• Kiaa

    Första barnet, i Göteborg?

    Vilken bredd ska man ha på bärsjalen?
    Ska köpa en Mysak men de är allt från 50 till 63 cm breda. Längden verkar vara ugf den samma - runt 5,50m.

  • Kiaa

    MorMaria & Jossan: Ja, jag har tänkt att köpa på Tradera. Men tack för tipset

    Blir det fler fikor hänger jag gärna på. Tyckte Villa Belparc var ett väldigt bra fik för barnvagnar förresten!

  • Kiaa
    SL79 skrev 2011-01-28 19:27:47 följande:
    Nu har vi överlevt första vaccinationen :) Ville skrek som en stucken gris precis efter sprutorna men det la sig ganska fort och han har inte blivit dålig. Jag tror jag tyckte det var jobbigare än vad han tyckte, det är så hemskt när han skriker så tårarna sprutar.

    Jag fikar också gärna nästa vecka. Onsdag är ingen bra dag för mig annars funkar alla dagar.
    Bästa fikadagen för mig nästa vecka är på torsdagen isf. Har BVC på måndag och MVC på tisdag (och än så länge är en "utflykt" per dag nog så ansträngande). Villa Belparc igen?                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         
  • Kiaa

    14:00 på torsdag på Villa Belparc funkar jättebra för mig också. Jag föredrar också eftermiddagarna eftersom Cornelia oftast inte sover så mycket på natten, men gärna vilar några (för mig) välbehövliga timmar på förmiddagen.
    Nu har jag precis ropat hem en Mysac bärsjal på Tradera. Hoppas jag hinner få hem den innan torsdag så ni kan hjälpa mig att knyta den ifall jag inte får till det ordentligt med hjälp av instruktionsvideon.

  • Kiaa
    snöflinga04 skrev 2011-01-29 19:02:21 följande:
    Jag och Alvin kommer också med på torsdag, kl 14, Belparc. Ska bli roligt att få se era små underverk =)
    Va roligt! Det var länge sen sist Glad
    Hur gammal är Alvin nu?
  • Kiaa

    Nu har jag fått hem min bärsjal och använt den med C för första gången. Iofs sov hon i stort sett redan när jag la dit henne, men hon vaknade knappt till och hon verkar trivas. Lyckades inte 100% att få till den så den sitter lite slappt framtill, men övning ger färdighet antar jag.
    Den känns i allafall betydligt mera bekvämt för min rygg än vad Babybjörnen gör!

  • Kiaa

    Såvida det inte regnar när det är dag att ge sig iväg (inte så roligt att gå hela vägen med barnvagnen då) så kommer jag & Cornelia. Ses i eftermiddag! Glad

  • Kiaa

    Tack för trevligt fika igår!

    Kände ju att det började spänna i ena bröstet när vi satt där så gick hem för att pumpa. Upptäckte när jag kom hem att jag fått ännu en mjölkstockning. Suck! Den tredje hittills och alla på samma bröst. Det är så frustrerande! Måste ju försöka amma ut det (att pumpa ut det med bröstpump verkar lönlöst) men det gör så ont! Hade frossa igår kväll (det hade jag dom tidigare gångerna också) men det har tack och lov släppt nu. Det tråkigaste är att där jag haft mjölkstockning tidigare har mjölkgångarna slutat funka efter det att mjölkstockningen försvunnit...

    Imorgon tänker jag ta ett par bebisfria timmar och åka ner till Frölunda torg och gå i affärer. Ska bli så härligt - första gången i affärer sen innan förlossningen. Min svärmor är här på besök så hon och mannen kan mysa med Cornelia medans jag är borta. Glad

  • Kiaa
    Bjornis skrev 2011-02-08 19:46:31 följande:
    JA! I stan. Kanske glädjebubblan då? Iof är inte det i stan utan vid handels men det ska ju va väldigt barnvänligt.
    Jag ska våga mig ur min komfortzon nästa gång och följa med plus att nästa vecka och veckan efter är maken ledig så då är det lugnt.

    Nu vaknar knodden och ska äta. Haft en MKT bra dag idag. Igår trodde jag att jag skulle flippa ur. Denna berg- och dalbana! Har ni andra också så? Att ena dagen är ungen LJUVLIG - sover, äter, bajsar osv. och nästa är det gnälligt, sömnlöst och magknipigt? 
     
    Känner precis igen det där. Först har man några jobbiga dagar då det känns som man nästan ska gå under. Gråt och skrik hel tiden och ingen sömn för min del - bara frustration. Och sen kommer det några dagar när allt funkar hur bra som helst. Det är väl bara att stå ut antar jag, och hoppas att dom dåliga dagarna blir färre och färre och dom bra dagarna fler och fler.

    Hittills har jag inte vågat åka spårvagn med Lilla C, och bil åker jag inte in till stan. Men nån gång ska ju vara den första så det är bara att ta tjuren vid hornen. Nästa vecka kan jag där emot inte eftersom vi kommer vara hos mina föräldra i småland (underbart) men fikan efter det kommer vi igen
  • Kiaa

    Är det nån av er som ger era bebisar BabySemp1 (eller känner nån som gör)?
    Vi köpte ett helt gäng små tetror till Cornelia men sen visade det sig ju att hennes mage inte klarade av det. Så nu står dom bara hemma i väntan på att bli för gamla och slängas. Tror det är runt 15 stycken 200 ml tetror om jag inte minns fel. Hojta om det är nån av er som vill ha dem.

Svar på tråden Första barnet, i Göteborg?