• Mummy

    Aldrig mer Gekås/Ullared

    Dumt nog bestämde vi oss för att åka ner till Ullared för att handla vårkläder till barnen. Har köpt nån vårjacka där innan som hållt bra, medan alla vinterjackor gått sönder i dragkedjan eller i nån söm.
    Var där i söndags och redan i tisdags börjar dragkedjan på sonens jacka att dela sig och det händer varje gång han ska ha den på sig!
    Köpte eltandborstar till barnen, då tandläkaren rekomenderat det. Sonens höll i fyra borstningar och dotterns höll i fem borstningar.
    Köpte dekorationsblommor till dotterns kalasinbjudningskort. Men "pluppen" som är klistrig lossnar på drygt hälften, så den idén var ju vara att strunta i.

    Sist vi var där köpte vi en mobilladdare till bilen. Höll kanske två månader (Och då använde vi den kanske en gång/vecka). Stegräknaren höll väl i ca två veckor. Köpte en CD-skiva, men fodral och CD stämde ju inte alls ihop och det var nåt helt annat.
    Köpte två par jeans, ena sprack på insidan av låret. Det andra paret blev det bara ett hål som växt sig större och större, en bit ner på låret.
    Och alla vinterjackor med sina /(&/%/&¤& dragkedjor!!
    Och de två par regnbyxor vi köpte har gått sönder de med. Ena paret släppte fästet till hängslet ganska direkt och på det andra paret gick det sönder där de fastsydda reflexerna satt.

    Och nej, säg inte att jag bara haft otur. Det finns inte en chans att det skulle vara så att jag råkat få dåliga exemplar och att alla andra klarar sig

  • Svar på tråden Aldrig mer Gekås/Ullared
  • kobebis

    Jag har aldrig råkat ut för detta faktiskt. Inte vad jag har tänkt på i alla fall, visst har säkert en sak gått sönder men det gör det ju från andra affärer oxå. Inget som jag har reagerat på i alla fall. nu köper jag dock inte vinterkläder till barnen där så det vet jag inget om. Men regnkläder därifrån har hållt sig bra. Då har jag iof inte köpt de allra billigaste varianterna. tycker man som i alla andra affärer  ska vara kristisk när man handlar. Tycker ex det är svårt att hitta bra tröjor till barnen där, de är ofta alldeles för fyrkantiga. De saker som du handlat och som har gått sönder har de varit de billigare alternativen eller de dyrare (om nu något kan vara dyrt där ) ? Finns ju en del saker där speciellt barnkläder som är av sämre kvalitet men de köper jag aldrig oavsett hur biligt det är.

    Det är ALLTID tråkigt när något går sönder Det ska ju hålla oavsett pris. och har man långt dit eller inte är där så ofta så blir det ju inte att man reklamera sakerna.

  • About golden years

    Tycker det brukar hålla och för alla jag känner också.

  • Kina79

    Jag åker till Gekås två gånger/år (vår och höst) och har gjort det i sex år nu.

    jag har aldrig upplevt det som att kläderna /sakerna går sönder i den bemärkelse som du skriver.
    För tre vintrar sen köpte jag ett billigt vinterset till stora tjejen. Lillan har jackan nu i vinter. Dragkedjan börjar släppa nu efter nyår, så den åker i soporna så fort den inte behövs mer. men den kostade 89 kr och har hållt så här länge

    Eltandborste till barnen har jag oxå köpt där, Oral-B, alltså inget "Ullaredsmärke", bara till bättre pris.

    Regnkläder (både vanliga och fodrade ) har jag köpt under alla dessa sex år. barnen har använt dem i två-4 terminer och det har de hållt för.

    Jag har heller aldrig haft problem med att fodralen inte innehåller rätt vara, det ska du ju ringa om så att de kan skicka den rätta till dig. Vad jag har hört (jag har ju aldrig behövt det själv) så är de jätebra att ta hand om reklamationer och liknande.

  • Mirris

    Oj vilken otur ni måste ha haft!

    Jag köpte eltandborstar (med batteri) för 2 år sen, och dom använder vi dagligen fortfarande.

    Tror inget jag köpt där visat sig vara "skit"... allt verkar vara "normalkvalitet" och då har vi handlat rätt mycket.

    Köpte sist fantastiska fodrade regnkläder till sonen som är helt underbara nu. Och massa julklappar som folk fortfarande har kvar.

    Nä ni måste ha råkat illa ut.
    Men det går väl att reklamera saker dom brukar inte vara omöjliga eller otrevliga på bytesavdelningen.

    Kolla deras hemsida och ring ner och fråga om ni kan få skicka tillbaka sakerna.

  • Puss och Kram

    Har shoppat i ullared 1 gång per år i 4 år nu och faktiskt så har bara ett par täckbyxor varit dålig i dragkedjan. Men det beror kanske på vad man köper. Ja köper ex. inte billiga okända märken om jag handlar elektronik  utan välkända märken som jag ser är betydligt billigare osv. Kläder klämmer och känner och testar jag ofta noga i sömmar/ dragkedjor osv.  Det finns mycket skit i Gekås så det gäller att vara vaken som konsument också.

  • Linganlotta

    Jag vill oxå hävda att du har haft otur! Jag har varit där många gånger och köpt kläder och saker till barnen, inget har gått sönder på sånt vis. Min flicka har haft sin vinteroverall i två år på dagis och den är fortfarande hel och fin!

    Jag älskar Gekås, tycker de har bra kläder i jämförelse med deras priser!

  • Trikarn

    Har varit ned 2gg och har inte haft några problem!!

    de fodrade regnställen är underbara och används nu igen när våren kommit, vinteroverallerna har varit sååå bra, ingen har frusit eller varit blöt.

    Min vinterjacka som jag köpte är asfin, varm o har hållt!

    o alla andra kläder har vi inte haft problem med!

    Men självklart finns det saker med dålig kvalitet där, precis som men andra ställen.

    Man får kolla grejerna innan man köper dom!

    men det ska bara vara att skicka dit sakerna vad jag förstått om man får problem med något


    full rulle, dygnet runt
  • Dajo

    Psst, TS... jag hörde ett rykte om att man kan reklamera saker som är felaktiga... men berätta det inte för någon!

    Skämt åsido, ring Gekås på 0346-37536 eller maila varubyte@gekas.se så löser det sig säkert! Själv har jag storhandlat där en massa gånger, och det enda som har gått sönder är en ficklampa. Sådant kan hända var som helst, och efter att ha visat den för reklamationstjejen så fick jag naturligtvis pengarna tillbaks.

  • Mummy

    Vad kostar det inte då att skicka två par vinterset och två par jeans tex? Vi bor många mil därfirån, så att åka tillbaka för att byta är ju inget alternativ heller

Svar på tråden Aldrig mer Gekås/Ullared