• Kavat

    Allergitråden

    Allergitråden VÄLKOMNA TILL ALLERGITRÅDEN! Här är kan vi med allergiska barn eller egna allergier/överkänslighet ska kunna diskutera och utbyta tips, idéer, recept m.m. med varandra

    Allergiinformation, recept m.m. hittar du bl.a. på:
    www.allergimat.com och
    www.celiaki.se

    Förkylningsastma-tråden
    www.familjeliv.se/Forum-11-309/m49885066.html
    Mjölkallergi hos bebisar:
    www.familjeliv.se/Forum-3-318/m50744504.html
    Mjölkallergi hos äldre barn o vuxna:
    www.familjeliv.se/Forum-11-258/m50743863.html
    Äggallergitråden:
    www.familjeliv.se/Forum-11-258/m50633598.html
    Sädesslagsallergitråden:
    www.familjeliv.se/Forum-3-318/m51217401.html
    Kostråd vid överkänslighet mot salicylsyra, bensoesyra och färgämen:
    www.familjeliv.se/Bloggar-4-51/b93380.html

    Den gamla allergitråden:
    www.familjeliv.se/Forum-11-309/m49715000.html

    Läkemedel i samband med graviditet & amning, kolla på www.janusinfo.se (eg för läkare och vårdpersonal)

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-08-05 22:01
    Innehållsförteckningsguider (de vanligaste allergierna): utanallt.blogspot.com/search/label/Inneh%C3%A5llsf%C3%B6rteckningsguider

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-09-16 09:29
    Recept: www.familjeliv.se/Forum-3-22/m35281540.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-05-02 12:55
    Matallergi i FASS(Be läkaren läsa nedanstående FASS-länk om läkaren inte tror på allergi då RAST/prick inte visar något....)
    www.fass.se/LIF/lakarbok/artikel.jsp

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-12-13 19:42
    FASS om allergi www.fass.se/LIF/illness/ViewIllness.action&docType=95&docTitle=Sjukdomar+%26amp%3B+besv%26auml%3Br

  • Svar på tråden Allergitråden
  • Trottoarbonden
    Kavat skrev 2012-07-01 20:34:39 följande:
    Inget är säkert. Med två ungar som inte tålde samma saker så trodde jag ju att det skulle bli detsamma med trean också. Men trean visade sig vara mest känslig mot majs och ost, som ettan nu äter mängder av utan problem.
    Så man kan aldrig veta.

    Säkert i min värld är potatis, ris, nötkött, vilt, gurka, sallad, zuccini, bambuskott osv. Men jag vet barn som inte tål det heller så det är verkligen inte enkelt.

    Det sägs att barn som får diarrer av det de inte tål oftare är allergiska. Barn som är förstoppade är oftare överkänsliga. Jag tror det stod i white book of allergy, men är inte hundra. Jag har länkat i en av bloggarna jag har här med läslektyr.
    I vårt fall så har barnen följt de vanligaste allergierna hos barn som är mjölk, ägg, soja, vete, fisk. Men majs var otippat på ett sätt.

    Känner att jag mest svamlar. Men jag tänker som så att allt som inte är eko kan ge klåda. Typ ekologiska vindruvor funkar men inte besprutade. Färsk ananas reagerar man oftare på än konserverad.
    Nu är det jordgubbstider och det är histaminfrisättande. Alltså att man kan få en sk. falsk allergisk reaktion.

    Det kan ju även vara så att mängden spelar roll. Att aerius stoppar till viss del. Eller att kombinationen av två saker gör det.

    Jätte svårt. Jag famlar lika myket, eller mer än dig som du märker. Men matdagbok och kanske försöka äta varierat ett tag och se. Alltså ta bort vissa saker i en 4-5 dagar för att sedan äta och se. Utesluta även kryddor t.ex och bara använda salt och peppar under en tid. Det är ofta mycket svårt att hitta vad det är om man äter halvfabrikat. Man behöver nästan äta allt och göra allt från skratch.
    Det kan ju vara t.ex citronsyra som gör att han kliar. Finns i saft och i många andra saker t.ex. Eller så är det havre och /eller vete som han äter ofta.

