Det här med att folk lägger sig i, vänj er, det kommer bara bli värre. =(
Folk kommer ha åsikt om alt från strumpors tjocklek till hur bajset på ungen ser ut...
Hur man mår:
Förra grav mådde jag som en lärka hela tiden, inte ett symtom utom + på stickan, sen var första gången jag märkte av grav vid rul i v 19 eller nåt. fick väldigt liten mage väldigt sent. Började med att gå ner 5 kilo och sen upp 11 därifrån.
Flicka.
Nu: mått lite illa , dock inte kräkts. Magen kom tidigt, i v 12 hade jag samma omfång som v 34 med dottern. Svullnaden lade sig dock lite sen. Började med att gå ner 2 kilo och har nu gått upp de två men inget mer. Fick foglossning i v 18 nu, inte ett smack med dottern i första grav, var väldigt aktiv då och gick ett par mil om dagen till v 36. Flicka.
Med första barnet fick jag fruktansvärt fula exem runt hela munnen så jag knappt vågade visa mig ute. Vet inte riktigt när de kom,men runt v 25 tror jag.
Idag har jag outat mig på FB, de flesta verkar tro mig iaf!