• Kavat

    Allergitråden

    Allergitråden VÄLKOMNA TILL ALLERGITRÅDEN! Här är kan vi med allergiska barn eller egna allergier/överkänslighet ska kunna diskutera och utbyta tips, idéer, recept m.m. med varandra

    Allergiinformation, recept m.m. hittar du bl.a. på:
    www.allergimat.com och
    www.celiaki.se

    Förkylningsastma-tråden
    www.familjeliv.se/Forum-11-309/m49885066.html
    Mjölkallergi hos bebisar:
    www.familjeliv.se/Forum-3-318/m50744504.html
    Mjölkallergi hos äldre barn o vuxna:
    www.familjeliv.se/Forum-11-258/m50743863.html
    Äggallergitråden:
    www.familjeliv.se/Forum-11-258/m50633598.html
    Sädesslagsallergitråden:
    www.familjeliv.se/Forum-3-318/m51217401.html
    Kostråd vid överkänslighet mot salicylsyra, bensoesyra och färgämen:
    www.familjeliv.se/Bloggar-4-51/b93380.html

    Den gamla allergitråden:
    www.familjeliv.se/Forum-11-309/m49715000.html

    Läkemedel i samband med graviditet & amning, kolla på www.janusinfo.se (eg för läkare och vårdpersonal)

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-08-05 22:01
    Innehållsförteckningsguider (de vanligaste allergierna): utanallt.blogspot.com/search/label/Inneh%C3%A5llsf%C3%B6rteckningsguider

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-09-16 09:29
    Recept: www.familjeliv.se/Forum-3-22/m35281540.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-05-02 12:55
    Matallergi i FASS(Be läkaren läsa nedanstående FASS-länk om läkaren inte tror på allergi då RAST/prick inte visar något....)
    www.fass.se/LIF/lakarbok/artikel.jsp

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-12-13 19:42
    FASS om allergi www.fass.se/LIF/illness/ViewIllness.action&docType=95&docTitle=Sjukdomar+%26amp%3B+besv%26auml%3Br

  • Svar på tråden Allergitråden
  • Tibell
    Angel Gbg skrev 2010-09-30 09:19:57 följande:
    När man har en allergisk reaktion så kan alla slemmhinnor tjockna och slemma igen så även lungor... finns flera barn som har så
    Okej. Skönt att höra på någe vis. Och detta behöver inte betyda att hon har astma då??
    Ska man hjälpa henne på något sätt..typ med airomir? Läkaren tyckte vi skulle testa storasyster astmamedicin om hon får det jobbigt!
  • Cs mamma
    Tibell skrev 2010-09-30 09:24:58 följande:
    Okej. Skönt att höra på någe vis. Och detta behöver inte betyda att hon har astma då??
    Ska man hjälpa henne på något sätt..typ med airomir? Läkaren tyckte vi skulle testa storasyster astmamedicin om hon får det jobbigt!
    Alltså OM det är som jag säger så är det något som läkarna kommer komma på för att astmamedicinerna inte fungerar som dom ska.
    Bricanyl/Aromir/Ventoline kommer hjälpa
    Pulmicort eller annan cortison kommer inte hjälpa som det inte är en inflammation så som astma är
    Seretid och andra kombinationspreparat kommer fungera till viss del

    Men nu är du uppe och leker i mycket avancerad grad av självmedicinering gällande astma och jag rekomenderar det inte utan skriver detta ENDAST som en förklaring.
    R.I.P Moffa! SMS:a BESEGRA 3697 till 72988 för att skänka 50 kr till Cancerfonden till hans minne
  • Tibell
    Angel Gbg skrev 2010-09-30 09:39:39 följande:
    Alltså OM det är som jag säger så är det något som läkarna kommer komma på för att astmamedicinerna inte fungerar som dom ska.
    Bricanyl/Aromir/Ventoline kommer hjälpa
    Pulmicort eller annan cortison kommer inte hjälpa som det inte är en inflammation så som astma är
    Seretid och andra kombinationspreparat kommer fungera till viss del

    Men nu är du uppe och leker i mycket avancerad grad av självmedicinering gällande astma och jag rekomenderar det inte utan skriver detta ENDAST som en förklaring.
    Okej..tack för förklaringen!

