• Lady Dahmer

    Jo, jag är en manshatare.

    Jag hatar Mannen och allt han står för. Jag hatar könsrollen och allt vad den står för. Det Manliga.

    Jag har blivit utsatt för sexuella kränkningar och övergrepp sen jag var liten.  Inte av en man. Inte av två. Inte av tio. Utan många många många fler. I år. I en livstid. Majoriteten av män jag träffat är svin. Majoriteten av mina vänner har blivit utsatta för sexuella kränkningar och övergrepp. Majoriteten av kvinnor jag haft kontakt med har blivit utsatta för sexuella kränkningar och övergrepp.

    Av NORMALA män med normala liv. De är pappor, makar, vänner - . Inga monster alls. (för ett monster ser man) De är de slags män vars fruar och vänner och barn säger "inte han, han är så snäll så! Inte min man!"

    Jag vet att min bild och mina känslor är färgade av min verklighet och mina erfarenheter, men den vetskapen betyder ingenting. Känslan är ändå där. Jag hatar män. Jag litar inte på dem. Jag blir nervös av dem. De skrämmer och hotar mig.

    Det positiva är dock att detta gjort mig mer övertygad genusförespråkare. Könsroller och könsbunden fostran skapar offer och förövare. Män fostras att vara sexuellt aggressiva, att de ska ta för sig, ragga, inte ta ett nej, de fostras även att vara starka och kraftfulla. Kvinnor fostras att vara passiva sexuellt, att ta emot, att passa upp, att säga ja.

    Och det förlorar vi alla på.
    Confessions of a Neurotic Attentionwhore - ladydahmer.blogg.se/
    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-02-25 10:03
    jag har skrivit lite mer om just hur vi fostrar pojkar till förövare och flickor till tacksamma offer här:

    www.familjeliv.se/Forum-5-109/m50899574.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-03-02 19:10
    För er som är extra tröga, saknar läsförståelse eller helt enkelt inte läst ts ordentligt:

    Jag hatar inte individer. Jag går inte runt och är arg hela dagarna eller blänger på och hatar varje karl jag träffar.

    Jag skiljer på den enskilda mannen och Mannen/kollektivet/mansrollen.

    Jag hatar inte människor pga kön. jag hatar mansrollen. Könsrollen. Män är inte sin könsroll. Det är inlärt beteende. En social konstruktion.

    -----------

    tips! klicka på (visa endast) bredvid mitt namn och läs mina andra inlägg om nåt är otydligt.
  • Svar på tråden Jo, jag är en manshatare.
  • DrKejs
    Triskele skrev 2010-03-02 23:56:19 följande:
    Jag föredrar att granska avhandlingen när den väl kommer, det ger sällan en rättvisande bild att granska ett arbete under utveckling om man vill få en helhetsbild.
    Visst, men det kommer inte att ändra på grunden i hans forskning. Han utgår från radikalfeministiska teorier, vad han sedan kommer fram till blir per automatik skevt eftersom han står på en ovetenskaplig grund.
  • Triskele
    DrKejs skrev 2010-03-03 00:03:49 följande:
    Det tycker jag är ett ojuste sätt att bemöta forskare på faktiskt.
    Varför skulle man frångå vetenskapliga grunder bara för att man t.ex. tar fasta på vissa teorier mer än andra?
  • Lady Dahmer
    Mariohn skrev 2010-03-02 21:53:45 följande:
    Tråden förvirrar mig. Å ena sidan finns det inga könsroller och inga skillnader mellan kvinnor och män. Å andra sidan finns det ett hat mot män? Har jag förstått det rätt om det är ett hemskt beteende som kallas "manligt" ts hatar, inte snoppbäraren i sig? 
    jo du har förstått mig ganska så rätt. Jag hatar könsrollen. Det manliga. Mannen.
    Gillar du mina inlägg? Läs min blogg! - ladydahmer.blogg.se/
  • Lady Dahmer
    Triskele skrev 2010-03-02 22:03:54 följande:
    www.heartless-bitches.com/rants/niceguys/miso... Om man blir placerad på piedestal så blir man fortfarande inte sedd som en jämlike. Jag vill bli mött som en vuxen människa i första hand. Det finns roligare saker att göra än att höra samma tröttsamma raggningsrepliker om och om igen. Vissa verkar t.o.m. tro att det är tilltalande att bli förolämpad och reducerad till en kroppsdel eller någon annan aspekt av ens kropp. Klart man kan göra rätt, det är inte svårt. Bemöt mig med samma respekt och hövlighet som du själv vill bli bemött av.  Bit av kaka, helt enkelt.
    tack! du förklarar det så mycket bättre än jag kan.
    Gillar du mina inlägg? Läs min blogg! - ladydahmer.blogg.se/
  • Lady Dahmer
    Triskele skrev 2010-03-02 23:26:25 följande:
    Helst skulle jag se familjejourer där könet på den som söker skydd och stöd inte spelade någon roll. Jag är skeptisk till den könssegregation som sker idag.


    --------------

    japp. Där har vi en del av problemet. Män som söker hjälp blir utskrattade eller tas inte på allvar.
    Gillar du mina inlägg? Läs min blogg! - ladydahmer.blogg.se/
  • TessaS
    Triskele skrev 2010-03-02 22:03:54 följande:
    www.heartless-bitches.com/rants/niceguys/miso... Om man blir placerad på piedestal så blir man fortfarande inte sedd som en jämlike. Jag vill bli mött som en vuxen människa i första hand. Det finns roligare saker att göra än att höra samma tröttsamma raggningsrepliker om och om igen. Vissa verkar t.o.m. tro att det är tilltalande att bli förolämpad och reducerad till en kroppsdel eller någon annan aspekt av ens kropp. Klart man kan göra rätt, det är inte svårt. Bemöt mig med samma respekt och hövlighet som du själv vill bli bemött av.  Bit av kaka, helt enkelt.
    Men det behöver ju inte handla om att bli placerad på piedistal.

