Zora skrev 2013-01-27 15:50:34 följande:
Alltså.. jag har alltid varit mycket ute och promenerat i raskt tempo som motion, tycker det är skönt och fungerar för mig. Men sen jag blev gravid så har det blivit mindre och mindre av promenerandet. I början mest för att jag hade ett ganska fysiskt påfrestande jobb där jag gick och stod mycket som det var i jobbet och nu på senare tid pga kyla, halka, trötthet osv.
Iallafall, jag försöker ju ta mig ut då och då, men skulle vilja komma ut oftare. Har dock känt varje gång jag är ute och går att jag får ont i magen. Brukar ändå gå att promenera i sakta tempo. Så idag tänkte jag ta mig ut igen och jag hade väl bara gått 100 m eller nåt innan jag började få ont igen

Känns liksom som håll (ungefär) i nedre delen av magen. Den här gången hjälpte inte ens att jag saktade ner till saktaste snigelfarten, utan det gjorde ändå så pass ont att jag var tvungen att stanna till ibland. Nu när jag kommit in och sitter stilla så känns det ingenting, utan det är just när jag går tydligen.
Varför är det så här? Nån som vet vad det kan bero på? Jag kommer ju inte kunna röra på mig under hela resterande graviditeten om det ska vara så här

jag som ville hålla igång promenerandet åtminstonde..
Jag fick också så himla ont igår när jag gick i raskt tempo och avslutade med en lång trappa, när jag kom upp fick jag som kramp i magen som kändes lite som mensvärk men det försvann ganska snabbt.
Blev lite rädd men det är väl säkert inget farligt, men flytten till veckan får nog gå lugnt till väga känner jag nu ;)