• Schäfer

    Cerclage?

    PennyJenny: Btw, hur mår din kille?
    Är det ok om jag frågar hur det gick med din livmoder efter kejsarsnittet? Får/kan du bära fler barn?
  • Schäfer
    Niinis: har du haft förebyggande cerklage tidigare? Hur var utvecklingen? (kommer inte ihåg om du fick för att du öppnat dig eller om det var förebyggande förra gången och hur det utvecklade sig?)
    Jag tycker du ska ta upp detta med en läkare som kan ge dig svar utefter din historia. Allra bäst vet ju såklart "vår professor" eftersom hon känner till din historia.
    Du måste ju inte boka tid hos henne, boka ett telefonmöte med henne och ta upp din situation och se vad hon säger innan du tar några beslut själv!?

    Det finns ju de som varit sängliggande och allt har hållit sig lugnt och då har man i en kommande graviditet fått röra på sig med cerklage. I många fall räcker det med stödet som cerklaget ger!
    Jag var sängliggande, men min cervix minskade och jag började öppna mig trots sängliggning så på mig är dom övertygade om att jag inte kan bära ett barn utan båda ordinationerna!
    Men som sagt, detta tycker jag att du ska prata med en läkare om! *kram*
  • Schäfer
    Niinis: jag känner tre till som gått hos henne och ingen av de har varit sängliggande - bara du och jag som jag vet! Eller bara jag med förebyggande cerklage. Det är ju väldigt stor skillnad på akut och förebyggande cerklage!
    Min cervix började minska redan i v.23-24 (om jag minns rätt, kan diffa på någon vecka) och jag började öppna mig innifrån i v.30. Tidig vattenavgång är ju också ett tecken på försvagad cervix och mitt vatten gick i v.35+

    Kom ihåg att det är ju alltid Du som bestämmer i slutändan och det finns inget som hindrar Dig att försöka med att vara uppe på det sätt som du skriver. Du har rätt till vård oavsett! Om du gör kontinuerliga undersökningar så kan man ju omvärdera längre fram om det skulle behövas! Jag håller verkligen tummarna för Er!
  • Schäfer
    DevilsDaughter skrev 2010-10-07 09:39:08 följande:
    Hej
    Jag skrev här för ett tag sedan om att jag hade koniserats men inte fick tid till kontroller under graviditeten eftersom läkaren tyckte att det var onödigt trots att spec-läkaren sagt att jag behöver det om jag skulle bli gravid. Jag har nu gått 14 veckor och kämpat/tjatat för att få fler tider för kontroll av tappen men NEJ, de kommer göra en kontroll i v 28 men inget mer. Finns inga tider till det någonstans.

    Jag har nu börjat få sammandragningar varje dag, kanske 4-5 om dagen. De gör inte ont men en del är kraftiga så att det strålar ner i benen. Magen blir hård och jag får mensvärk.  Om jag står/går en längre stund så får jag en kraftig tyngdkänsla neråt som faktiskt gör ont mellan benen, något som jag i tidigare graviditeter fått i slutet när det blir tungt. Jag tycker att sammandragningarna blir starkare för varje dag och igår så tog en verkligen andan ur mig. Därför har jag ringt till MVC idag och berättat om detta. Hon tyckte att jag definitivt var i behov av en läkartid men att det inte finns en enda ledig tid förren om en månad! Och hon sa att om det fortsätter idag så får jag åka in till akuten. Hon sa att det inte var normalt att känna detta såhär tidigt, v 20 ok, men inte v 15. Hon sa att det är viktigt att jag kollar upp så att det inte "händer" någonting.

    Ni i denna tråden verkar ha koll på sådant här. Kan detta vara ett tecken på att det inte är som det ska eller kan man ha såhär ändå, trots att allt är normalt?
    Hej, det är helt omöjligt att svara på hur eller om det påverkar din cervix. Jag skulle ABSOLUT åka in till akuten och kolla upp det! Hellre en gång för mycket än en gång för lite....
    Dåligt att du får så lamt bemötande på mvc
    Lycka till!
  • Schäfer
    DevilsDaughter skrev 2010-10-07 09:46:45 följande:
    Hej
    Jag funderade lite på det att om det bara har börjat att påverka liite på cervix, kan de se det då? De vet ju inte hur lång den var från början.. Eller ser de det på något annat sätt?

    Man kan mäta cervix med vul och så kan läkaren titta på hur den ser ut och känns med en vanlig gyn-undersökning. Med vul kan man även se om man börjat öppna sig inifrån!
    Man måste ju börja någonstans så om man har misstanke om att något är på gång får man säkert återbesökstid och då har man nått att jämföra med!
    Men framför allt, om du har så kraftiga sammandragningar så finns det medicin mot det!

