• Lady Dahmer

    Jo, jag är en manshatare.

    Jag hatar Mannen och allt han står för. Jag hatar könsrollen och allt vad den står för. Det Manliga.

    Jag har blivit utsatt för sexuella kränkningar och övergrepp sen jag var liten.  Inte av en man. Inte av två. Inte av tio. Utan många många många fler. I år. I en livstid. Majoriteten av män jag träffat är svin. Majoriteten av mina vänner har blivit utsatta för sexuella kränkningar och övergrepp. Majoriteten av kvinnor jag haft kontakt med har blivit utsatta för sexuella kränkningar och övergrepp.

    Av NORMALA män med normala liv. De är pappor, makar, vänner - . Inga monster alls. (för ett monster ser man) De är de slags män vars fruar och vänner och barn säger "inte han, han är så snäll så! Inte min man!"

    Jag vet att min bild och mina känslor är färgade av min verklighet och mina erfarenheter, men den vetskapen betyder ingenting. Känslan är ändå där. Jag hatar män. Jag litar inte på dem. Jag blir nervös av dem. De skrämmer och hotar mig.

    Det positiva är dock att detta gjort mig mer övertygad genusförespråkare. Könsroller och könsbunden fostran skapar offer och förövare. Män fostras att vara sexuellt aggressiva, att de ska ta för sig, ragga, inte ta ett nej, de fostras även att vara starka och kraftfulla. Kvinnor fostras att vara passiva sexuellt, att ta emot, att passa upp, att säga ja.

    Och det förlorar vi alla på.
    Confessions of a Neurotic Attentionwhore - ladydahmer.blogg.se/
    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-02-25 10:03
    jag har skrivit lite mer om just hur vi fostrar pojkar till förövare och flickor till tacksamma offer här:

    www.familjeliv.se/Forum-5-109/m50899574.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-03-02 19:10
    För er som är extra tröga, saknar läsförståelse eller helt enkelt inte läst ts ordentligt:

    Jag hatar inte individer. Jag går inte runt och är arg hela dagarna eller blänger på och hatar varje karl jag träffar.

    Jag skiljer på den enskilda mannen och Mannen/kollektivet/mansrollen.

    Jag hatar inte människor pga kön. jag hatar mansrollen. Könsrollen. Män är inte sin könsroll. Det är inlärt beteende. En social konstruktion.

    -----------

    tips! klicka på (visa endast) bredvid mitt namn och läs mina andra inlägg om nåt är otydligt.
  • Svar på tråden Jo, jag är en manshatare.
  • DrKejs
    Miss Skywalker skrev 2010-03-03 11:15:38 följande:
    Jo, man tar av sig den feministiska offerkoftan, tar av genusbrillorna och kliver ur könsmaktsordningståget samt ställer sig och tittar på verkligheten.
    Försök du också, det gör inte ont, jag lovar.
  • TessaS
    Triskele skrev 2010-03-03 10:48:34 följande:
    Nu missar du poängen. Jag uppskattar beröm om det är förtjänat. Inte om det bara är yta och inte betyder något. All uppskattning är inte ärligt menad. Jag vill inte råka på ytterligare en killkompis som bara är vän med mig för att han vill ha sex med mig och som efter att jag sagt att jag inte vill antingen mobbar mig för det, fryser ut mig, baktalar mig eller som vissa gjort, tar det han vill ha utan mitt samtycke. Vill man ha sex eller något annat så får man fan vara öppen om det istället för att luras. Jag tror inte du förstår vad jag menar med uppfuckad självbild faktiskt. Jag har inte sagt att man inte får uppskatta varandra, varifrån fick du det? Däremot är jag ingen "gudinna", prinsessa, Venus o.s.v. Jag kan inte uppfylla dom idealen och jag tänker inte försöka, i slutändan blir personen besviken på att man inte var så bra som den projicerade och då blir man istället föraktad. Nej tack till det.
    Men hur kan du koppla ihop "uppskatta någon" med allt det negativa?
    Så fort det nämndes uppskattning här så dras det igång...
    -sätta på piedistal
    -vara ute efter sex
    -uppfattas som gudinna
    -förminska som kvinna
    osv
    Jag tycker det är jävligt sorgligt att man inte ens kan prata om att man ska uppskatta varandra utan att det kommer en massa men, om, kanske, villkor och regler.
    Det du jämför med, din "kompis" som var ute efter sex, är inte att uppskatta. Det är att våldta och en HELT annan grej.

