SaraKarla skrev 2013-06-20 21:35:57 följande:
Jag äter sämre nu, jag har gått på stenhård diet det senaste året med hård träning osv. Nu ligger nog mitt kaloriintag väldigt högt så jag borde verkligen gå upp i vikt. Jag tror inte att själva viktnedgången påverkar bebisen på något sätt, det enda jag kände var, tänk om det inte är någon bebis där inne eller att något redan hänt. Jag gick först upp 3 kg men nu har jag alltså gått ner 1 kg. Men som du säger, det är ju så lite det handlar om så det är säkert ingen fara. Men ändå märkligt. Jag är en sån som vill ha logiska förklaringar till allt
Jag är inte så orolig men jag blev ändå så förvånad att tankarna har flugit i väg idag...
Jag tror du måste våga släppa oron lite. Det finns inget i det här som du kan påverka direkt. Jo genom att prata med din BM om att hb-proverna borde tas oftare. Det är ju inga svåra prover att ta. Jag tog varje gång jag var på MVC under mina tidigare graviditeter, men då för att jag låg så lågt. 94 hade jag första gången. Nu låg jag på 140, vilket är helt sjukt mycket för att vara mig. Samtidigt så är jag glad att det är högt och inte lågt:)
Ang vikten så har jag också ätit rätt och tränat hårt innan graviditeten. Nu tränar jag fortfarande, dock inte lika tung styrka, men äter typ konstant. Jag är inte sugen på sött och socker, men MAT!! Åh känns som om jag kan äta hur mycket somhelst och är hungrig igen på bara en stund. Fast min största last mellan måltiderna är surdegsknäckebröd ;) Iallafall jag har också tappat i vikt.Det har jag gjort med de andra barnen också, är som att jag behöver mängder med energi för att vara gravid. Jag har dessutom inte kräkts nåt under den här graviditeten.