Anonym (humanist) skrev 2012-10-03 16:12:11 följande:
Detta hittade jag om statsfeminism. Skrivet av Pelle Billing.
Det är inte en term som är myntad av mig, och inte en term som jag själv definierar. Utan statsfeminism är den feminism som står inskriven i diverse regeringsdokument och utredningar, samt de faktiska beslut och lagändringar som görs.
Men kort sammanfattat är statsfeminismens ställningstaganden:
Kön är helt eller till stor del en social konstruktion. Dvs att män och kvinnor har olika intressen och beteenden (i genomsnitt) är konstruerat, samt kan och bör ändras på. Vi lever i en könsmaktsordning. Jämställdhetspolitikens mål bör vara att se till att kvinnor får lika mycket makt, toppositioner och pengar som män. Om detta inte lyckas med stimulansmedel och uppmaningar (vilket bl a lett till en inofficiell kvotering vad gäller chefskap i offentliga sektorn), får en formell kvotering införas på sikt. I första hand i bolagsstyrelser, men andra verksamheter är inte uteslutna. Mansfrågor existerar inte som begrepp i statsfeminismen eller i jämställdhetspolitiken. På en direkt fråga från mig svarade jämställdhetsminister Nyamko Sabuni att mansfrågorna inte är intressanta eftersom hon anser kvinnofrågorna vara viktigare.
Fast att en människa skrivit så på internet och du lyckas googla reda på den texten betyder ju ingenting. Det är inte något bevis för någonting. Allt det bevisar är att det finns en person som tycker så.
Fasiken, vad folk har svårt att förstå vad en källhänvisning är.