    Jag ska med andra ord avvakta ??
    Ringer nog hennes läkare sen och hör med henne vad hon tycker. Nu sover hon gott !
    Såg att hon var något snuvig innan hon somnade så det kan lika gärna vara en helt vanligt förkylning *hoppas*
  • Tibell
    Angel Gbg skrev 2010-09-30 09:39:39 följande:

    Men nu är du uppe och leker i mycket avancerad grad av självmedicinering gällande astma och jag rekomenderar det inte utan skriver detta ENDAST som en förklaring.
    Vad menar du med just denna meningen ?? Jag har väl inte själmedicinerat någonting ? Det var läkaren själv som sa att vi skulle testa att ge henne en puff airomir ( hon har fått en egen vortex och gul anka utskriven i måndags) om hon fick problem med hosta eller rossel.
    Så jag förstår inte riktigt vad du menar ?
  • Cs mamma
    Tibell skrev 2010-09-30 09:47:57 följande:
    Vad menar du med just denna meningen ?? Jag har väl inte själmedicinerat någonting ? Det var läkaren själv som sa att vi skulle testa att ge henne en puff airomir ( hon har fått en egen vortex och gul anka utskriven i måndags) om hon fick problem med hosta eller rossel.
    Så jag förstår inte riktigt vad du menar ?
    Jag menar att detta är en inte så enkelt hantering av en astmatiker och om du inte har full koll på medicinerna och varför så ska man inte ändra och pilla.... Dessutom är det visserligen ett svar till dig men det finns säkert andra som ställt sig samma fråga och som tar till sig svaret och därför vill jag poängtera hur viktigt det är att inte själv pilla och medicinera för även om du inte gör det så kanske Anna Andersson som läser mitt svar gör det
    R.I.P Moffa! SMS:a BESEGRA 3697 till 72988 för att skänka 50 kr till Cancerfonden till hans minne
  • winalina

    Leker lite detektiv för att vara väl förberedd inför läkarbesöket på måndag. Ebbe har haft  en mjölkfri period på 6 veckor nu, men har reagerat med magkramper och diaréer vid några tillfällen då han inte fått mjölk. Bla 3 gånger när han¨ätit fisk, så det tål han nog inte heller. Men vi har några gånger till som jag gärna tar lite hjälp med. Han åt då (förutom sånt han äter varje dag)

    1a tillfället: baguetter (ej mjölk i)

    2a tillfället: äpplepaj med vaniljsås(oatlys havrebaserade) äpplepaj utan mjölk, pajdeg på vetemjöl, mjölkfritt smör, havregryn

    3e tillfället pizzabullar (vetemjöl, ojla, jäst, skinka, ev pizzakrydda?)

    Funderar på om det ändå kan vara gluten?? Ser när jag sammanfattar så här att vetemjölet ändå är genemsamt. Men vi tog blodprov på honom i våras för gluten som inte visade något. Dessutom äter han ju macka till mellanmål på fritids nästan varje dag, och han har ju inte reaktioner hela tiden.

    Vad tror ni? Vill känna mig så förberedd det går inför läkarbesöket så vi kan få så många svar det bara går, så han får må bra snart.

  • t0va

    Funderar på om min lille kille inte är mjölkalleriker, hans far och farbror är överkänsliga för laktos. Det började med att han kräktes massor även som nyfödd, på BB så ammade jag men vi gick över till ersättning dag 4 när han inte gick upp i vikt som han skulle. Tog ett tag innan han började vända vikten men de senaste 3 veckorna ungeär så har han varit mer kinkig vid matningarna. När man ger mat så blir han arg och spänner hela kroppen som i en båge och kräks massor. 

    Pratade med bvc som sa att han får i sig förmycket, vi testade att under 2 veckor ge lite mat, ca 60ml oftare, han gick upp i vikt men kräktes ändå. Var kaskader och så mycket att även mina släktingar reagerade, de trodde han bara behövde rapas.

