligt att prata med någon i ungefär samma ålder, eller folk som fått barn i tidig ålder och kanske har lite tips? :)

  • Svar på tråden Flera unga gravida? :)
  • närtvåblirtre

    Fatima89

    Ja, vi funderar på att köpa ett sånt där som man sätter på väggen och sen fäller ner.
    Eller en sån där typ bänk med skötbord som man kan ha i sovrummet. Vi får se vad de blir :)

    Gör ingenting alls här. Har varit till mvc nu på morgonen och bokat hälsosamtal :) Så nu äre på gång :D

  • Fatima89

    åhh jag har inte mitt nästa mvc föräns i augusti,, inte alls som då jag vänta pojken ,, tyckte ju att jag gick dit varge månad, nu blev det ett väldigt glapp, jag som tycker att man kan väll ses en gång där emellan och lyssna på hjärtat el nått... men men hon ville ses efter ul, så

  • närtvåblirtre

    Fatima89

    okej, jag förstår de. Men dom gör väl så bara för att du redan vet hur det funkar liksom. Du har ju redan ett barn sen tidigare. Men ändå, tycker ändå att man ska slippa behöva vara orolig. Fast det är inte jag än faktiskt, vet inte varför. Men är mest orolig för vad mamma ska säga osv... ska berätta nästa vecka.
    Min pojkvän tycker vi ska ge henne en body när hon fyller år :) men jag vet inte hur hon reagerar så känns lite dumt ändå.
    Hon fyller den 19. :) sen har hon ju kommit på att jag ska vaccinera mig mot livmoderhalscancer också. Det har hon aldrig pratat om innan. Men NU, n är jag är gravid tar hon upp de. :P hon måste ju veta att jag är gravid. Sen idag n är jag pratade med henne på msn, då bad hon mig att tvätta. Sen skrev hon att hade jag inget att göra så fick jag gärna, dammsuga, plocka i och ur diskmaskinen osv också. också sa hon på slutet "jaaaa, det är en så en mammas vardag ser ut. TRÅKIG!"

    Undra vad hon mena med derå? men i övrigt verkar hon vara värsta snäll mot mig :P påminner mig att dricka mycket och äta bra osv . :S :P

  • Fatima89

    hehe tror du märker av dess akomentarer mer nu, hhihi, men jag tycker att det är jätte fiffigt med boddyn, men varför inte köpa en kaffekopp där det står mormor på, jag köpte en till min mamma och pappa, (fast då viste dom det)

    det kommer gå så bra, bor du hos mamma, el ses ni ofta, kanske kan vara posetiv mot henne och ta det då hon är glad, och det med vaccinet bestämmer du själv, om du vill el inte, (det är din kropp) hoppas verkligen att det löser sig för dig, om du berättar det nu så har fått den stenen bort lyft från axlarna, hon kan ju inte göra annat änn att bli glad, arg, etc, men det går över. förklarar att det är ett beslut ni tagit, och att du hoppas att hon accepterar det.

  • närtvåblirtre

    Fatima89

    Ja, det låter som att hon vet att jag är gravid.
    Men ändå har jag en känsla av att hon vill att jag ska säga att jag är gravid bara för att hon ska kunna få mig att göra abort. Den tanken har jag fått. Men kanske dum tanke :P JAg är bara så rädd att de ska bli som förra gången.

    Bodyn var ju en smart grej. Kan man slå in också skriver man "grattis mormor" från ditt barnbarn eller nåt sånt på paketet. Eller en kopp :) Men är rädd för hennes reaktion. Så ska berätta nästa vecka. Älsklingen tyckte de. Egentligen vill vi vänta så länge som möjligt. Men onödigt om hon ska beställa sprutor också ska inte jag ha liksom.

    Alltså han har lägenhet min karl, men just nu håller vi på bygger om köket där, och det är rörigt, luktar målarfärg å spackel. Så vi sover hos mamma tills de är klart :)

  • Hormonermedhumör
    närtvåblirtre skrev 2009-06-30 09:52:44 följande:
    KimmyJa, men precis!! :)Jag är super trött, har haft blödande tandkött men inte nu längre. Brösten är som nå jävla bowlingklot, gör ont och är stor å hård :P Magen är svullen. Och jag är super hungrig men känner inte av något sug på något speciellt. Mår illa när jag inte får mat på en gång, då jag blir hungrig!!!
    Då ditt tandkött blödde...hur länge höll det på och hade du t.ex. som tandvärk också samtidigt ? Gjorde du nåt för att åtgärda detta ?
  • Fatima89

    HEJSAN, nu e jag tebax från NÄS, jag och en nära vän åkte dit, våran söner är gämngamla, ojj vad dom bada och busa, och så passa vi 3 barn till henns mammas son och systers söner, men det gick super bra, alla lekte ihop och busa, nu ligger shad helt slut i sängen och sover, han orkar väll inte röra en muskel nu hehe, men det var verkligen super härligt, efter det så gorde vi det som vi igentligen skulle dit för, nämligen gå och kolla på hennes mammas utställning, det var snygga och anorlunda saker, lite av det skulle jag lätt kunna ha som prydnad hemma, men vi fick gå ut ganska snabbt för barnen har ju inte tålamod att så och titta... vad har ni hunnit med idag, (hittils idag)

  • närtvåblirtre

    Hormonermedhumör
    Jag fick det typ i början av graviditeten (är i vecka sju nu) höll inte i sig i många dagar alls. Kanske 4-5 dagar. Jag gjorde ingenting, borstade som vanligt. Sen försvann de :)
    Inge tandvärk eller nå.
    Har du problem med de? hur länge har du blött?

  • närtvåblirtre

    Fatima89

    Men gud vilken härlig dag det låter som :)
    Själv har jag varit på stan med mamma, käkat mjukglass. Sen har jag varit på 20års kalas. Där befann sig även en
    gravidtjockis som har tid imorgon. Gud vad stor hon var, :) Och även en 7 veckors bebis. Hur sugen blir man inte nurå? kan tiden gå lite fortare tack :)

  • närtvåblirtre

    En glad nyhet :)
    Jag har berättat för mamma. Skickade ett sms och berättade hur det var. Jag antog att hon redan visste och till svar fick jag :)
    "GRATTIS! Hoppas det löser sig. All lycka till er. Kram Mozzan". Känns jätte skönt :) Men nu vet ni det också! :)

Svar på tråden Flera unga gravida? :)