• Kiaa

    Första barnet, i Göteborg?

    Jag dyker också upp på Condeco på Avenyn kl 18 på onsdag - kul!

  • Kiaa
    Sassy: Välkommen hit! Om du har lust att hänga på har vi planerat en fika på Condeco på Avenyn kl 18 på onsdag

    Nu börjar min mage i allafall synas ordentligt. Om jag inte har på mig jättebylsiga kläder så finns det ingen som kan missta sig på om jag är gravid. Kul tycker jag! Innan såg det mest ut som jag gått upp i vikt och blivit lite småfet, men nu ser ju alla vad den egentliga orsaken är

    Min rygg fortsätter tyvärr att vålla mig problem. Fick låna ett tens av min sjukgymnast i början av veckan som jag ska använda när jag känner att smärtan blir för mycket. Det underlättar litegrann i allafall.

    Katsura: och ni andra som lider av illamående - hoppas att det går över för er snart! För dom allra flesta verkar det ju bli bättre runt vecka 12-13.

    Nu är det 12 dagar kvar till RUL. Ska bli så kul! Nu måste det ju ha hänt massor! Dessutom blir det första gången som mannen ser bebisen. Så det ska bli riktigt roligt att se hans reaktion
  • Kiaa

    Bjornis & lycklig2010: Va tråkigt att ni inte kommer! Men vi ses förhoppningsvis i augusti.


    DjurgårdsRutan: Jag har i allafall tänkt att dyka upp - hoppas vi blir några stycken.

  • Kiaa

    Min mage är ju inte så jättesynlig än, men jag kommer ha på mig en mörklila klänning - jag hittar nog sällskapet med alla magar

  • Kiaa

    Tack tjejer för en trevlig kväll igår. Hoppas vi ses snart igen! Skrattande

    Är det någon som vet vart man kan köpa mammabyxor, förutom på H&M och Polarn & Pyret? Vet att det finns massa ställen på nätet, men om möjligt skulle jag gärna vilja prova dem först. Tycker att det borde finns nått mer ställe, med tanke på att vi ändå bor i Sveriges näst största stad?!

  • Kiaa

    Tack för era tips! Jag har inte heller tänkt mig att lägga ut massor av pengar på mammakläder, man ska ju som ni säger använda dem så kort period. Men jag skulle verkligen vilja ha tag i ett par svarta mammajeans som sitter bra och som jag kan ha på mig större delen av graviditeten. Och just det plagget, eftersom jag kommer ha på mig dom typ 3 dagar i veckan under hösten, kan få kosta lite mera. I övrigt är det snåla som gäller. Förresten, om man köper sånna jeans med jättehög resår (som t.ex H&M har på sina), kan man ha dom hela graviditeten eller bli magen ändå för stor på slutet?

    Igår på fikat pratade vi bebisnamn - kul tyckte jag och för mig som ännu inte bestämt mig (eller snarare inte lycktats övertala mannen att acceptera mina förslag) så vore det intressant att höra vilka namn ni andra funderar på (eller har bestämt er för).

  • Kiaa

    Tillfälligt tillbaka från stugan och tänkte passa på att skriva några rader.

    lycklig2010: Härligt att allt gick bra med RUL. Det är min tur imorron...

    Bjornis & Lillebäcks mamma: hoppas allt gick bra på RUL för er också!

    Bjornis: jag sover också alltid på rygg. Trodde, som du skriver, att jag skulle känna obehag innan kotten gör det så jag har inte försökt ändra på det. Men kanske bör kolla lite närmare på det då?

  • Kiaa
    Lillebäcks mamma: Skönt att allt såg bra ut även för dig på RUL! Och coolt att både du och lycklig2010 har fått 20110101 som bf! Hoppas jag har samma tur och blir framflyttad! (första hade jag 28/12, men efter UL i vecka 12 ändrades det till 25/12... jag vill ju ha ett januaribarn!!!) Fast framför allt så vill jag ju ha ett friskt barn. Så håll tummarna för mig kl. 07.45 imorron bitti!

    Har förresten fortfarande inte känt av några rörelser eller liknande från lillen/lillan.

    Lillebäcks mamma: Du var ju på Östra för RUL va? Ville du veta kön? Pratade ni nått om möjligheten att få reda på det?

    Eftersom vi är i ugf samma vecka - syns det nått/mycket/lite på er att ni är gravida? Har ni gått upp i vikt?
  • Kiaa
    DjurgårdsRutan skrev 2010-07-29 14:56:53 följande:

    Kiia: Lycka till på RUL i morgon.


    Tack så mycket!
  • Kiaa

    Lillebäcks mamma: Jag förstår att du svävar som på moln! Jag är jättespänd inför morgondagen. Tänk om nått inte är som det ska?!! Men försöker slå bort min oro så gott jag kan. Är i allafall glad att vi ska dit direkt på morgonen så jag slipper gå och våndas hela dagen.


    Ang. kön så lär det väl vara enklare att se om det är en pojke än en flicka. Om det är nått som sticker ut så är det en pojke. Om det där emot inte är det så kan det vara en flicka, eller bara en pojke som gömmer den lite. Lite mer osäkert mao. Oavsett vad dom säger till mig imorgon ang kön så kommer jag nog också göra ett könsultraljud längre fram, för att vara helt säker.

    Bjornis: väntar fortfarande med spänning på att höra hur det gått på ditt RUL!

Svar på tråden Första barnet, i Göteborg?