    Med uppfuckad självbild, menar jag att du verkar själv avgöra när du förtjänar en komplimang och att du sällan tycker att du förtjänar det och att om någon ger dig en komplimang så kan det inte vara för att de verkligen tycker om dig, utan för att de är ute efter sex.
    Jag hade inte vågat säga att jag uppskattar dig på något sätt, för jag hade inte velat att du far i taket för att jag trodde jag var snäll, men du tyckte inte att du förtjänade det.
  • Lady Dahmer
    DrKejs skrev 2010-03-03 11:10:40 följande:
    Men då undrar jag varför du så kategoriskt skäller på pappor som enligt dig inte tar sitt ansvar? Ni gör ju så själva? Kvoterad fp tar inte hänsyn till individuella variationer. På vilket sätt kommer några månaders skillnad i uttagna fpdagar att förändra det faktum att kvinnor i mycket högre utsträckning söker sig till omvårdande yrken samt offentlig sektor?
    jag skäller på pappor som överger sina familjer. Min man har inte övergivit oss.

    Jag vet att kvoterat fp inte tar hänsyn till det individuella, men det måste finnas nån variant kring det?
    Gillar du mina inlägg? Läs min blogg! - ladydahmer.blogg.se/
  • Triskele
    DrKejs skrev 2010-03-03 11:25:22 följande:
    Nu var mitt primära intresse källorna, men dom kanske inte är intressanta för dig?
  • Triskele
    DrKejs skrev 2010-03-03 11:26:54 följande:
    Du förutsätter att man måste ha en marknadsekonomi av den typ vi har idag.
    Jag är intresserad av att hitta lösningar som för samhället framåt, inte som genererar vinster till företag i första hand.
  • DrKejs
    Lady Dahmer skrev 2010-03-03 11:31:17 följande:
    jag skäller på pappor som överger sina familjer. Min man har inte övergivit oss. Jag vet att kvoterat fp inte tar hänsyn till det individuella, men det måste finnas nån variant kring det?
    Ja, och jag talar om för dig att väldigt många av de pappor som inte är närvarande hos sina barn har blivit bortplockade. De VILL ta ansvar men de får inte det.
    Klart det finns varianter, men alla varianter som inskränker individens frihet går jag emot. Vi är tillräckligt statsstyrda som det är.
  • Lady Dahmer
    DrKejs skrev 2010-03-03 11:35:16 följande:
    Ja, och jag talar om för dig att väldigt många av de pappor som inte är närvarande hos sina barn har blivit bortplockade. De VILL ta ansvar men de får inte det. Klart det finns varianter, men alla varianter som inskränker individens frihet går jag emot. Vi är tillräckligt statsstyrda som det är.
    jag tjänar givetvis på att det inte är kvoterat, men å andra sidan så vill jag ser en förändring och jag tror inte att svenska folket klarar av att förändra det själv. eller ja, inte på de närmaste femtio åren iallafall.
    Gillar du mina inlägg? Läs min blogg! - ladydahmer.blogg.se/
  • DrKejs
    Lady Dahmer skrev 2010-03-03 11:41:43 följande:
    jag tjänar givetvis på att det inte är kvoterat, men å andra sidan så vill jag ser en förändring och jag tror inte att svenska folket klarar av att förändra det själv. eller ja, inte på de närmaste femtio åren iallafall.
    Du inser att med en tvångskvotering så hade din dotter varit på dagis för länge sen?
    Varför vill du inte att andra ska kunna lösa sina behov individuellt som ni har gjort?
  • DrKejs
    Triskele skrev 2010-03-03 11:33:47 följande:
    Inga företag, ingen offentlig sektor. Vad finns där att resonera kring? Man har redan genomfört storskaliga kommunistiska försök som misslyckats grovt, vill du testa igen? Då kan jag rekommendera ett besök i Nordkorea.
  • Lady Dahmer
    DrKejs skrev 2010-03-03 11:52:07 följande:
    Du inser att med en tvångskvotering så hade din dotter varit på dagis för länge sen? Varför vill du inte att andra ska kunna lösa sina behov individuellt som ni har gjort?
    om det varit kvoterat så hade jag kanske tvingats till andra lösningar, kanske tvingats tänka till mer och planerat bättre... jag vet inte. Kvotering är inte det enda som krävs för att förändra - det krävs ju förändringar på arbetsmarknaden. Att kvinnor har bättre löner så kan man dela upp det på det sätt jag och maken gjort utan att förlora nåt. ??
    Gillar du mina inlägg? Läs min blogg! - ladydahmer.blogg.se/
Svar på tråden Jo, jag är en manshatare.