-
Håller tummar o tår för att det inte är mf.
-
Tror jag frågat det innan, men tror inte jag fick något svar. Isf har jag glömt det
Men vad menar ni med "X"?
-
Ok.SmoochiePoo skrev 2011-05-11 18:47:46 följande:UtomkvedshavandeskapLät inte som ett trevligt besökAnnaLovis skrev 2011-05-11 19:13:05 följande:Hallå tjejer... Håller hårt i den här tråden sålänge. Får se hur länge jag blir kvar! *hoppas ända fram*
Idag var jag och gjorde ett tidigt VUL akut, fick smärtor på vänster sida och bruna flytningar för 2 dagar sen.
Nu har det avtagit till vanlig molvärk igen. Men barnmorskan sa att fostret såg litet och lite "platt"ut för att vara beräknat 6+3 (gissning). Inget hjärtljud talades det om heller men det är ju fortf. tidigt för det att se. Han gav mig ungefär 50/50 prognos just nu.
Så...nu ska jag avvakta i 7 dagar för ett nytt VUL, för att se om jag får en blödning (MF) eller om det lilla pyret vill stanna kvar inne hos mig . Känns riktigt skit just nu att inte veta vad som händer.
Hoppas att nästa vul visar att fostret lever o växer
-
Är det ditt första eller andra barn/graviditet? Detta är min andra, och jag började svullna upp rätt rejält om kvällarna redan 4-5 dagar innan bim. Är också i v.6 nuC R skrev 2011-05-11 20:12:42 följande:Skickar styrkekramar till de som ha fått tråkiga besked idag!!!
Någon mer som är svullna om magen? Det ser ut som jag är i 4 mån eller nåt. T o m en kund på jobbet idag som frågade när jag skulle få bebis o då har jag löst sittande arbetskläder. Det känns ju inte så bra när allt är så nytt o mycket kan hända. Är v 6 nu. Ska till barnmorska på samtal i morgon, -
Ok, men då är det säkert därför. Dem säger ju att man får mage tidigare med tvåan, och ja, det stämmer ju på mig iaf, och dig med tydligenC R skrev 2011-05-11 20:17:18 följande:Det är andra barnet.
Jag undrar hur jag ska kunna dölja det på jobb i 6-7 v till? Det är ju inte precis en årstid då man kan ha tjocka pösiga tröjor på sig utan att det verkar konstigt *ler smått*
-
Jag hade precis börjat gå ner bra i vikt och precis börjat fy hyfsat platt mage, så både jag själv och maken ser det rätt tydligt. Men ingen på jobb tycks se det ännu, fick komplimanger om hur smal jag blivet av tre arbetskamrater i måndags.. haha.. Om dem bara visste...Kissekatten skrev 2011-05-11 20:22:22 följande:Jag ser inte nån skillnad på min mage. Har inte fått bukt med den sedan förra grav. Och jag har fått frågan om jag varit gravid innan jag var det också :-S Men på morgonen när blåsan är full och jag ligger på rygg, trycks livmodern upp i buken, och DÅ syns det!
Lika tråkigt varje gång den försvinner igen. Hoppas att det börjar synas på riktigt snart! Älskar gravidmagar. Den kan ju bli större fortare andra gången. Men min förra mage började synas jättesent, och jag blev aldrig så stor, så det kanske blir samma denna gången.
Men undrar ändå hur jag ska kunna dölja magen på jobb i 6-7 veckor till. Två veckor till så borde magen vara rätt svullen även mitt på dagen, inte som nu bara på kvällarna. Jag blev stor som ett hus dem 2-3 sista månaderna. Folk brukade skoja o säga att "först kom magen sen kom jag". hehe
Men jag är rätt kortväxt (157), så magen måste ju ta vägen någonstans *ler* Och, min kille var rätt stor när han föddes; 4300 g och 51 cm
-
Köp ett alkoholfritt vin och ta bort ettiketerna, och ta med digMaHo89 skrev 2011-05-11 20:44:47 följande:jag är så sjukt trött hela tiden så jag är livrädd att arbetskompisarna ska fatta snart! =)
Är bjuden på grillfest i helgen förresten, klurar på hur jag ska kunna dölja att jag inte dricker =P
Funkade finfint på möhippan jag var på i lördags
-
Ingen som har en Bh med D-kupa att låna ut? haha
Jag köpte två stycken BH's med C-kupa för att jag inte kan ha mina A-kupor längre. Upptäckte sedan när jag kom hem att jag fyllde ut C-kupan helt och jag hade väldigt ont i brösten när jag kom hem från jobb igårkväll efter att ha haft BH'n på mig hela dagen *ler smått*
-
hehe, ja jag fyller som sagt ut en C-kupa iaf..KathleenH skrev 2011-05-13 10:23:28 följande:Hmm.. vänta nu.. har du gått från A-kupa till D-kupa redan? Vilken vecka är du i egentligen??
Är bara i v.5+3.. Så jag undrar vart detta ska sluta..
-
Här har det blivet lite aktivitet sedan jag var här sist. Kul!
Jag har inte varit så aktiv på Fl dem 2-3 sista veckorna för att jag har verkligen INTE mått bra
Har varit och är så SJUKT trött hela dagarna så det finns inte, och mitt illamående är riktigt intensivt till och från. Mår illa mer eller mindre hela dagarna, men ibland bara lite "diffust" och ibland som sagt riktigt intensivt.
Spyr varje morgon sedan ca 1½ vecka tillbaka tror jag det är. Graviditeten är alltså inte speciellt snäll mot mig just nu. Det är jättejobbigt att gå till jobb, sitter och sover på varenda lediga stund. Och så får jag hitta på ursäkter varje gång mina kollegor undrar hur det egentligen är med mig, eftersom att jag bara är i v.8 (idag) och vi inte vill gå ut med det på jobb förens efter 12 fulla veckor. Jättejobbigt.
Vi ska i alla fall berätta nyheten för våra föräldrar och syskon på sönd på morsdag, och det känns väldigt skönt. Hoppas ni mår bättre? *ler*