Denebola skrev 2011-02-22 17:44:23 följande:
Det är inte bara aningens respektlöst... Funkar det inte att snacka med dem om det? Typ säga att tills ni respekterar vad vi säger får ni inte vara ha barnen själva, eller något.
Mja, min kille (särbo) äter själv margarin, till honom har jag försökt förklara lite att margarin inte är så bra, men jag vill inte heller tvinga honom att ändra sig, om han inte vill. Och han gillar inte smaken på smör/bregott säger han

Han är ju ändå en vuxen människa så han får äta som han vill, och jag vill inte kritisera honom heller.
Sen är jag inte hos svärföräldrarna så ofta, så jag ser det som försumbart att det blir lite margarin då. Det är en sak att be att få broccoli i stället för potatis, men jag känner att det blir att gå lite för långt att kräva att de ska laga maten precis som jag vill.
Maken har fräst ifrån några gånger och de tar åt sig men nu är det ju semeeeeeester och då släpper svärmor varenda hämning och ska bara äta gott heeeeela tiden. Finns det godis och de ställer fram eller ger så är det klart att sonen äter. Jag tycker förvisso att han kan få men det behöver inte vara varje dag. Mest stör jag mig på att de ger så förbannat mycket O´boy! Han dricker max 2 glas om dagen i vanliga fall. En efter frukost och en innan läggning. Nu blir det säkert minst 7 glas/dag eftersom han dricker varm O´boy i backen. Maken får säga till igen och så får vi hoppas att de tar åt sig (men jag kan tänka mig att svärmor ignorerar det eftersom vi inte är där). Jaja, han kommer hem på lördag. Då blir det operation avgiftning

De är inte barnvakt så ofta, väldigt sällan och vi ses inte så jätteofta heller så att säga att de inte får barnen funkar inte riktigt. Men vi kan skita i att åka dit å andra sidan
Hur kan man föredra smaken på margarin före smör? jaja, alla är vi olika och din särbo och svärföräldrar får väl köra sitt race. Jag tror att det kommer fram mer och mer att vi ska äta feta produkter och då sker en naturlig ändring. Jag hoppas detta iaf!