Inlägg från: Nemia noj |Visa alla inlägg
  • Nemia noj

    K*B*N, pratar del 11

    Pruseluskan skrev 2010-07-16 23:50:04 följande:
    oj! Varför tugga katta på dig?
    Nee jag tuggar inte på nif... (Katta = jag)
  • Nemia noj

    Vilket oväder vi fick igår, spöregn blixt o dunder. Vi skulle på fotografering jag o en kompis, tur de var lång vänte tid innan sminkningen o fotningen för vi var pissvåta av regnet på vägen dit.
    Och när vår plåtning var precis klar då gick strömmen, så vi klara våra bilder. Men grupperna efter fick boka nya tider o komma tillbaka.
    Så idag sitter vi o väntar på att dom ska ringa så vi kan åka in o kika på bilderna fick ju inte se dom i strömavbrottet igår

  • Nemia noj
    zasata skrev 2010-07-18 10:41:18 följande:
    www.outnet.se/croozer/kid-2.php?group=prod_pr...
    vad tror ni om den? eller en billig från T?
    Har aldrig testa en sådan, men känns inte framhjulet väligt litet? Iaf om man ska cykla tänker jag då man har lite mer fart. Eller kanske bara jag som tycker.
    Annars tycker jag den ser snyggare ut än den på T.
  • Nemia noj

    Angel: Vi har postafen hemma, men förmodar att du inte tänker komma till gotland under natten för att hämta, o skicka tar väl 3 dagar typ.
    Annars hade jag gärna gett dig dom

    Mint pastiller/godis/tabletter av någon form fungera ok på min åksjuka. Men på mig sitter åksjukan i huvudet (om ni förstår) nervositet.

  • Nemia noj
    Lokatt skrev 2010-07-19 21:15:45 följande:
    tips, cb-kids har 60% fyndade lite tröjor
    Ursäkta om ja e lite trög så här kvart i 10 på kvällen men vad står cb-kids för? Alltså har dom någon hemsida?
  • Nemia noj

    Huu vi har bestämt oss för att sälja eller lämna bort vår ena hund på foder, men kan inte bestämma oss vad som känns mest rätt, vi vill ju igentligen inte göra oss av med han alls. Men nu känns de som ett måste, men hur skulle ni göra? Jag vill ju inte sälja han igentligen, men hur säkert är de att lämna iväg på foder? Vem står för ev skada, sjukdom på hund/människa vid olyckshändelse? Vem ska stå för försäkringar etc??
    Och om vi säljer han, kan man skriva med i sälj kontraktet att man vill träffa han regelbunddet?

  • Nemia noj
    Lokatt skrev 2010-07-21 15:52:37 följande:
    alltså, foderavtal skriver man när man ska avla på en hund, då är kullen/kullarna man tar på hunden betalningen nya ägaren helt eller delvis betalar för hunden.
    Om ni säljer han kan ni komma övverens med nya ägaren om att få se han, men det är inget som är juridiskt bindande.
    Varför ska ni inte ha kvar honom då?
    Vi misstänker allergi på minstingen som relaterar till hundarna, vår vita best kommer pappa ta,men han kan inte ta båda och då vet vi inte vart vi ska göra av Dizel. Men nu verkar det som att uppfödaren på Dizel vill ha han påfoder
  • Nemia noj

    Asereth: Jag blev blåst på en vagn på T. anmälde de till polisen och de gick vidare till åklagaren, där har det stått o stampa sen februari utan resultat, får säkert inte ett öre tillbaka och de e surt, men men. Annars har det bara vart nått klädesplagg för kanske 1-30 kr som man gått miste om men annars har de även för mig rullat på bra. Dock vet jag att en vagn jag skicka som skulle neråt malmö någonstanns försvann med posten, när vi väl fick tillbaka den hade den vart långt uppe vid Umeå o äver där någonstanns o snurrat i 3 mån..... Men som sagt den kom hem till slut och jag kunde skicka den igen till rätt ställe, posten tog frakten på sitt ansvar
    Sist jag köpte ett chassi på T av en kille som jag handlat tidigare av med positiv omdömme, blev jag blåst. Gav nästan 600 spänn för chassi o frakt och när den kom fram var den trasig, jag kontakta säljaren och posten gjorde reklamation men både jag och posten ansåg att det var en tidigare skada innan den kom till postens vård, men då gick säljaren upp i rök. Och fick helt plötsligt fick han 5-6 negativa samtidigt typ.
    Kan ju säkert vart av godkända själ, sjukdom etc. Men de var surt.

  • Nemia noj

    Jag vet en utlänsk familj här på Gotland som har sin 3/3½ åring i liggvagn fortfarand. Varje dag. Han är inte jätte stor i växten. Dom har en Emmaljunga Classic liggdel.

    Själv kör jag ännu minibus i liggvagn ibland, men oftast då i Gondolen eller nya kärleken emmaljungan från 70 talet. Dom e rymmliga i liggdelen. Iofs e vår mini bus liten av sig runt 87 lång och väger 11.5kg. Hon älskar att sova i liggdelen. Minibus blev för den delen 3 år i fredags

  • Nemia noj
    zasata skrev 2010-07-29 19:06:23 följande:
    skönt det inte var nån canser!

    fröken: skall bli spännande att se

    kavat: dålig stil att inte hälsa på, har haft såååå seg dag på jobbet!

    Idag var sambon på BVC med barnen, leo väger nu 11kg och 76,5cm på 10 mån koll.
    Ebba är 1meter och väger 15kg!
    Hur gammal e Ebba?

    Min minsta tös fyllde 3 nu i fredags, väger ca 11.5 och är ca 87-90 lång.
    Mitt halvstopp väger runt 18-20 kg och 104 i kläder. Hon e 4 år
Svar på tråden K*B*N, pratar del 11