    Jag tror på att inte göra så stor affär av att äta annorlunda. Om det går. Utan ät samma hela familjen så mycket ni kan de dagarna så att det inte märks så mycket. Använd kanske helt alternativa produkter. T.ex byta ut havredrycken mot nyponsoppa och hallonkräm i några dagar, eller köttbullar till frukost t.ex

    Det luriga är om det är flera saker. T.ex alla frukter, eller ja, flera saker och det är där det är så bra med matdagbok. Det tog lång tid innan jag kom på sädesslag på min son. Men tillslut var det så klockrent och det var ju supertydligt när jag läste tillbaks.
    Tack för ditt "svammel",
    Det visar att detta verkligen inte är enkelt... Känns just nu som en helt omöjlig ekvation att lösa. Men vi kämpar på. Funderar på att köra rent eko vad det gäller frukt o grönt i alla fall, just nu är det bara potatis vi konsekvent köper ekologisk.
  • Lindsey

    Spökplumpen: tack för länken!

    Färgen: Tack, det låter som något att testa då! Har ni även testat ekologisk solkräm? Och hur regerar hon, får hon också kläda och prickar eller?

  • Färgen

    Iindsey: nej inga ekologiska men de flesta på Apoteket.. Hon får utslag/eksem och klåda.. Vi höll på att ge upp men så fick jag pratat med en på Apoteket vars son oxå hade jätte känslig hud och de kunde oxå bara använda vichy.. Hon sa att hon fick inte rekommendera den professionellt då det inte fanns några studier som bevisade det men personligt rekommenderade hon den.. Och sen dess kör vi oxå enbart på den!

  • Lindsey
    Färgen skrev 2012-07-04 06:13:15 följande:
    Iindsey: nej inga ekologiska men de flesta på Apoteket.. Hon får utslag/eksem och klåda.. Vi höll på att ge upp men så fick jag pratat med en på Apoteket vars son oxå hade jätte känslig hud och de kunde oxå bara använda vichy.. Hon sa att hon fick inte rekommendera den professionellt då det inte fanns några studier som bevisade det men personligt rekommenderade hon den.. Och sen dess kör vi oxå enbart på den!
    Tack! Ska definitivt testa den! Annars får jag testa ekologiska, men de ger visst inte lika bra skydd.
    Ellie 101016 ♥ Edvin 120309 ♥
  • mmn1

    Bör man se upp med fruktkärnmjöl (E410?) vid misstanke om överkänslighet/allergi mot soja?

  • Sephyria

    mmn1: ja det tror jag. Det är ju en sojasläkting och har för mig att jag läst att det är vanligare att man reagerar på det än tex ärtor eftersom det är ett finfördelat mjöl och därför lättare tas upp av tarmen. Sonen reagerar på fruktkärnmjöl, men vet inte om han tål soja för det har vi aldrig testat. Jag gissar att han inte tål soja och därför även reagerar på fruktkärnmjölet..

  • mmn1

    Sephyria: tack då vet jag. Borde läkaren haftkoll på som rekommenderade en mjölk, ägg och sojafri kost och samtidigt kolka ingredienserna noga för att sinlac skulle vara ok. Semper är det ju soja ioch enago gav hemsk magknip. Kanske lika bra att göra egen gröt av nutran.

  • Sephyria

    Det va sinlac som sonen reagera på. Vi gör egen gröt på boveteflingor, polenta eller pama minutris och berikar med althera. Funkar kanon för oss!

  • Bobbosmamma

    Hej alla! Jag har en fråga om Carlshamns smörgåsmargarin... Min dotter reagerar på kokos, tål tex inte kokosmjölk, och vi har därför undvikit Carlshamns hushållsmargarin eftersom den innehåller kokosfett. Dottern har varit lite halvdålig i ett par veckor utan synbar anldening, men så upptäckte vi att även smörgåsmargarinet innehåller kokosolja? Vet ej om de alltid varit så eller om de ändrat receptet. Försäkt få kontakt med Carlshamn men hittills inget svar.

    Finns det något alternativ som smörgåsmaragrin, någon som vet? Milda/Flora har ju mjölkfritt men har för mig att det innehåller sojasläkting och dörför aldrig använt...  

  • ränderpåtvären

    Milda innehåller solroslecitin, så det är okej.