God kväll allesamman
Här i Skåne har det varit kallt, rimfrost och några få snöflingor i luften , härligt
. Hoppas alla haft en mysig advent och lusse.
Imorgon blir det julgransinköp med Alice brallis i släptåg, maken tycker jag är för tidigt på det men jag vet med mig att när det är den 3 jan så är jag trött på granen och kastar ut den på backen och letar fram vårtextilierna
. När sätter ni andra in granen och klär den?
Mimmi 71 skrev 2009-12-13 16:41:01 följande:
Tjock kulan skrev 2009-12-12 09:59:29 följande:
Första gången i hela mitt liv som jag bakat "snurrade" bullar. Har endast bakat lussekatter 2 gånger tidigare. Det blev dessa lussbullar med lite modifikation Jag hade inget råsocker utan använde vanligt socker och för att få lite mer likt lussebullar så lade jag till russin i fyllningen. Tyckte dock att det blev lite lite fyllning, det var svårt att bre på den. Sedan blev de ju vansinnigt stora trots att jag gjorde 30 istället för 18 st som receptet säger. Nu är första plåten inne i ugnen och jag har ju inte smakat på dem än. Får väl se hur de blev efter första provsmaket Tack alla ni "bagare" för inspirationen till att ställa sig och baka. Det var ju inte så himla besvärligt.
Hallå snäckan

, mina bullar blev bra men stooora, nästa gång ska jag göra dom lite mindre. Fyllningen tyckte jag blev bra men jag tog inte i romessens då jag inte är förtjust i det. Lät du fyllningen stå framme så smöret var mjukt?, annars så kan det ju vara svårt att bre. Ett tips är att servera dom lite ljumna så om du kastar in en påse av dom i frysen så värm på dom lite i ugnen så fyllningen kommer till sin rätt innan ni fikar.
Kul att du "vågade" prova på lite lussebullar, hoppas din familj blir lika nöjd som min, bullarna hade en strykande åtgång under morgonens lussande hos mor och farföräldrar

.
fröken vits värld skrev 2009-12-13 17:46:33 följande:
Fint, är så svag för mistel.