• Lully Hill

    45 år och planerar IVF

    Hej ni där ute!
    Finns det någon annan "tokig" tjej som liksom jag planerar IVF/genomför IVF mot alla odds i vår ålder? Jag vill gärna få kontakt med er i så fall! 

    Detta är en tråd för oss i så fall. Att bolla IVF metod och mediciner, peppa och stötta och här får ingen finnas som säger att det är lönlöst! Det är det sista vi behöver för det har vi hört så många gånger redan!

    I denna tråd spirar hoppet för oss!

    Skall man välja långa eller korta protokollet, det finns ju för och nackdelar och medicinerna verkar ge olika resultat?
    Har läst och hört att nedreglering (långa protokollet med spray Synarela) inte är bra om man har lite trötta äggstockar. Däremot har jag också hört o läst att om man har lite högt FSH och Östradiol man skall välja rätt cykel. Man bör testa dessa värden på Cykeldag 2. Om de är under 25 och 15 så är det en bra cykel att göra IVF på och då börjar man spruta direkt, samma dag. Annar sär man inne i en "icke fertil" cykel.

    Jag funderar då som så att om man gör långa protokollet så har man ju inte hunnit komma in i en "icke fertil" cykel och påbörjar ju den med fullt understöd av IVF medicinerna.

    Finns det någon annan med samma funderingar och vad har ni fått för rekommendationer av era kliniker kring metod och mediciner?

    Kramar från Lully 

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2012-06-12 09:37
    Uppdatering 12 juni 2012.
    Så här gick det sen...

    Vi gjorde IVF med egna ägg på Chopenhagen Fertility Center i oktober 2011. Samtidigt fick jag immunbehandling av Dr i Athen, Intralipiddropp och kortison. 3 ägg fick jag ut och 2 blev fina. Den 4 november var TD och JAG PLUSSADE!! På första försöket med immunbehandling!! Jag får immunbehandling hela graviditeten.
    Jag är nu gravid i v 36 och väntar en liten pojke i början av juli.

    Ni kan läsa mer om immunbehandling i min presentation el här:
    www.familjeliv.se/Forum-7-148/m58169429.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2012-08-02 20:49
    Den 2 Juli 2012 föddes vår efterlängtade underbara älskade lille son!

  • Svar på tråden 45 år och planerar IVF
  • Maryhe
    woo skrev 2012-01-17 12:12:07 följande:
    Maryhe, Det är ett litet paket på väg till dig.
    Tack! Till dig med! Kram!
  • woo
    Snart lycklig skrev 2012-01-17 12:51:27 följande:
    Woo, läkaren har inte hört av sig ännu

    Hoppas dom gör det snart! Så VET ni alf.


    Snart lycklig skrev 2012-01-17 12:53:33 följande:
    Lully, hoppas allt går bra för dig idag!

    Ja jag är här inne o kikar hela tiden för att se om det kommit nån rapport.
    Så jag håller mina tummar som bara den jag med!!!!!!

  • Lully Hill

    Hej vänner!
    Allt har gått bra idag! Jag ligger nu på soffan och vilar! Besked ska komma inom en vecka så det är bara att fortsätta att vänta!
    Har problem med internet uppkopplingen. Har bara mobilen nu så jag ska läsa mer i tråden när det kommer igång!
    Kramar

  • myran6801

    Lully, vila nu ordentligt och tag hand om dig. Hur var själva undersökningen, gick det snabbt o gjorde det ont?

    Nu ska vi hålla alla tummar att allt ser bra ut!

    Stor kram

  • woo
    Lully Hill skrev 2012-01-17 15:21:37 följande:
    Hej vänner!
    Allt har gått bra idag! Jag ligger nu på soffan och vilar! Besked ska komma inom en vecka så det är bara att fortsätta att vänta!
    Har problem med internet uppkopplingen. Har bara mobilen nu så jag ska läsa mer i tråden när det kommer igång!
    Kramar
    Skönt Lully somsagt vila nu.

    Kram
  • Maryhe

    Vad skönt att det är avklarat Lully. Nu får du vila och ta det lugnt.
    Håller tummar och tår att allt är OK! Kram! 

  • Snart lycklig

    Lilly, vila vila vila. Du får se till att bli uppassad. Vad skönt att dt gick bra. En vecka går fort.... Kram

  • Lully Hill

    Idag har jag fått en brunrosa flytning!!
    Hoppas vid gud att det har med sticket att göra och är normalt och inte är ett förebådande missfall. Ska till frissan i dag och kommer att åka förbi goa Stein på sibyllekliniken som alltid finns där och kan göra vul vid oro.


    Varje litet steg är ett steg framåt
Svar på tråden 45 år och planerar IVF