Utredning sommar/höst 2013
Hej på er!
Tänkte starta en liten tråd för oss som påbörjar/påbörjat utredning nu i sommar eller till hösten.
Jag och mannen var på vårt första möte idag och man har ju en massa tankar!
Hej på er!
Tänkte starta en liten tråd för oss som påbörjar/påbörjat utredning nu i sommar eller till hösten.
Jag och mannen var på vårt första möte idag och man har ju en massa tankar!
Det står på pappret jag fick om spolningen att man kan ta ipren 400 mg innan, gjorde du det? Jag ska ta en alvedon 500 mg, eller borde man ta två alvedon för säkerhets skull? Eller får man något mer smärtstillande eller nåt när man är där?
Hej tjejer!
Har varit på semester en vecka (så välbehövt!). Om en vecka stundar äggledarspolningen... Hoppas ägglossningen håller sig borta. Jag har fått diklofenak att ta innan spolningen.
Stort grattis Juronjaure!!
Här har jag haft ÄL-värk sen igår (dag 8) så blev visst tidig ÄL den här månaden. Har alltid haft på dag 12-14 förut.. Hoppas inte kroppen ska jävlas bara!!
Jag fick inga smärtstillande innan min spolning. Eller jag vet inte riktigt om det kan kallas spolning, det sprutades in kontrastvätska i äggledarna som sedan kollades på VUL. Då de inte hittade något som såg konstigt ut stannade det vid det. Allt tog ca 15 min och av den tiden var jag kanske 5 min max på gynbritsen. Efter fick jag två antibiotika tabletter att ta på plats.
Jag hade inte ont under undersökningen, det jag kände var ungefär som mensvärk när de blåste upp en "ballong" i livmodertappens öppning för att komma in med katetern.
Smärta är naturligtvis subjektiv och inte heller hjälper det att man är nervös och spänner sig.
Jag hoppas att du slipper känna av för mycket och lycka till.
Nu har jag gjort det. Och det gjorde inte särskilt ont, tack och lov :) Värkte bara lite när dom puffade in vätskan. Så skönt att ha det gjort. Det såg fint ut sa dom. Så det är bara att fortsätta försöka och se om det blir något plus snart..
Ska gör en kontrast rötgen på Onsdag! Vill bara påpeka att en kontrast rötgen INTeEär det samma som en spolning. En Konstrast rötgen gör dom ju för att kolla så det inte är stopp i äggledaren, är det det så får man en ny tid för spolning!!
Eller har jag helt fel??
Ska ta avemang innan besöket, nån mer som fick det??