BF Juni 2010!
Jag säger bara BYT barnmorska om du inte är nöjd. Det ska jag!
Babycakes79: Hela min graviditet började på gynakuten, det var där jag fick reda på att jag var gravid. Jag har endometrios och trodde att det var omöjligt så vi blev både chockade och överlyckliga.
Veckan efter sa de vid UL att den var borta, att embryot dött och vi blev helt förstörda. Några dagar senare trodde de att jag hade utomkvedshavande (vilket är jätte farligt) och i annat fall att jag skulle få ma för de tyckte att hinnsäcken satt på gränsen till äggledaren men när jag var inne för att opereras för det så såg de i sista stund att det inte var det utan en normal graviditet!
Vi var chockade igen men glada och bodde i princip på gynakuten i två veckor och när vi äntligen kunde gjädjas åt att graviditeten var normal så började jag att blöda i v. 9....så katastroferna har liksom avlöst varandra.
Jag hade hoppats att vi skulle få en start som de flesta andra, att man får ett plus hemma på stickan och blir överlyckliga och sedan att graviditeten bara tuffat på, men icke..
Jag är också 30 år men jag krävde ett KUB eftersom vi haft en sådan extremt jobbig start.
Imorrn går vi in i v. 12! Tjohoo! Hoppas bebis fortfarande lever! :)
Godmorgon! ärdet någon här som ibland har mensvärk, inte växtvärk..?
Jag har Endometrios och brukar ha kramp (svår mensvärk) när jag inte är gravid. Mensen brukar jag ha vid varje månads skifte.
Förra månadsskiftet hade jag ytlig mensvärk, kände hur det drog och knakade runt äggstockarna (ej livmodern) och jag fick små blödningar som egentligen då är mens (kroppen har inte fattat ännu).
Nu är det ju snart månadsskifte igen och jag vaknade av samma mensvärk runt äggstockarna, värken är i skalan 4-5 av 10 så det gör inte jätteont men känns obehagligt såklart. Jag har inte fått någon blödning ännu (hoppas jag slipper).
Hur kan man ha mens samtidigt som man är gravid? Detta är som sagt inte den vanliga växtvärken i livmodern som jag känner, detta är annorlunda.
Hej tjejer! Idag känner jag mig nyförälskad!! När jag låg och slumrade imorse vaknade jag till av en bubblande/pirrande känsla (som kolsyra) 1 cm under naveln och långt långt in. Det kändes först som kolsyra... och sedan som en liten liten Guppi-fisk som sprattlade!! Det måste vara bebis som ger sig tillkänna! Jag är helt säker på att det var den, har aldrig känt sådär förut. Känslan höll tyvärr bara i sig i typ 10 sekunder men det var en sådan lycka!! Nu känner jag mig mindre orolig för att den inte skulle leva.
Min mage har också blivit större, hårdare och putar helt klart mer :)
Igår var vi på middag hos Johans moster och morbror då hans kusiner fyllde år och halva släkten var där så vi berättade och alla blev helt till sig och kramade om oss båda. Det blev en rolig och trevlig kväll. Johan ringde även sin gamla mormor (87 år) i Göteborg som nästan fick en hjärtattack, lät som om hon vunnit på lotto! Hi hi! Det känns så skönt att berätta, som en befrielse, jag har aldrig gillat hemligheter.
Jag är ju bara i v. 12 (11+2) Är det någon annan som känt sin bebis så tidigt?
Stina84, när kände du första gången?