Inlägg från: PrickenoGrodan |Visa alla inlägg
  • PrickenoGrodan
    roxylady skrev 2012-01-08 19:17:14 följande:
    Ja hoppas det :) Har inte pratat med min egen BM så mkt om amning faktiskt. Bara med den BM som hade hand om föräldragruppen. Men hon är ju superför det så jag kunde inte uttrycka mig där tyvärr.. Läskig video visade de också med bröst stora som bara den och bröstvårtor lika långa som blyertspennor hehe :p Så man blev nog en aningens avskräckt där med. Ja jag hoppas också det! Att pumpa ur råmjölken låter ju som en superbra lösning om det skulle bli så illa :)

    Härligt!! Har ni mkt snö nu? Vi har bara nån centimeter.. knappt det :(
    Japp det blir det. Bor bara 10min med bil från faluns BB så det är perfekt. Känns som man kommer att kunna stanna hemma en längre stund innan man börjar ta sig dit. Plus att man kanske kan ta sig hem på tidig hemgång också trots att man är förstagångsföderska.. är ju så enkelt att ta sig dit igen om man inte har allt för ont.  Oj 15 mil är banne mig långt!! Hur lång tid tar det för er att åka hit? Har ni varit och kollat så ni vet var ni ska? Ja jag hörde att de stängde i Mora för nått år sedan.. mkt dumt!! Hört att Mora var bättre än Falun också! Hoppas att även denna förlossningen tar lite längre tid då :) När har du BF?

    Var det en norsk film om amning? Vi fick se en på föräldrautbildningen då vi väntade sonen. Bodde i Falun då, så tänkte att det kanske är en film mvc i Dalarna gillar.
  • PrickenoGrodan

    Den var FÖR MYCKET! Sprutande bröst och klämig. Det var amning när man gick på tur och på den fina restaurangen osv osv. Tänkte att de kanske visade den ännu. (Norslunds mvc)

  • PrickenoGrodan
    Moniqe1979 skrev 2012-01-10 11:08:17 följande:
    happ nyss hemkommen från BM ytterligare förhöjt blodtryck (150/95) och börjat läcka äggvita så fick en tid imorgon på spec MVCför ytterligare provtagning flödeskontroll etc och om det vill sig illa även igångsättning Mindre muntert...

    Jobbigt! Hoppas det inte är någon fara. Var också lagom munter till igångsättning men kan bara säga att det var inga problem. Fick först gel då tappen var 3 cm och inte så mjuk, bara 1,5cm öppen. Med gelen hände inte mkt. Tappen minskade 1cm och jag öppnade mig till 3cm. Dessa sex timmar hade jag sammandragningar som kändes lite men jag kunde prata obehindrat och de avtog om jag vilade. Fick sen dropp och då var plutten ute på 1 h och 40 min. Jag var rädd att de skulle ta dygn, har hört skräckhistorier om igångsättningar.
  • PrickenoGrodan

    Paet: Jag födde ettan i Falun och de var inte på om amningen. De frågade om man ammade och jag bad att de skulle kolla att han sög rätt. Att de frågar handlar ju om att det är viktigt att barnet får mat. Säger man att det inte går kan man ju få ge ersättning redan på bb. MVC i Falun (gick ju där med ettan) pratade väldigt mycket om amning men det är nog i syfte att man ska vara förberedd på att det kanske inte går automatiskt och att det i början tar jättemycket tid. På bvc i Falun hade de inget emot ersättning. Frågade om jag kunde ge det till sonen eftersom han var så snuttig och min bvc-sköterska sa att det tycker jag du ska göra. Sen vägrade han flaskan så det blev aldrig någon ersättning för hans del.
    Vad jag vill säga är att jag tycker inte att du ska bestämma hur du vill göra nu. Se hur du känner efter förlossningen och känn ingen prestige i ammandet. Gör det du själv mår bäst av! Mår du bra, så kommer även ditt barn att må bra.

  • PrickenoGrodan
    shadowstorm skrev 2012-01-13 21:37:13 följande:
    tack :) Men känner iiinga tecken på att bebisen är påväg heller som tur är!
    Var det nästa vecka din mamma skulle komma?
Svar på tråden Januaribebis 2012