• Zusannah

    Sänk abortgränsen!

    Fram till vecka 22 får man - med särskilt tillstånd efter v 18 - göra abort i Sverige. Samtidigt har man också i Sverige räddat för tidigt födda barn som var födda i vecka 22, en del som fötts så tidigt överlevde helt utan men.

    På samma sjukhus kan ett läkarteam utföra en abort på ett foster i 22:e veckan, samtidigt som ett annat läkarteam sätter in alla resurser för att rädda en lika gammal prematur bebis...

    Info härifrån FL:
    Vecka 18:
    Fostret sväljer fostervattnet och kan till och med skilja mellan mammans intag av söt respektive besk föda. Om det är sött sväljer fostret mer vatten och om det är bittert så grimaserar det istället.

    Vecka 19:
    Barnet ser ut som en färdig människa, i miniatyr.

    Vecka 21:
    Fostret har nu alla sina kroppsdelar på plats och ligger och samlar på sig mer fett som näringsreserv. Hjärnan har i stort sett fått alla sina nervceller.

    Vecka 23:
    Barnet reagerar på olika sorters ljud som musik och röster. Barnet ligger ofta och suger på sin tumme.


    Älskar mina barn!!
    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-03-09 19:05
    Jag ska bara förtydliga min trådstart så att verkligen ingen ska känna sig kränkt eller upprörd...

    -Jag är alltså INTE emot fri abort!!
    -Jag tycker INTE att de som begått abort är dumma eller onda eller något annat!!
    -Jag har INTE som syfte att provocera någon och jag lovar att svara så gott jag kan på frågor och synpunkter! Känner du dig provocerad så be mig förtydliga i stället för att bli upprörd!
    -Så SNÄLLA FL kan jag få ha min tråd ifred den här gången tack??????

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-03-11 22:41
    Om nån undrar varför jag inte svarat på frågor beror det på att jag är bortrest, men jag kollar min inbox så ni får gärna inboxa era frågor till mig. Jag hinner inte gå igenom hela tråden just nu.

    Tack för alla kommentarer, roligt att det blev en debatt! Såna här frågor pratas det för lite om tycker jag.

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-03-12 19:54
    En sak som jag ofta funderat på är när fostret blir ett barn.

    Ofta ställer jag också den frågan till abortmotståndare. NÄR är det INTE ok att döda ett foster, och varför? Varför är det t.ex mer OK i vecka 18, än i vecka 25?
    Ett vanligt svar är att barnet efter vecka 22-23 kan överleva utanför livmodern. Men jag undrar fortfarande varför just förmågan att andas själv är det enda kriteriet som avgör om ett foster är ett foster eller ett barn?

    Alla är ju överens om att man inte får döda spädbarn. Inte bara för att det är förbjudet i lagen, men också av moraliska/etiska skäl. Spädbarn ska man ta hand om, det är djupt rotat i oss.

    Men ett spädbarn är outvecklat. Synen är inte helt utvecklad, hjärnan är inte helt utvecklad (den blir färdigutvecklad i 25-årsåldern enligt ny forskning).
    Spädbarnet är helt beroende av andra, helt osjälvständigt. Det kan inte överleva på egen hand.

    Är skillnaden egentligen SÅ väldigt stor mellan ett spädbarn och ett foster i vecka 20, bara för att fostret inte kan andas själv?

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-03-14 14:52
    Svar angående problemet med "alla illegala aborter" som folk skulle "tvingas göra" om abortgränsen sänktes några veckor (enligt en vad några har befarat här i tråden):

    Jag tror inte att illegala aborter skulle bli samma problem idag som det var förr i tiden, innan abort legaliserades.

    Skillnaden är att det på den tiden var fullständigt otänkbart att en ogift kvinna blev gravid. Hon kunde mista sitt jobb, bli utstött ur familjen, förlora sina vänner och sin sociala status, aldrig bli gift osv osv.

    Samtidigt var samhällets skyddsnät inte heller lika utbyggda, och att bli mamma var en dyr historia. Inga barnbidrag, ingen gratis sjukvård.
    En ogift kvinna kunde knappast klara att försörja sig och barnet på egen hand. Dagis fanns ju inte, så jobba kunde hon inte heller.

