• gumman grön

    xtravaganza

    Tråden för oss xtravaganzare där vi kan peppa och stötta varandra i soppätandet!

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2009-09-22 17:47
    Resultat över hur duktigt vi kämpar!
    www.familjeliv.se/Forum-11-258/m46494617.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2009-09-22 17:57
    Då hoppas vi den här länken blir rätt
    www.familjeliv.se/Forum-11-258/m47468635.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2009-10-02 07:17
    Recept tråd
    www.familjeliv.se/Forum-11-258/m47714372.html

  • Svar på tråden xtravaganza
  • Mamma till V och E

    Trevligt! Jag hänger gärna på även om jag har ganska mycket just nu och inte kan uppdatera här i tråden allt för regelbundet.

    Jag går in på vecka 3 imorgon, ska gå 15 veckor totalt på helfart. Gick programmet förra året egentligen. Slutförde då 7 veckor på helfart, men blev sedan äntligen gravid och fick ta paus. Nu satsar jag på mig själv, detta är min viktminskning för livet.

    Vill sedan aldrig mer banta igen!

  • gumman grön

    Trevligt med någon mer:)
    Får man fråga hur mycket du har tänkt gå ner i vikt?

    Själv så är jag inne på min tionde vecka på helfart, och har inte stoppat en smula i munnen=stolt
    Skall gå ner 45 kg sammanlagt och har tänkt äta på helfart så länge som jag och kroppen klarar av det.
    Har tappat drygt 17 kg sedan jag startade.

  • Mamma till V och E

    Jag ska ner mellan 30-35 kg....helst närmare 35.

    Efter helfarten kommer jag troligen gå på halvfart ett tag medan jag återintroducerar maten i etapper. Så ska bli spännande att se vad jag landar på för vikt.

  • Maskrosen

    Hej!

    Här är en till xtravaganzare...

    Jag började i måndag så idag är dag 4 och just nu är det lite tufft, men det går förhoppningsvis över.

    Jag har tänkt gå ner 18 kg och börjar med helfart i ivart fall tre veckor. Fungerar det bra så fortsätter jag, annars blir det halvfart resten.

    Varför valde ni just xtravaganza?

    För min del var det jämviktsresonemanget och de matvanor som de förespråkar då. Viktväktarna är inget för mig då jag inte tycker det känns bra med alla light-produkter. Jag vill äta riktig mat, men behöver hjälp att dels gå ner i vikt, dels ändra matvanorna!

  • Mamma till V och E

    Jag har en bakgrund med många år med ätstörning. När jag blev frisk gick jag mycket fort upp i vikt och har fortfarande haft tendenser att överäta. Jag är egentligen utbildad så att jag mer än väl vet hur jag ska äta och motionera för att både hålla vikten och må bra, men sjukdomen har varit ett hinder och nu vikten då den känns oövervinnerlig.

    Jag har valt Xtravaganza för att jag gillar deras helhetstänk: sund själ - sund kropp. Deras koncept är ju viktnedgång för livet och jag vet sedan mitt tidigare försök att det fungerar bra för mig att gå på helfart en längre tid, för att snabbt nå mina mål.

  • gumman grön
    Maskrosen skrev 2009-08-20 11:42:25 följande:
    Hej!Här är en till xtravaganzare...Jag började i måndag så idag är dag 4 och just nu är det lite tufft, men det går förhoppningsvis över. Jag har tänkt gå ner 18 kg och börjar med helfart i ivart fall tre veckor. Fungerar det bra så fortsätter jag, annars blir det halvfart resten.Varför valde ni just xtravaganza? För min del var det jämviktsresonemanget och de matvanor som de förespråkar då. Viktväktarna är inget för mig då jag inte tycker det känns bra med alla light-produkter. Jag vill äta riktig mat, men behöver hjälp att dels gå ner i vikt, dels ändra matvanorna!
    Klarar du bara av första veckan så brukar det gå mycket lättare sedan, själv är jag inne på tionde veckan och visst är vissa dagar tuffare, men klarar man sig bara igenom dom så har du många fler med massor av energi och pigghet!
    Så kämpa på stenhårt nu, så ska du se att det blir lättare sen

    Jag har alltid tyckt att äta soppor det kan man inte göra. Men har flera i bekantskapskretsen som lyckats jättebra med just xtravaganza. Så när jag fick graviditetsdiabetes och de sa att jag behövde gå ner i vikt för att inte riskera få det i äldre dar så bestämde jag mig.
    Tycker oxå att helhetstänket verkar sunt. Och hoppas jag ska kunna fullfölja det helavägen till min målvikt!

    I kväll skall jag i väg på gruppmöte och få resultatet av den gångna veckan, spännande...

    Ingen av er som bloggar?
    www.fridasvardag.blogspot.com/
  • gumman grön

    var ju bara tvungen att gå in och skriva mitt resultat av veckan, vilket var -2,5kg...wiii!!!
    Så sammanlagt är det nu -19,3kg. Så nu satsas det på -20 till nästa vecka

  • Pentan

    Hej!
    Ska skriva in mig på onsdag denna vecka! Är nervös men förväntansfull. Har gått 9 veckor med Cambridgekuren - endast soppor, gick ned 22 kg på det. Dock så har jag problem att hålla vikten när jag börja äta igen. Hoppas på detta helhetskoncept och att jag ska lära mig att äta för livet!

    www.nogg.se/minresa

  • Pentan

    Vilka smaker finns det på sopporna - vilka är era favoriter?
    Samt vad kostar det?

  • M C

    Får man hänga här då?
    Jag äter modifast på egen hand.

Svar på tråden xtravaganza