• Gadget

    Augustibebis 2012

    Är det fler än jag som precis har plussat och därmed räknat ut att beräknad födsel bör bli i början av augusti?

    Själv är jag i vecka 5 (4+1 om jag förstått hur man räknar. ) och plussade på BIM-1.
    Det är första barnet och vi har kämpat länge, blev gravida för ganska exakt ett år sedan men det slutade tidigt i ett MF tyvärr. Jag känner på mig och hoppas förstås innerligt att det ska gå bättre denna gången, om inte annat plussade jag då bara svagt trots att det var på BIM+3, fick negativt på varannan sticka och som sagt blödningar från början nästan. Och nu fick jag ett starkt plus på BIM-1 så än så länge känns allt bra.

    Hittills har jag lätt växtvärk i livmodern (typ mensvärk) som också strålar ut i ryggen vilket är vanligt för mig vid mens så jag hoppas det inte är något konstigt. Brösten är ömma och tunga och jag är fruktansvärt hungrig, redan kort efter att jag just har ätit. Ska försöka sprida ut maten till lite fler mål under dagen istället. Illamående känner jag tack och lov inte än.

    Hur mår ni och hur ser er historia ut? 

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-11-26 20:49
    BF-listan hittar ni här: www.familjeliv.se/Forum-2-113/m62259058.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-12-27 20:51
    Här kommer länk till bildtråden: www.familjeliv.se/Forum-11-220/m62673391.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2012-01-23 11:02
    Länk till den NYA BF-listan att använda istället för den gamla: www.familjeliv.se/Forum-2-14/m63163283.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2012-05-12 20:14
    Länk till lista över våra födda bebisar, tänk att den dagen skulle komma/kommer till slut! www.familjeliv.se/Forum-3-28/m64884035.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2012-08-12 15:29
    Här kommer länk till fortsättningstråden för oss som fått våra små, fast vi hänger säkert här också ett tag till.
    www.familjeliv.se/Forum-3-20/m66164958.html

  • Svar på tråden Augustibebis 2012
  • Stövelkatten
    Jloow skrev 2012-06-28 21:44:41 följande:
    Nja jag har nog inte förklarat så ingående men here it comes: Den största anledning är att jag inte kan EDA eftersom jag har en blödningsförskjutning (mitt blod koagulerar för långsamt) som gör att man inte vill riskera att sticka i ryggen på det sättet eftersom jag kan få inre blödningar och det är inte så bra i det området eftersom det kan ge stora skador. Så den ända smärtlindringen som finns för såna som mig heter ultiva och mig veterligen ges bara på Karolinska Solna. När dottern föddes 2009 var det bara på studienivå och jag fick vara den del i den studien. Jag tyckte den funkde jätte bransch är därför väldigt angelägen om att få den igen. Nu är studien avslutad och används i sån fall som mig där man inte kan ge EDA osv. Sen har jag stora problem med förlossningsånget, gigantiska kontroll behov och vet att om jag inte känner mig trygg så kan det bli så illa att jag tappar kontrollen och hamnar typ i chock, vilket kanske inte är så bra under en förlossning. Så det är jätte viktigt för mig att det finns en plan eller i alla fall en strategi för hur jag ska ta mig igenom en sån sak. Jag drömmer mardrömmar varje natt om hur jag förblöder och faktiskt dör på grund av förlossningen. Det har säkert mycket och göra med den här blödningsförskjutningen och göra men även alla dåliga erfarenheten från sjukhus. Jag har behandlats för cancer och varje gång jag behövt besöka sjukhus så har det slutat med att jag mått sämre än jag gjort innan eller att de jag besökt dött osv. Så jag har svårt och förstå att någon bra faktiskt kan komma ut från ett sjukhus. Första gången jag fick lite mer förståelse för det var när vi faktiskt fick åka hem med en frisk liten dotter. Men som sagt så är det mest för att dom är det ända sjukhuset som kan erbjuda någrlunda effektiv smärtlindring.



