Att bo i invandrartät förort.
Nya upplopp i invandrartät förort: www.expressen.se/Nyheter/1.2017498/brandattentat-mot-polisstation Vad säger ni, vill ni bo på en sån plats?
Nya upplopp i invandrartät förort: www.expressen.se/Nyheter/1.2017498/brandattentat-mot-polisstation Vad säger ni, vill ni bo på en sån plats?
Anova, såklart jag vet det!
Vilket "bevisar" att det är värre nu i just den förorten iaf. Dock känner jag ett fåtal svenskar som faktist anammade en brytning redan då i unga år, 70-talister menar jag.
I kommunen där jag bor bor över 40% invandrare. Jag trivs. Men det är många folk här, så den där "vi invandrare" "ni infödda"-känslan finns inte alls.
Det hade varit kul att bo närmare "ortsbefolkningen", när man väljer att flytta utomlands så vill man ju gärna lära känna den kulturen, men vi prioriterade att bo nära jobbet och hade ingen tanke på var det bor andra invandrare när vi flyttade.
Visst jag gick i Tensta Gymnasium, gick ut -93. Jag håller fortfarande med dig men det finns såklart undantag som alltid.
