• Gadget

    Augustibebis 2012

    Är det fler än jag som precis har plussat och därmed räknat ut att beräknad födsel bör bli i början av augusti?

    Själv är jag i vecka 5 (4+1 om jag förstått hur man räknar. ) och plussade på BIM-1.
    Det är första barnet och vi har kämpat länge, blev gravida för ganska exakt ett år sedan men det slutade tidigt i ett MF tyvärr. Jag känner på mig och hoppas förstås innerligt att det ska gå bättre denna gången, om inte annat plussade jag då bara svagt trots att det var på BIM+3, fick negativt på varannan sticka och som sagt blödningar från början nästan. Och nu fick jag ett starkt plus på BIM-1 så än så länge känns allt bra.

    Hittills har jag lätt växtvärk i livmodern (typ mensvärk) som också strålar ut i ryggen vilket är vanligt för mig vid mens så jag hoppas det inte är något konstigt. Brösten är ömma och tunga och jag är fruktansvärt hungrig, redan kort efter att jag just har ätit. Ska försöka sprida ut maten till lite fler mål under dagen istället. Illamående känner jag tack och lov inte än.

    Hur mår ni och hur ser er historia ut? 

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-11-26 20:49
    BF-listan hittar ni här: www.familjeliv.se/Forum-2-113/m62259058.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-12-27 20:51
    Här kommer länk till bildtråden: www.familjeliv.se/Forum-11-220/m62673391.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2012-01-23 11:02
    Länk till den NYA BF-listan att använda istället för den gamla: www.familjeliv.se/Forum-2-14/m63163283.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2012-05-12 20:14
    Länk till lista över våra födda bebisar, tänk att den dagen skulle komma/kommer till slut! www.familjeliv.se/Forum-3-28/m64884035.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2012-08-12 15:29
    Här kommer länk till fortsättningstråden för oss som fått våra små, fast vi hänger säkert här också ett tag till.
    www.familjeliv.se/Forum-3-20/m66164958.html

  • Svar på tråden Augustibebis 2012
  • Naimis

    Åh vad mkt ni hunnit skriva!
    Grattis till alla lyckade rul!

    Ang vikten tycker jag det är jobbigt trots att jag inte gått upp massor eller haft ätstörningar tidigare.
    Enligt BM så är 5 kg helt normalt so far, jag ligger just nu på +3 i vecka 21+1, tycker trots de att de känns tufft.

    När de gäller att bli flyttad på rul så blev vi ju flyttade 5 dagar från 1/8 till 27/7, vilket innebär att nedring Ingadagen borde va cykeldag 8. Känns något tidigt kanske.
    Fast å andra sidan stödjer ju de forskningen om att killspermier är snabbare.

    Besöket hos BM i torsdags gick bra. Jag fick moderskapsintyg och papper på blodgrupp och provsvar.
    Vi tog blodtryck och lyssnade på bebis hjärtljud.

    V 20+6
    blodtryck 106/70
    Bebis hjärta: 145 slag/min
    Vikt: +3 kg

  • Naimis

    Sommaren- Jag har mitt nästa om 1 månad.
    Är de efter vecka 30 man brukar gå oftare?

  • Sommaren12
    Blomsterfröna skrev 2012-03-17 09:58:47 följande:
    Sommaren- i vecka 25. Men vet inte om det e samma för dig när du går specialist
    Det gör jag visserligen men det är liksom var för sig. Så jag tror jag träffar bm på mvc lika ofta som ni andra. Spec är utöver de vanliga besöken. Jag känner mig lite stressad över att skicka in mitt moderskapsintyg. Får man det i v 25 då eller kan jag ringa dit och be dom skicka det?
    Vill reda ut så snart som möjligt nu om jag får föräldrapenning baserad på min förra lön eller om jag får lägsta :S. De gör inte den bedömningen innan de har moderskapsintyget.
    Hur snabba (eller ska jag säga slöa?) med sånt där är de på fk?
  • minstörstalycka

    Mycket att läsa ikapp på bara 1 dag!! :)

    Jag har en fråga till er.. Är det någon fler än jag som har fått sammandragningar redan?
    Gör era ont? Är ni omföderskor?

  • mammsen
    Naimis skrev 2012-03-17 09:48:11 följande:
    Åh vad mkt ni hunnit skriva!
    Grattis till alla lyckade rul!

    Ang vikten tycker jag det är jobbigt trots att jag inte gått upp massor eller haft ätstörningar tidigare.
    Enligt BM så är 5 kg helt normalt so far, jag ligger just nu på +3 i vecka 21+1, tycker trots de att de känns tufft.

    När de gäller att bli flyttad på rul så blev vi ju flyttade 5 dagar från 1/8 till 27/7, vilket innebär att nedring Ingadagen borde va cykeldag 8. Känns något tidigt kanske.
    Fast å andra sidan stödjer ju de forskningen om att killspermier är snabbare.

    Besöket hos BM i torsdags gick bra. Jag fick moderskapsintyg och papper på blodgrupp och provsvar.
    Vi tog blodtryck och lyssnade på bebis hjärtljud.

    V 20+6
    blodtryck 106/70
    Bebis hjärta: 145 slag/min
    Vikt: +3 kg
    Åh, jag gillade det lilla du skrev längst ner, med villken vecka, blodtryck och hjärtslag,, det tycker jag vi ska bli duktigare på,, gulligt och blev glad av att se det =) BARA 3 KILO!! Gött ju! Tycker du ska försöka känna dig glad över det, (jag vet ju att det är svårt) men om det hjälper så e jag lagom avis :P
  • mammsen
    Sommaren12 skrev 2012-03-17 09:55:00 följande:
    Nu är jag i v 19. När brukar nästa besök hos bm vara?
    Jag hade en bm som inte verkade så angagerad och så.. jag fick sen inskrivning i v 13 sedan ville hon inte ha återbesök försen v 24-25

    Sedan blev hon långtidssjukskriven och det ringde en bm som ville träffa mig för hon ska följa mig hela grav, så jag kom in i v 17 någonting och fick en ny tid i v 20, hon tycker det är lagom med 3-4 veckor emellan såhär tidigt,, men det är nog välldigt olika beroende på villken barnmorska man har. 
  • anneh

    Sommaren: jag har redan skickat in papper ang föräldrapenning.. Har inte fått mitt moderskapsintyg ännu. Så jodå dom börjar räkna innan dom fått in det.

  • anneh

    Sommaren, åh såg nu att det inte var det du skrev om, utan att du undrade om dom går på din gamla lön eller inte..

Svar på tråden Augustibebis 2012