• kommerintepånåt

    Varför hatar folk SD?

    Vet att jag nyss startade en annan tråd om ett helt annat ämne, men har många tankar susandes omkring i mitt huvud ikväll.
    Som rubriken lyder, varför hatar folk Sverigedemokraterna? Eller jag kanske ska fråga; varför hatar folk Sverigedemokrater?

    Jag är inte gammal nog att rösta då jag endast hunnit fylla sjutton år, men när jag väl får rösta så kommer jag lägga min röst på SD.

    Är jag rasist? Nej, det är jag inte! Finns det medlemmar i SD som är rasister? Absolut! 
    Har SD överdrivit saker de sagt? Ja! Precis som alla andra partier.
    Jag har en fråga till dig som blir röd om öronen av ilska när någon nämner SD, tycker inte du, helt ärligt talat, att Sveriges invandringspolitik har gått snett?
    Jag ser inget negativt med en del invandrare, och jag ser inget negativt med att stöta på andra kulturer och smaka rätter ifrån andra delar av världen. Men, jag vill inte att det skall ses som rasistiskt att älska Sverige, och att älska svensk kultur. Thomas Di Leva (är inte säker på om hans efternamn är två separata ord?) kom ut med sin egna lilla nationalsång, som handlade om hur Sverige ska ta emot alla, och att alla får plats.

    "Neeej", skrek mitt lilla hjärta. Och ge fan i att skriva att jag är rasist nu, för jag anser att alla människor, svart som vit som gul, är lika värda. (Vad har det egentligen med invandring och göra?) Jag är bara trött på hur många invandrare vi tar in. Jävligt trött.

  • Svar på tråden Varför hatar folk SD?
  • Naiw
    Hmpf skrev 2014-05-13 20:40:01 följande:
    Men det är "snillen" som röstar på politiker som dömts för stöld, bedrägeri, våldtäkt, bidragsbrott, rattfylla, grovt barnpornografibrott, skattebrott etc etc. Listan kan göras lång på politiker som dömts för brott.

    I jämförelse med ovanstående så är ett järnrör på stan ganska minimalt.
    Saken är att individer är människor, ett parti är en åsikt. Kollektivt har ett parti ansvaret att se till att dess medlemmar lever upp till partiets agenda vilket som jag förstått det är något SD försöker göra. 

    Personligen är jag inte minsta intresserad av att stödja folk som ska bruka våld överhuvudtaget utan det som intresserar mig är att det behöver komma in ett parti som rör om lite bland alla förslöade politiker i riksdagen (och ska vi prata om individer så kan man ifrågasätta vad det är för idioter som sitter där som inte kan skilja på röstknapparna osv) 

    Det som jag finner mest motbjudande med SD är att de är så religöst kopplade och jag tycker inte religion ska vara i riksdagen överhuvudtaget. 
  • Philipsson

    EU-förespråkarna vill ju homogenisera så mycket som möjligt i EU.

    D.v.s. motsatsen till den mångfald man förespråkar.

  • Quintus Zebra
    Philipsson skrev 2014-05-13 20:51:50 följande:
    EU-förespråkarna vill ju homogenisera så mycket som möjligt i EU.

    D.v.s. motsatsen till den mångfald man förespråkar.



    Ja. Lite så är det.
    She is eternal. Long before nations' lines were drawn. When no flags flew, when no armies stood. My land was born.
  • Dorian Ertymexx
    Hmpf skrev 2014-05-13 20:09:10 följande:
    Ser inte detta som ett tillfälle att skämta över huvud taget.

    När man på ett eller annat sätt hindrar en politiker från att hålla ett tal (vilket han har fullständig rätt till enligt svensk lag) så är det ett sätt att försöka tysta ner den personen. På vilket sätt skulle det inte vara ett hot mot demokratin?

    Jag är inte ense med dig vad gäller dina åsikter men jag respekterar fortfarande dig och tycker att du har lika stor rätt att uttrycka dina åsikter som jag har. Om jag på något sätt försöker tysta ner dig då ger jag dig inte rätten att uttrycka din åsikt vilket är fel eftersom att både du och jag lever i ett åsiktsfritt land!

    Du kan vrida och vända på detta hur mycket du vill Dorian och du behöver egentligen inte hålla med mig om du tycker att jag har helt fel. JAG däremot kommer alltid att tycka att det är ett hot mot demokratin.
    Som sagt...
    Politiskt korrekt. Vuxenspråk för du är dum.
  • Dorian Ertymexx
    Philipsson skrev 2014-05-13 20:51:50 följande:
    EU-förespråkarna vill ju homogenisera så mycket som möjligt i EU.

    D.v.s. motsatsen till den mångfald man förespråkar.
    Nej, de vill homogenisera MARKNADEN. För att underlätta internationell handel. Vad sägs om att lyssna på vad de faktiskt säger, istället för att hitta på skräckisrövare.
    Politiskt korrekt. Vuxenspråk för du är dum.
  • sjuttiofemman

    Det var nån som skrev om att brandmännen inte vågar prata med Jimmie Åkesson av rädsla för repressalier från minoritetsbefolkning (personen använde ett annat ord men detta är mer korrekt). Detta antagande är felaktigt som så mycket annat av sd-lobbyisternas argument. Var så god och läs, kritiken handlar om besöket baserat på Åkessons politik:

    www.dn.se/valet-2014/protestbrev-mot-jimmie-akesson-fran-brandman-i-malmo/

  • sjuttiofemman
    Dorian Ertymexx skrev 2014-05-13 21:59:54 följande:
    Nej, de vill homogenisera MARKNADEN. För att underlätta internationell handel. Vad sägs om att lyssna på vad de faktiskt säger, istället för att hitta på skräckisrövare.



    Va menar du att de ska tala sanning? Nu tror jag du begär lite för mycket..
  • kenneth768768
    Dorian Ertymexx skrev 2014-05-13 21:59:54 följande:
    Vad sägs om att lyssna på vad de faktiskt säger, istället för att hitta på skräckisrövare.
    ja testa det ;)
  • Dorian Ertymexx
    sjuttiofemman skrev 2014-05-13 22:10:57 följande:



    Va menar du att de ska tala sanning? Nu tror jag du begär lite för mycket..
    Förlåt, ibland glömmer jag...
    Politiskt korrekt. Vuxenspråk för du är dum.
  • maria diaz
    Oschlaka skrev 2014-05-13 20:27:34 följande:

    Det är fakta! Ingen snille som röstar på några som går ut på stan med järnrör och vill slå ner invandrare på en fredag/lördag kväll! Negativ energi!
    Jag röstar inte på dem som gick ut på stan och plockade upp ett järnrör.

    Finns de ens kvar på riksdagslistan??
Svar på tråden Varför hatar folk SD?