Magbilder BF maj 2011
Hej alla!!
Startar nu en tråd för oss som gillar magbilder, BF maj 2011!
Lägger in det första
![]()
V 11
Hej alla!!
Startar nu en tråd för oss som gillar magbilder, BF maj 2011!
Lägger in det första
![]()
V 11
tack tjejer för era tips ang halsbrännan. * just nu Kör jag med Losec så vi får se hur det går * men har just nu ingen halsbränna*
puss puss
Vecka 26+2 idag. Köpte ett par jeans på H&M som var himla sköna. Har för övrigt gått upp fyra storlekar tydligen, trots att det är mammajeans :)


EvaChristina - jag har oxå dem jeansen! Trodde jag behövde gå upp en storlek och köpte dem för dem satt skönast...nu har de gått ut sig och är förstora
Men magen lär ju bli större och fylla ut dem så småningom 

Igår var det äntligen våran tur att gå till BM! Efter 15veckors väntan och längtan.
SF-måttet låg på 25cm och var lite över normalkurvan.
Järnvärdet låg på 105 vilket är högre än vad jag hade under hela förra graviditeten, så det ser ju lite positivt ut ...kanske?!
Skulle börja med järntabletter iallafall, 2 om dagen ville BM -men det vill nog inte min mage ...så vi får se, jag börjar nog med 1/dag så det inte blir helt kört.
Och för första gången fick vi höra "Pyttsan" ((som vi kallar lillen i magen)) hjärtljud som slog stakt och fort, 152 sl/m.
Blir helt galet glad av att höra dessa små slag...