    De senaste 2 veckorna har det blivit värre och värre, han sover dåligt ligger och skriker och trycker på dagarna och är så jättegasig. Vi har fått gå ut med honom i vagnen för att han ska somna men så fort vi kommer in igen så vaknar han och skriker. Tog upp det med bvc i måndags och fick höra att alla barn skriker har ont i magen och kräks. På eftermiddagen var jag på föräldrastödet och träffade min kontakt där, vi pratade lite skit och bebisen låg på en madrass och sov. Men började skrika och vrida sig i smärta, psykologen såg det och masserade hans mage men han fortsatte ha ont så hon hämtade sköterskan. Jag fick äntligen bekräftelse på att han har ont i magen och det inte var "normala" smärtor. Sköterskan frågade en massa och funderade på om det inte kan vara mjölken men de kan inte göra något mer än att hjälpa oss att prata med bvc. Så det ska de göra.

    Jag stod inte ut mer och i onsdags köpte jag mjölkfri ersättning själv, han kräktes inte lika mycket och spände sig inte så efter och under maten även om han fortfarande var väldigt gasig. På kvällen så hade han jätteont och jag satte honom i bilen och åkte iväg för att han skulle få somna han var helt slut och däckade. 

    Igår så var han piggare, sov bättre på natten, han vaknade inte och gallskrek och på dagen låg han och lekte. Inatt har han sovit jättebra, har ätit 5 gånger mellan 19-10 och låg en timme själv i sängen och lekte och bajsade... för när jag tog upp honom hade han bajsat som en hel elefant.

    Nu sitter han glad i soffan och sprattlar precis som han gjorde när innan allt började.

    Borde man se resultat såhär fort på 2 dygn eller tar det längre tid, jag ska försöka ringa bvc på måndag om det håller i sig men vill ha lite på fötterna. Känns som en helt annan kille inte alls den ledsna som bara vill sitta i famnen och vaggas. Igår kunde jag och sambon äta middag medans bebis sov, det har inte hänt på några veckor.

    Om bvc fortsätter ignorera oss kan man gå direkt till barnkliniken på sjukhuset då eller hur ska vi gå vidare, vi har inte råd att köpa burkarna själva egntligen men nu prioriterar vi ju bebisen men någon längre tid så går det inte och så ont han har haft går inte heller. Bvc verkar tro att jag är hysterisk förstagångsmamma. 

  • Tibell

    Gud vad bra den "visa endast" funktionen är!! Nu har jag gått tillnbaka och läst om hur dottern reagerat vid andra veteprovoceringar ( som varat i 1-2 dagar ) och varje gång har det varit samma visa: Förstoppning, matvägran, mindre sömn, prickar runt mun samt hosta. Så nu känner vi oss 100 på veteallergin. SÅ skönt!
    Efter ett telefon samtal är intyget på väg hem och nästa vecka ska vi ha möte med förskolepersonal, köket på dagis samt köket i en annan ort som lagar maten. Ska bli minst sagt intressant!!


    Idag mår hon toppen igen. Sover sina 3 timmar ute i vagen som vanligt och prickarna runt munnen syns knapp..kanske bara 2-3 st kvar! Bara magen kvar som är lite ur balans..men på rätt väg i allafall!

  • AAEV

    t0va: Svårt att säga, men precis så som du beskriver var min dotter också.

  • t0va
    FrökenLindström skrev 2010-10-01 12:03:01 följande:

    t0va: Svårt att säga, men precis så som du beskriver var min dotter också.


    och hon har allergi? 
    Helt klart har något hänt till det bättre, han sitter i babysittern nu och är fortsatt glad, hr varit det i över 2 timmar och bara en kort stund när ha blev ledsen och jag tror det var för att han var trött på att ligga på mage. Att det ska vara så svårt att få förståelse och hjälp, är det allergi så kan man ju inte ignorera och tro att det går över om man blundar.

    Ifall det nu är mjölkallergi och han får mjölk tar tarmar och sånt skada då eller är det "bara" gaser, förstoppning smärta osv. ?  
Svar på tråden Allergitråden