Trekk skrev 2012-08-23 17:10:20 följande:
Alltså du blandar nog äpplen med päron här.
Intoleransen orsakas inte av kläderna eller av normerna. Människor är intoleranta och det är det som är problemet vi måste komma åt. Vi behöver inga normer för att behandla varandra illa och orättvist.
Ja även om det inte är könsroller som bryts så blir folk utsatta om de frivilligt eller ofrivilligt sticker ut på något vis, eller om någon i deras omedelbara närhet sticker ut. Det intoleranta söker medvetet avvikande att störa sig på.
Problemet finns inom den intoleranta personen och är tyvärr inget som kan åtgärdas genom att man försöker ta bort de saker som de intoleranta stör sig på.
Sen är det givetvis orealistiskt att på något vis få bort det faktum att två kön finns. Det handlar om att lära folk att acceptera de som är annorlunda, inte att försöka ta bort konceptet annorlunda genom att försöka utradera skillnader, sådana kommer ju alltid att finnas.
Ja transsexuella är en väldigt utsatt grupp, men det kan inte åtgärdas genom att alla klär sig som transor.
För övrigt finns inte viljan eller incitament hos kvinnor och män att utradera skillnaderna, de är viktiga för det sociala samspelet. Det är relevant om man är man eller kvinna i vissa lägen, speciellt sociala då vi råkar bestå av hälften män och hälften kvinnor. Det handlar om att de som faller mellan stolarna med ska få respekt och aktning och inte trakasseras.
Men män vill klä sig på ett visst vis och kvinnor på ett visst. Även om alla barn blev hen och hade samma pottfrisyr och samma gula sparkdräkt skulle de i puberteten medvetet börja klä sig annorlunda och ha olika frisyrer och uppföra sig annorlunda. Tjejer skulle hänga med tjejer och killar med killar, inget som kläder eller normer påverkar.
Jag beklagar det dina vänner utsatts för, men det är inte realistiskt att tro att lösningen är att utplåna outplåningsbra skillnader mellan könen =/
Nej, det gör jag inte. Intolerans uppstår inte ur det blå, utan föds i ett sammanhang.
Rent biologiskt finns det en skala mellan två ytterligheter. Så enkelt som att vi är två skilda kön är det egentligen inte.
Det här handlar dock inte om kön, utan om genus, det vill säga könsroller. Det är två skilda saker. Du kan vara hur mycket man som helst i klänning, eftersom din manlighet inte sitter där. Varje individ bör dock få chansen att själv avgöra hur hen vill klä sig och bete sig, utan att mossiga genusnormer kletas på dem.
Det gör inte på något sätt att skillnaden mellan män och kvinnor försvinner, eftersom dessa är biologiska och inte är avhängda yttre omständigheter.
Argumentet att vi genuskritiska varelser vill att alla ska vara lika dana är lika befängt som märkligt: Att utöka friheten att uttrycka sig och vara, skulle naturligtvis ge
mera variation bland folk, inte mindre.
Transpersoner innefattar dessutom betydligt fler än transsexuella. Här kan såväl intergenders, dragkings, transvestiter, dragqueens och andra ingå.