    Många tvingades nog att ta den oerhörda risken (och kostnaden!) att göra illegal abort just av de skälen.

    Idag har vi en helt annan situation. Idag finns bidrag och föräldrapenning, dagis och fri sjukvård. Dessutom är det ingen som tittar snett på ensamstående mammor (eller för den delen ogifta föräldrar. ) Unga mammor som tvingas hoppa av skolan för att föda barn kan lätt fullfölja sin utbildning när barnet fyllt ett år och börjat på dagis.

    Jag tror faktiskt inte illegala aborter skulle bli ett problem i dagens Sverige ÄVEN om abortgränsen sänktes några veckor!

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-03-14 18:31
    Här är lite länkar till en dokumentär om fostrets utveckling, flera har efterfrågat dem. Dokumentären (eller en mycket lik den) sändes på SVT för något år sedan (tror jag):

    www.ehd.org/movies.php
    www.ehd.org/movies.php
    www.ehd.org/movies.php
    www.ehd.org/movies.php
    www.ehd.org/movies.php
    www.ehd.org/movies.php

    OBS att sajten jag länkar till inte tar ställning i abortfrågan.
  • Svar på tråden Sänk abortgränsen!
  • Jennie med ie
    Miiikaela skrev 2010-03-10 12:47:27 följande:
    Så bara för att det inte står i lagtexten så är det inte mord?
    Ja, så är det eftersom mord som sagt ÄR en juridisk term, lagtexten styr vad som är mord. Vad som är dråp. Vad som är olagligt och vad som inte är det. O s v.

    Sunt förnuft är en förutsättning för att kunna förstå skillnaden mellan åsikt och fakta.
  • Triskele
    Miiikaela skrev 2010-03-10 12:41:40 följande:
    Haha foster som inte är barn.. Nehe okej!! Så bara för att läkare säger att det är ett foster så är det inget barn?? Jag fick missfall i vecka 8 en gång i tiden och jag ansåg det som mitt barn för det var mitt BARN, inget annat! Foster, embryo, cell eller du får kalla det vad du vill.. Det är ändå ett barn med ett hjärta som slår med fingarar och tår och en helt egen personlighet. En liten bit av två männsikor som helt otroliugt nog utveclas till en egen individ med känslor och tankar. Den lever, förstår du inte det? En levande människa! Någon som hoppas på att bli älskad och omtyckt. Som längtar efter din kärlek och tröst. Någon som är beroende av dig! Vem, ja vem kan vara så kall att ta slut på detta liv? Det är just DET jag inte fattar att man klarar av!
    Det är väl rimligt att anpassa sig efter medicinska fakta.
    Foster har ingen personlighet, dom saknar medvetande vilket är en förutsättning för att utveckla en personlighet.
    Känslor och tankar hänger också dom ihop med medvetande.
    Att fostret lever är ingen som ifrågasätter. Att det skulle vara ett barn eller en människa är helt andra frågor.
    Foster hoppas inget, dom vill inget, dom önskar inget, dom längtar inte efter något.
    Dom saknar det som gör dessa saker möjliga.
    Du behöver inte förstå det, det räcker med att du accepterar att andra lever sina liv utifrån sin situation och sina värderingar.
  • Miiikaela

    Jag säger min åsikt, sen om ni inte tycker som jag är en annan sak.. säger inte att ni ska tycka som jag eller någon annan! Jag säger vad jag tycker precis som ni gör! Om ni vill (ska inte säga mörda eftersom det verkar för känsligt tydligen :P ) ta död på barnet så varsågod! Tycker synd om barnet bara som inte fick chansen att säga något! Men om det är så att någon där ute börjar tänka om på grund av det jag skrivit så är jag bara lycklig över att jag sa något överhuvudtaget. Då har jag räddat iaf ett liv, medan ni bara har tagit slut på liven. Sorgligt, sorgligt att folk är som dom är i denna värld! Tvingar er inte heller att sluta ha sex, ha det så mycket ni vill om så är fallet! Som sagt jag bestämmer inte över er. MEN Jag låter bara min talan bli hörd, att jag anser det vara egoistiskt och omoget att ha sex när man inte vill bli gravid!