  • Schäfer
    DevilsDaughter skrev 2010-10-07 09:56:56 följande:
    Ok, men får man återbesök till akuten? För det finns inga tider nånannanstans.. Visste inte att det fanns medicin mot det.. Få se hur jag gör idag, när jag åker in, kanske väntar på en sammandragning som MVC sa, ska till MVC och lämna ett urinprov för att kunna utesluta UVI.
    Uvi är ju en vanlig orsak till sammandragningar och oftast enkelt behandlat!
    Återbesöket får man vanligen till en läkare på kvinnokliniken, men såklart olika från sjukhus till sjukhus.
  • Schäfer
    DevilsDaughter skrev 2010-10-07 10:03:29 följande:
    Ok, hoppas på UVI då! Fick en sammandragning nu, tycker inte att de borde komma så här med jämna mellanrum under hela dagen om allt vore ok.. Åker in efter att ha kollat urinprov, man får svar på urinprovet direkt va?
    Har aldrig haft problem med uvi, men jag har för mig att det ska odlas!?
    Lycka till!
  • Schäfer
    DevilsDaughter skrev 2010-10-07 10:10:00 följande:
    Verkar som att man kan se om man har bakterier i urinen genom ett enkelt prov och så gör man en odling för att se vilka bakterier det är..
    Lycka till!
  • Schäfer
    MagdaA skrev 2010-10-07 13:43:50 följande:
    DevilsDaughter: jag tycker absolut att du ska åka in för en koll. att dom inte kan hitta nån tid alls förns om en månad är skitsnack. dom kan alltid sätta in dig på en jourtid, då kan du få vänta länge, men det brukar ofta lösa sig. var bor du? vilket sjukhus tillhör du? kom ihåg att du även kan söka på andra sjukhus, du har rätt till vård!

    när jag förlorade min dotter i vecka 20 så kände jag INGENTING! Kanske att jag hade lite små sammandragningar, men inget märkvärdigt, ingen speciell tyngdkänsla heller. däremot rikliga flytningar, som i efterhand visat sig vara slemproppen. Det kan du ju försöka hålla koll på, flytningar alltså, om de blir annorlunda.

    Jag håller alla tummar och hoppas att allt ser bra ut. åk till akuten. KRÄV en cervixmätning och om allt ser bra ut nu, kräv att få en tid om 2-3 veckor så att dom kan mäta och jämföra.
    Absolut håll koll på flytningarna - men man måste komma ihåg att runt v.17 får många rikligare flytningar eftersom slemhinnorna sväller runt den tiden (därav nästäppan bla). Men jag håller också med om att det är bra att hålla koll på flytningarna!
    MagdaA skrev 2010-10-07 13:45:56 följande:
    jag har ju glömt att lämna rapport från gårdagens läkarbesök. Allt såg fint ut! Nästan så jag borde hoppa av den här tråden, men jag hänger kvar, hoppas det är ok? Hon mätade flera ggr, tappen låg kring 45 mm och däröver. Känns mycket konstigt, men såklart bra! Har tid för nästa koll på torsdag nästa vecka, det blir sista kollen hos min ordinarie läkare innan han går i pension. Känns lite tråkigt att han slutar, men jag gissar att han kommer hoppa in och jobba endel ändå. dom brukar ju ha svårt att sluta helt dom där gamla rävarna
    Härliga nyheter Magda Klart du ska stanna i tråden, vi vill ju också veta hur det går för dig!

    Själv ser jag fram emot första kollen på måndag, ej vul mätning, men koll så cerklaget läker och då ser de ju även om den är lång o så...
    Idag har vi även haft ett städbolag här, vore skönt att ta bort den bördan från min man... Får se om det är nått att ha - de trodde de kunde börja nästa vecka!
  • Schäfer
    DevilsDaughter skrev 2010-10-07 15:06:46 följande:
    Hej!
    Har varit på akuten nu. Ingen mätning blev det, väldigt stressad läkare, men allt såg bra ut. Han sa att om sammandragningarna skulle ha påverkat på något sätt så skulle man börja blöda, vilket jag inte tror alls på stämmer.. Jag har tid för RUL 27 oktober, så det blir ju som en extra koll då. Men vet inte riktigt hur jag ska göra om sammandragningarna ökar som de har gjort nu, känner skillnad på dem från dag till dag. Svårt med flytingarna, tycker ibland att de ökar men det går upp och ner.. Man känner sig så himla besvärande också när man kontaktar vården när det inte finns tider någonstans. Den gynläkaren jag fick nu var den enda gynläkaren som jobbade och han hoppade då mellan förlossningen gynspec och akuten så jag fick vänta länge... Han fick ju kuta till förlossningen med jämna mellanrum när han behövdes där.
    Tillhör Blekingesjukhuset, bor i Karlskrona.
    tack för hjälpen, känns skönt att ha sett att allt såg bra ut och att bebis levde.
    Hur gick det med uvi-provet?
Svar på tråden Cerclage?