Inlägg från: fyrklöver81 |Visa alla inlägg
  • fyrklöver81

    Juni-barn

    Jag vägde 93 kilo när min dotter föddes =) Startvikt 78 kg, lovar att 5 kilo av dem var semlor =) åt minst en semla per dag samt foglossning, fick ta bilen när jag skulle gå med hunden och släppa henne på en stor strand. Aj aj.

    Jag går in i vecka 13 idag =) har dock magont men börjar fundera på om det är lite förstoppning så jag har tryckt i mig linfrön och katrinplommon och tvingat i mig en kopp kaffe (älskar kaffe i vanlig fall men denna grav. kan jag verkligen inte dricka det)

    Vi ska inte kolla kön, min man vill inte det, gjorde inte det med förra heller, jag  var lite sugen att kolla men nu är jag nöjd med beslutet, är ju väldigt spännande att inte veta och vi har ändå en massa unisexkläder då jag inte gillar rosa. =)

    Ikväll kommer mamma o pappa 60mil till dem så vi ses inte ofta, så imorgon blir det lilla julafton här!

    Ikväll ska jag försöka få lust att ligga haha om inte katrinplommonen förstör ;)

    Någon mer med migrän?? Jag äter treo vilket inte är det bästa, men det ända som hjälper, lite nyfiken hur ni gör? Om ni nu har migrän, hoppas inte!!!!

    <3 

  • fyrklöver81

    Hej!

    Jag börjar få ont i ljumskarna, kan det vara början till foglossning eller är det bara ligamenten som töjer sig?
    Hade foglossning förra graviditeten men minns inte hur det började!?

     

  • fyrklöver81

    Jag är med i v 13 och tycker mig känt ngt som skulle kunna vara bebisen, som en liten tråd som rullar ihop sig på insidan av magen haha, bra förklaring ! =)

  • fyrklöver81

    Jjohansson, har tänkt på dig, skönt att bebis mår bra och krya på dig och njut och ta det lugnt över jul.

    Ngn som har koll på detta: jag har hb på 120, ferretin ligger ok och järn på endast 5 vilket är alldeles för lite.
    Borde jag äta järntabletter då???

    Min bm har julledigt...

    =)

     

  • fyrklöver81

    Är det fler än jag som är trött i magen på kvällen, min mage spänner ut sig åt höger som bara den ,känner mig höggravid. Blir orolig att det skulle vara tvillingar, är ju bara i  vecka 14.
     

    PIO vad jag vet är det helt normalt med sammandragningar, läste att hos en del kan det börja redan  i v 13. Jag tror du ska försöka att inte stressa och vila efter jobb osv.

     

  • fyrklöver81

    Åh då förstrå jag PIO ,skulle med vara orolig ( menar dock inte att det är befogat )=) men jag är nojig för mindre, hör som till när man väntar barn.

    Jag är ingen expert men tror julstressen verkligen har påverkat sammandragningarna och sålänge det inte är ngn blödning borde det ju vara OK. Men du kan ju alltid ringa KK akut, de brukar alltid vara hjälpsamma.

    Ta det nu lugnt och ta hand om dig själv, så hoppas jag att det blir bättre imorgon efter en natts sömn! =) 

  • fyrklöver81

    Citodon i rimlig mängd är ingen fara att ta om man verkligen måste under huvudvärksattacken /migränen, treo säger alla olika om, men läkaren på specialistmödravården avrådde mig helt att ta den,

    det finns även migränmedicin man får ta om man lider av migrän med aura, tyvärr har jag svår migrän, så jag vet =/

     

Svar på tråden Juni-barn