    Blir du inte glad om någon uppskattar när du gjort något jäkligt bra på jobbet? Blir du inte glad om din man säger att du är vacker? Om någon bekant ringer och vill träffa dig, för du är en intressant person, blir du inte glad då? Är all uppskattning att ragga i dina ögon?
    Jag gör ju samma för folk i min närhet som jag uppskattar, borde alla män i min närhet hata Kvinnorollen då, för att jag råkar uppskatta dom..?

    Du verkar tolka "uppskatta" som att sätta på peidistal eller dregla över kroppsdelar, jag ser det som att faktiskt bara just uppskatta folk i sin omgivning. Jag ser det som en helt könlös känsla jag känner inför människor jag känner eller träffar. Jag uppskattar män, jag uppskattar kvinnor.
    "Behandla schysst" ser jag inte heller som något som bara görs för mig. Jag behandlar folk jag tycker om schysst... män, kvinnor, hundar...
    Jag skyddar min man från att bli sårad, jag skyddar mina vänner från otrevligheter de kan råka ut för. Min man skyddar mig, mina vänner skyddar mig.

    Men ni ser allt med feministglasögon och det känns som om ni går miste om mycket uppskattning eftersom det ska filtreras, analyseras och bli förbannad på innan någon kan säga något uppskattande. Och gud förbjude att det kommer från en man, för då är han en lobotomerad idiot som bara vill klämma er på pattarna...
  • gutegirl
    Lady Dahmer skrev 2010-03-02 18:27:51 följande:
    Vi skulle förlora drygt 11.000 i månaden om jag var den som jobbade. Vi har valt att mannen tar ut tre dagar i veckan för att på så sätt dryga ut fp så att ungen slipper dagis ett tag.  Så om jag skulle jobba och karln vara hemma så skulle vi få drygt lön 11.000 + FP  5.000 =16.000 spänn att leva på. (plus barnbidrag 1000 spänn)Nu får vi in lön 22.000 + FP 5.000 = 27.000 att leva på (plus barnbidraget)En ganska så stor skillnad, inte sant? Det skulle alltså inte funka om det var jag som stod för försörjningen.
    Ja, jag hör ju då till dem som tycker att det är vettigt att planera så att även pappan kan ta sitt ansvar för barnen om han tjänar bättre. Har han högre lön än du så får man ju sätta undan pengar innan så man klarar sig när han är hemma, men det klart, alla planerar ju inte sina barn och då är det ju lätt att man skyller på att "vi har inte råd" när det egentligen handlar om att kvinnan anser att barnen är hennes business och att mannen inte är så viktig.

    Vill man så kan man.
    Tomten bjuder alla som vill på risgröt
  • Lady Dahmer
    gutegirl skrev 2010-03-03 09:04:02 följande:
    Ja, jag hör ju då till dem som tycker att det är vettigt att planera så att även pappan kan ta sitt ansvar för barnen om han tjänar bättre. Har han högre lön än du så får man ju sätta undan pengar innan så man klarar sig när han är hemma, men det klart, alla planerar ju inte sina barn och då är det ju lätt att man skyller på att "vi har inte råd" när det egentligen handlar om att kvinnan anser att barnen är hennes business och att mannen inte är så viktig. Vill man så kan man.

    alla kan inte lägga undan en massa pengar och det kan även finnas andra faktorer som spelar roll. 

    Fast hade vi haft MER pengar så hade vi ändå gjort lika för då hade vi kunnat haft henne hemma ÄNNU längre. Vi vill ju inte ha henne på dagis. Det för oss är viktigare än att maken tar pappaledigt. (om man nu måste välja, och det måste vi tyvärr)

    Jag ser absolut INTE mitt barn som mitt business bara. Det är lika mycket hans ansvar. Och att pappa inte är viktig? herregud, vilket stenålderstänk liksom. Då kan man inte veta mycket om barns utveckling och behov.


    Gillar du mina inlägg? Läs min blogg! - ladydahmer.blogg.se/
  • DrKejs
    Triskele skrev 2010-03-03 00:48:28 följande:
    Huruvida han använder sig av vetenskapliga metoder för att forska kan jag inte uttala mig om men jag förutsätter att han gör det.
    Det som är problemet oavsett hans vetenskapliga ansats är att han grundar det på något som är högst ovetenskapligt vilket innebär att de slutsatser han drar inte kan ha någon giltighet oavsett vilka slutsatser han drar.
    Jag kan utgå från någon galen hypotes om att det existerar hundratals satanistiska sekter i Sverige som sliter foster ur kvinnors kroppar och äter upp dessa med rårörda lingon och göra det med hjälp av vetenskapliga metoder; det kommer ändå att vara totalt nonsens.
  • DrKejs
    Lady Dahmer skrev 2010-03-03 07:15:26 följande:
    Ja, hur kommer det sig då att anslagen till Mansjourer är icke existerande samtidigt som anslagen till kvinnojourer uppgår till mångmiljonbelopp? Hur kommer det sig att en mansjour för att få bidrag måste informera de män som söker hjälp där om mäns våld mot kvinnor när det är lika vanligt att kvinnor slår män i nära relationer som att män slår kvinnor?
Svar på tråden Jo, jag är en manshatare.