    Och Jennie med ie: Jag skriver till alla som läser detta.. så "du" är "ni" så att säga

  • tvåtjejstomp
    Miiikaela skrev 2010-03-10 12:47:27 följande:
    Så bara för att det inte står i lagtexten så är det inte mord? Suck, ledsamt att männskior inte kan tänka lite själva för en gång skull. Steg för steg så blir lagen bättre, förr så var inte lagen som den är nu. Ljuset blir större och större i mörkret helt enkelt! Därför är det ganska olika lagar i olika länder. Så bara för att lagtexten säger att det inte är mord så betyder det inte att det inte är mord. Logiskt tänkade helt enkelt, sunt förnuft helt enkelt! Det är så man sätter ihop 1+1 och förstår att det är 2 :P
    Nej det är inte mord precis som det inte är mord när någon avrättas i ett land med dödsstraff. Man kan väl se det som när man sljuter en inkräktare som olovligen har tagit sig in på ens egendom.
  • Miiikaela
    Triskele skrev 2010-03-10 12:50:02 följande:
    Sitter och små ler pågrund av vad du skriver! Hoppas du förstår vad du skriver egentligen! Suck!! Trodde verkligen att människor var lite smartare än vad dom egentligen är!
  • tvåtjejstomp
    IssaBL skrev 2010-03-10 12:49:29 följande:
    Mikan - Inser du hur många barn det redan finns i världen som står utan föräldrar? Eller ser du bara till Sverige? Ska vi återuppta barnhem i sverige? Jag vill gärna att du förklarar hur det ska gå till rent praktiskt om ingen fick göra abort.Inser du inte vilket övergrepp det är på 13 åringen som blir graivd under våldtäkt? Inser du inte att hon är ett barn som får sitt liv förstört ännu mer? Är det pga ditt missfall du tänker så här kanske?
    I Sverige är det rejäl kö för att få adoptera så det skulle inte bli några barnhemsbarn här inte.
  • Jennie med ie

    mikan. "Abort är mord" är ingen åsikt, det är ett felaktigt påstående. hade du däremot skrivit "Jag tycker att abort borde vara mord" så vore det en åsikt. Som sagt, skillnaden mellan åsikt och fakta krävs det lite för att förstå...

    Om du med "du" menar alla som läser så är du ju i väldigt galen tunna, eftersom alla som läser knapapst varken skriver samma sak eller har samma åsikt i frågan.


  • Jennie med ie
    tvåtjejstomp skrev 2010-03-10 12:56:04 följande:
    Nej det är inte mord precis som det inte är mord när någon avrättas i ett land med dödsstraff.
    Precis, en laglig handling kan inte vara mord eftersom mord alltid är olagligt.
  • Triskele
    Miiikaela skrev 2010-03-10 12:55:26 följande:
    MEN Jag låter bara min talan bli hörd, att jag anser det vara egoistiskt och omoget att ha sex när man inte vill bli gravid! 
    Seriöst?
    Varför skulle man bara ha sex ett fåtal gånger under sitt liv när sex ger så mycket mervärde?
  • SuzR

    det är väl tur att vi har laglig abort i sverige för som någon annan sa så är det inte möjligt att ta hand om alla bort aborterade barn. 
    Jag vet aldrig riktigt vad som är ett giltigt skäl för abortmotstånade att göra abort, tydligen inget alls! Jag tycker inte att alla barn måste födas till varje pris och de ofödda barnen som inte finns har heller ingen vilja att bli födda.
    varför är det ett stort problem att vilja göra abort?Det är lagligt i detta land, alltså en rättighet som utövas. Det är väldigt lätt att tro att abortmotståndare bara bryr sig om ungen tills den föds och börjar kosta pengar.
    Jag tycker inte det är så himla farligt att en liten grodd blir utsugen ur livmodern. So what?

Svar på tråden Sänk abortgränsen!