    Oj, ja det var ju en hel del att ta ställning till! Och va bra då att ni faktiskt kan åka till ks och få rätt stöd osv. Jag hoppas att det hela gör att du känner dig i kontroll över situationen.
  • Jloow

    [quote=65560965][quote-nick]Stövelkatten skrev 2012-06-28 21:50:37 följande:[/quote-nick]

  • Jloow

    Stövelkatten: jo men det känns bra. Sen tycker spec.mvc har vart helt värdelösa här i Västerås. Men jag har fortfarande kontakt med min Aurora sköterska från graviditeten med dottern som har vart en riktigt klippa och verkligen sett till att detta ordnats.

  • novaunique

    JIoow:
    Jag bor ju också i Västerås. Skönt att du ändå inte behöver åka längre än till KS!

  • Kampis

    Hos oss har pampers inte funkat på dottern, hon kissade igenom dem på några timmar på natten, däremot Liberos och flera billigare märken  har hållt ätt. Tyvärr har hon alltid haft OTROLIGT känslig hud och huden måste ha fått lufta sig helt torr inna ny blöja kommit på, annars blir hon röd direkt.

    Tappade hakan när jag såg kompisen byta blöja på sin son häromdagen som hade skitit ner sig. Av med blöja, torkade rent och på med ny med en gång.. ! Så har vi aldrig kunnat göra.

    Hade hon bajsat i bilen med pampers på var det 100% av gångerna på ryggen på henne - hände aldrig med libero...  

    Om barnen reagerar mot blöjorna är ju olika på vilken hud de har, pampers har ju lotion i sina och en del ungar reagerar mot dem, en del mot liberos. Man får testa sig fram vad som funkar helt enkelt =) De har ju oolika passform med så har man en bebis med knubbiga lår passar en sort bäst, smala långa en annan =)

    Jag tycker eg att liberos är rätt klumpiga på   små bebisar, men pampers är så jäkla tunna...  Dock hade vi pampers under dagarna på somrarna just för att de var så tunna och jag upplevde att de var skönare att ha på då :)
     
    Jag har inte köpt några hygienartiklar ännu. Gillar verkligen inte våtservetter på barnrumpor så det blir det paketet man får på bb som hamnar i skötväskan för när det inte finns vatten till hands, och så ska jag köpa amningskupor såklart.  Puder finns hemma och salvor hjälpte aldrig dottern så det tänker jag inte köpa hem förrän jag märker att det behövs. Termometer har vi också. 
         
    Ang väskan skulle jag lika gärna kunna komma in med en plastpåse med grejerna i, könns inte riktigt som att det spelar nån roll vad grejerna ligger i.. 

        

  • Jloow

    Novaunique: ja jätte skönt! Kul med en till Västeråsare.. :)

  • Tesdy

    Hmm börjar få lite panik när ni pratar om att packa bb väskan. Speciellt nu efter denna kväll med förvärkar med ca 6 minuter emellan. Långa värkar på ca 1minut o 40 sek...

    Ang blöjor så funkade aldrig Pampers på mina barn utan jag körde alltid på Libero, medans min syster fullkomligen älskade Pampers till hennes son. Jag tror det spelar stor roll på hur barnet är format.


    Dotter -03, Son -04 och BF 3/8-2012
  • Challelotten

    Här är en till som bara kör pampers. Varje gång dottern testar libero så läcker den och så får hon värme utslag bara för att de är så tjocka. Så jag kommer att köra pampers till lillen med ;0)

    Läcker inte mjölk och gjorde det inte med dottern heller. Så det är inget att oroa sig för.

  • Stövelkatten

    Nu har jag läst mer om GBS och känner mig rätt orolig. Finns det risk att bebisen smittas i livmodern trots att man äter penicillin? Åh, jag tror jag måste ringa bm i morgon och kolla vad som kommer hända. Finns det någon risk för bebisen så vill jag vara förberedd och helst slopa hela nervösa väntan. Tänkte också på att jag bara fick en femdagarskur penicillin, är det vanligt? Så länge sen jag åt antibiotika.