• sweetbird

    december bebis 2012

    Hej allesammans!

    Hittade ingen tråd som passade . så jag startade en ny Solig

    så vad säger ni? ska ni hänga på ?  alla är givetvis välkomna. missfall/missed abortion/ inget utav det förstnämnda/ första barnet eller 7 barnet Flört alla får vara med !

    jag har precis fått reda på att jag är gravid!
    nu är jag i vecka 5

    denna gången hoppas jag att den lille håller sig kvar i magen.

    jag hade ett MA i Vecka 16  den 27/1 åkte vi in och den lille hade dött.
    men vi va tillbaka på sadeln och försökte igen. det gick på första försöket! och då hade vi ändå bara myst ihop 1 gång runt äl och det va på äl dagen, så det var väl mellan 14-24% chans att det skulle ha tagit sig! och så gjorde det de! så nu är vi överlyckliga! men ändå oroliga för att det ska sluta som förra graviditeten.

    Jag har BF 7 December så det blir ett jul barn!!
    HOPPAS NI VILL VARA MED PÅ RESAN TILL EN DECEMBER BEBIS!

    Gravid BF-LISTA DECEMBER Gravid

    7-Sweetbird

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2012-04-04 09:40
    kan tillägga att jag har börjat med Fragmin sprutor oxå så att det inte ska bildas blodproppar i mig eller moderkakan

    har även fått Rophylac sprutan då jag har A negativ som blodgrupp! och den får man så att man inte ska bilda antikroppar mot barnet , båda dom här sprutorna hade jag ej fått i första graviditeten och det va det som ställde till det för mig! men du ska det väl ändå gå vägen!! nu kör vi !

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2012-05-07 11:18
    BF-lista november/december 2012

    29 - Eleora
    30 - SnorkFröken01
    01 - Johannapanna87
    01 - Wile
    01 - alltombrollop
    02 - blurio
    04 - annae1986
    05 - Carmen1
    05 - MyLonging
    05 - Emmiizen
    07 - Linnie83
    07 - msmm
    08 - Snowflake06
    09 - LillaBibbi
    09 - Anni Me
    09 - Amandasmamma08
    10 - sweetbird
    10 - iio
    10 - Augustibarn
    12 - Niillis
    15 - AnnaElizabeth
    15 - Babygirl03
    17 - Cricket

  • Svar på tråden december bebis 2012
  • Niillis

    Jag förstår hoppas sprutorna hjälper ville också ha de men fick inte än de vill göra en blodutredning först för att se om jag är benägen till att få proppar i venerna

  • sweetbird

    Dom kolla mitt blod oxå , till
    Mig sa dom att egentligen spelar de ingen roll hur ditt blod ser ut, för vi sätter in sprutorna ändå, men jag har haft propp i benet för några år sen. Så jag vet ju att jag kan få de ..

  • cindy03
    sweetbird skrev 2012-04-16 22:31:06 följande:
    Vecka 16(4 månaden) började jag få ont i magen, vi åkte in och kollade så allt stämde. Vår lilla pojke hade dött i magen, detta var 27 januari, pga att jag har ovanlig blodgrupp mm, har fått en spruta för det nu, väntar på svar om sambons blod och se hur det går ihop med min, tar även Fragmin sprutor varje dag i magen , så det inte ska bli blodproppar i mig eller livmoderkakan:-/. Vi döpte honom till Angelus , har gjort en fin minnes bok här hemma med ul bilder och så, på honom ,,..... så nu hoppas vi sååå mycket att det ska gå vägen denna gången, försöker tänka positivt varje dag :-/ men oftast glider man in på fel spår och bara sitter o grinar för man tror att det ska bli likadant denna gången,

    Vad rörd jag blev av att höra din historia....Kram till dig. och   ta bara hand om dig och tressa inte , bara njut så kommer allt  att gå bra denna gången....

       

      
  • Jiie

    Hej hej!
    Får man haka här?
    Väntar andra decemberbarnet... sonen är född 27 dec 2007, bf+14.
    NU har jag bf på samma datum igen haha...vad är oddsen för det?


  • cindy03
    Jiie skrev 2012-04-17 09:45:37 följande:
    Hej hej!
    Får man haka här?
    Väntar andra decemberbarnet... sonen är född 27 dec 2007, bf+14.
    NU har jag bf på samma datum igen haha...vad är oddsen för det?

    haahah vad kul och GRATTIS!!

    Min mamma prickade in alla sina fyra barn på samma månad....Fyra syskon som fyller år i juliSkrattande

    Den enne av mina brödrar fyller den 29 juli och den andre den 30 juli hahaha min lilla syster den 22 juli och lilla jag den 7 juli Skrattande        
  • Jiie
    cindy03 skrev 2012-04-17 09:58:22 följande:
    haahah vad kul och GRATTIS!!

    Min mamma prickade in alla sina fyra barn på samma månad....Fyra syskon som fyller år i juli

    Den enne av mina brödrar fyller den 29 juli och den andre den 30 juli hahaha min lilla syster den 22 juli och lilla jag den 7 juli Skrattande        
    Tackar!

    Haha jaja lite mys på sena hösten/tidiga vintern är ju aldrig fel
  • sweetbird

    Så nu har jag bokat in UL vecka 13 (12+0) den 28 maj ,valde själv de datumet då blir det Att jag går på vul/ul var 5-6 e vecka, och de känns bra för oss, nästa blir väl runt v 18 :)

Svar på tråden december bebis 2012